Boeing uzná vinu v případě smrtelných nehod letounů 737 MAX, přes 2,5 tisíce jeho letadel navíc čeká další inspekce

Boeing 737 MAX 8 společnosti flydubai. Foto: flydubaiBoeing 737 MAX 8 společnosti flydubai. Foto: flydubai

Výrobce měl porušit dohodu, která mu umožnila uniknout stíhání ze zatajování informací o vývoji letounů 737 MAX.

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

Fascinuje mě institut „dohoda umožňující uniknout vyšetřování“ v americkém právu…

Y.K.

To máme taky, důležité je to slovo „dohoda“, strany se dohodnou na mimosoudním vyrovnání. Pokud se nedohodnou, tak se holt musí soudit.

Pája

A lze to i v případě zavinění smrti?

Y.K.

Nejsem právník, ale firmy se soudí jinak než fyzické osoby, se zaviněním smrti to tam bude složité, firma je firma, ne svéprávný jedinec, zejména u firem asi půjde o nějaké odškodnění. Jako fyzická osoba naopak riskujete spíše kriminál.

Olin

No… Nemohu nevzpomenout na aféru „Dieselgate“, kdy VW Group ta štvanice ze strany americké justice (a nechci hlouběji rozvíjet co bylo skutečným důvodem tak drakonického trestu) stála 15 mld. USD, přičemž z pohledu znečištění ovzduší plynoucích z provozu naftových motorů, kdy jsou nedostižnými favority US Navy, obchodní flotily a železnice (druhý největší odběratel NM po válečné flotile) je navýšení emisí při rychlejší změně režimu zatížení motorů ze spotřebou 5 – 7 l/100 km doslova neviditelnou položkou (nutno si připomenout, že se jedná o motory EA189). A k tomu pojetí FO/PO se mi vybavila poznámka, že Němci ve vedení severoamerické pobočky… Číst vice »

Jan

Pokud musí zaplatit jen to, co ušetřili, tak to není žádná pokuta. Nemá to vůbec žádný odstrašující effekt. Právě naopak, příště to udělají znovu. V „lepším“ případě ušetří a když to zase neklapne, tak to finančně vyjde na nulu.

LetecJaromír

A co chcete? Dát likvidační pokutu aby firma zkrachovala? Aby tisíce letadel bylo bez náhradních dílů?

Jan

Mezi likvidační pokutou a pouhým dorovnáním toho, co si tím podvodem ušetřili, je myslím dost prostoru na nějakou rozumnou pokutu, co bude bolet ale nebude smrtelná.

Mad_Majk

Tak ono to neni jen tato pokuta, zejo.. Boeing zaroven musel delat obrovske financni ustupky aerolinkam, co mely naobjednavane MAXy a kvuli uzemneni jim je nemohl dodat.. tam na tom zahucel jeste vyrazneji..
Boeing je sice obrovska firma, ale ty milardy, co letaji sem a tam, to neni jen tak.. navic divize osobnich letadel je aktualne tezce ztratova.

Jan

„Trh to vyřeší“ bohužel v tomto případě fungovat nebude, protože žádný fungující trh není. Máme duopol a aerolinky kupují, co je.

kopr

Mazec, ze to cele uzavrou pouhou pul miliardou dolaru. I kdyz skody na reputaci a hodnote akcii jsou mnohem vyssi.

Na druhou stranu idealni moment nejake akcie koupit, ze;) Neda se cekat, ze hned vyleti na 2x, eventuelne k tomu dojde. Pred Covidem peakovali pres 400USD a ted ~185USD.

kopr

Mazec, ze to cele uzavrou pouhou pul miliardou dolaru. I kdyz skody na reputaci a hodnote akcii jsou mnohem vyssi.