umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letectví

Boeing vyhodil kvůli kauze 737 MAX prvního šéfa, končí prezident divize

Výroba 737 MAX v závodě Boeingu v Rentonu. Foto: Boeing
Výroba 737 MAX v závodě Boeingu v Rentonu. Foto: Boeing

Přes půl roku trvající krize s letadly Boeing 737 MAX má svoji první oběť v nejvyšším managementu firmy. Šéf divize obchodních letadel (osobní + nákladní) Kevin McAllister končí, nahradí ho Stan Deal.

Boeing oznámil personální změny v tiskové zprávě jen pár hodin před tím, než dnes zveřejní výsledky za třetí čtvrtletí.  Deal dosud vedl divizi globální služeb Boeingu. Z prohlášení není jasné, zda McAllister skončil dobrovolně nebo byl vyhozen.

McAllister přišel do vedení divize obchodních letadel až v poslední části vývoje 737 MAX, podle zdrojů Reuters ho řada zaměstnanců považuje jen za „obětního beránka“.

Boeing nedávno rozdělil i v reakci na problémy 737 MAX funkci předsedy představenstva a prezidenta firmy. Dennis Muilenburg zůstal prezidentem, představenstvo nově vede David Calhoun. Podle vyjádření představenstva mají stále v Muilenburga plnou důvěru, chtějí mu ale umožnit větší prostor na bezpečný návrat letadel 737 MAX do provozu.

Návrat letadel 737 MAX zatím není jasný, Boeing tento týden vydal rozsáhlé prohlášení o tom, jaké pokroky v úpravách řídícího systému už udělal. Podle výrobce už s upraveným řídícím systémem MCAS odlétal 1500 zkušebních hodin.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ulafme

Pro ty, kteří nevědí, o čem píší:
Kevin McAllister přišel do Boeingu v roce 2016, kdy už certifikace 737MAX dávno běžela. Takže s tím, co se dělo, neměl de facto (a dovolím si spekulaci – ani de jure) nic společného.
Vyhozen byl ze tří důvodů:
– neschopnost rozjet projekt 797
– „pomalost“ při řešení problému 737 MAX
– zpoždění 777X. McAllister před příchodem k Boeingu pracoval dlouhou dobu pro GE a hlavně problémy s motory GE mohou za nynější stav. Možná na svého bývalého zaměstnavatele nebyl tak tvrdý, jak mohl být a to se správní radě nelíbilo…

Vojtaur

Kevin McAllister? Vazne? To je ten, jak ho jako malyho zapomneli doma? 😀

Jiří

Taky mě to napadlo 🙂 To byl McCallister 🙂

Jiří

Já jsem si myslel, že když je někdo zodpovědný za smrt 300 lidí, tak z toho bude vyvozeno trochu více zodpovědnosti než že odejde či bude vyhozen.

Vlaďka

V článku bylo něco o „obětním beránkovi“, tedy ten člověk pravděpodobně k situaci s MAXy přišel jak „slepý k houslím“.

MildaIV

Jeho loňský plat v Boeingu byl přes 4 miliony $. tipnu si, že odstupné bude ještě vyšší.

J.L.

Vidím, že vůbec netušíte, jak to chodí v US korporacích. Před léty jsem se seznámil s děním v jedné americké Inc. (kterou pochopitelně, stejně jako příslušnou osobu nebudu jmenovat): CEO (tedy něco jako generální ředitel nebo předseda představenstva u nás) měl roční příjem 14,5 mil $, avšak pod jeho vedením v daném roce společnost nedosáhla stejného zisku jako v předchozím roce tak, jak to naplánoval „výbor akcionářů“ (něco jako valná hromada u nás). Výsledkem bylo, že tento CEO zaplatil společnosti pokutu 15 mil $, tedy jeho roční příjem činil -500 tis $. Spravedlivě je však nutno dodat, že v předchozím… Číst vice »

Přemek

Že by náznak přechodu k odpovědnosti? Šéf divize civilních letadel musí o nich a jejich cetrifikacích něco vědět a za to také odpovídá.