Boeing Smartwings byl nebezpečně blízko jinému letadlu. Chyba řídícího, konstatovali vyšetřovatelé

Boeing 737-800 společnosti Smartwings v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.comBoeing 737-800 společnosti Smartwings v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com

Nehodě zabránil antikolizní systém.

Boeing 737-800 společnosti Smartwings byl v roce 2019 blízko tragické nehodě. Kvůli chybě bulharských řídících letového provozu se při vzletu z Varny ocitl nebezpečně blízko Airbusu A321 společnosti Thomas Cook Airlines. Vyplývá to ze závěrečné zprávy, kterou zveřejnil bulharský úřad civilního letectví.

K incidentu, jehož závěrečnou zprávu zveřejnil bulharský úřad na svých stránkách, došlo dopoledne 23. července 2019. Smartwings byly přítomny této události letadlem registrace OK-TVM, které letělo z Varny do Nantes.

K události došlo v 10:23 místního času. Podle zprávy se do kolize ve vzdušném prostoru dostalo letadlo Smartwings letící z Varny do Nantes s Airbusem A321 společnosti Thomas Coook na letu z Londýna do Burgasu.

Letadla se podle závěrečné zprávy k sobě přiblížila 2,87 námořních mil horizontálně a zhruba 240 metrů vertikálně. Ke srážce letadel nedošlo i díky tomu, že se v airbusu aktivoval antikolizní systém a letoun přerušil přistávání a vystoupal do vyšší letové hladiny. Závěrečná zpráva poukazuje na skutečnost, že trajektorie obou letů se mohly protnout, kdyby ji piloti jednoho z letadel nezměnili. Závěrečná zpráva označuje jako jediného viníka bulharského řídícího letového provozu.

Tagy seznam smartwings
30 komentářů