umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letectví

Boeing začne s výplatou odškodnění pozůstalým po nehodách 737

Výroba 737 MAX v závodě Boeingu v Rentonu. Foto: Boeing
Výroba 737 MAX v závodě Boeingu v Rentonu. Foto: Boeing

Americký výrobce letadel Boeing začal přijímat žádosti pozůstalých po 346 lidech, kteří zahynuli při nehodách letadel 737 MAX společností Lion Air a Ethiopian Airlines. Mezi rodiny obětí nehody chce firma rozdělit 50 milionů dolarů.

Výplata bude probíhat ze speciálního fondu, který Boeing založil. Už dříve výrobce letadel uvedl, že dalších 50 milionů dolarů rozdělí zejména do komunit, kde pozůstalí žijí, například na vzdělávání.

V přepočtu na každou oběť firma vyplatí 144,5 tisíc dolarů, tedy zhruba 3,5 milionu korun. Boeing nepodmiňuje výplatu tím, že pozůstalí stáhnou své žaloby vůči Boeingu, v kterých požadují větší odškodné. Žádat o platbu musí pozůstalí do konce roku.

O osudu stále uzemněných letadel není dosud jasno. Čím dál pravděpodobnější ale je scénář, že si každý letecký úřad bude schvalovat provoz sám a nepůjde o globální certifikát. Americký úřad civilního letectví FAA potvrdil, že nemá aktuálně žádný časový plán, kdy provoz letadel po úpravách řídícího software znovu povolí. „Naši hlavní prioritou je bezpečnost. Proto nemáme žádný časový plán, kdy bude naše práce hotová. Každá vláda si pak bude moci rozhodnout sama, zda povolí návrat letadla do provozu,“ uvedla FAA v prohlášení.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bart

jo, mimochodem, pane Sůro, vy jste do titulku napsal, že ,,Boeing začne s výplatou odškodnění pozůstalým po nehodách 737″. nemělo by tam náhodou být, že Boeing začne s výplatou odškodnění po nehodách 737 MAX? nebo jste to myslel tak, že boeing začne vyplácet odškodnění za nehody všech modelů B737, které se kdy zřítily? no, to by se boeing asi pěkně plácnul přes kapsu. Přeji hezký den.

Yellowhammer

Tak to buďte rád, že tam je aspoň 737,jinak byste to chápal, že odškodní všechny nehody, že? 🤔😉

Danndys

Hnidopich !!!
V článku je to dostatečně rozvedeno.
Pane Sůro, dobrá práce. Díky za informace.

Bart

Tak Boeing už začal vyplácet odškodnění. to by mě zajímalo, kdy začne vyplácet odškodnění smartwings za let na jeden motor (i když se těm cestujícím teda nic nestalo).

Tonda Sehnal

Lze to chápat jako nepřímé přiznání viny? 🤔

Arimatejsky

Boeing už vinu přiznal přímo, o té není sporu.

PetrWhatever

Nic takového jsem nepostřehl. Máte citát? To, že ředitel řekl, že něco podělali, není přiznání viny. Každé technické zařízení se může porouchat, určitě budou trvat na tom, že použili nejlepší možné postupy a dostáli všem požadavkům úřadu.

Přemek

To znamená, aby každý letecký úřad měl možnost nejen získat všechny potřebné podklady pro certifikaci, ale také tyto podklady konfrontovat se skutečností. Boeing má zaděláno díky váznoucím prodejům a regresům obětem na bankrot. Nikdo rozumný již této konstrukci nebude věřit.

bohyn

Zisk Boeingu za rok 2018 byl 11,5 miliardy dolarů. To odškodnění je nepoloží. A to, že 737 už nikdo nebude věřit je vtip. Jako kdyby to bylo první letadlo, které spadlo kvůli konstrukční chybě.

Arimatejsky

Chápu, že si Boeing chce získat lepší pozici pro soudní projednání žalob a počítá s tím že jde v podstatě jen o zálohu, ale tím spíš je jejich nabídka z levného kraje.