Boeing porazil za leden v objednávkách i dodávkách Airbus. Ten škrtl Qatar Airways další letadla

Boeing 777-8F a 737 MAX 10 v barvách Qatar Airways. Foto: BoeingBoeing 777-8F a 737 MAX 10 v barvách Qatar Airways. Foto: Boeing

Boeingu nahrál spor Airbusu s Qatar Airways.

Začátek roku vychází na trhu prodeje nových letadel lépe americkému Boeingu než Airbusu. Za první měsíc letošního roku porazil Boeing Airbus v ukazateli čistých i hrubých objednávek.

V lednu Boeing získal celkem 75 čistých objednávek (po započtení jiných zrušených, dříve zasmluvněných zakázek). Airbus zaznamenal 36 hrubých objednávek, po započtení zrušených zakázek pro Qatar Airways naopak zaznamenal v seznamu objednávek úbytek o dvanáct letadel. Vyplývá to z dat, která oba výrobci včera zveřejnili.

Boeingu pomohl zájem o letadla 737 MAX a také o nové nákladní letadlo 777-8F. To si jako první objednaly Qatar Airways, stejně jako letadla 737 MAX. Boeing těží ze sporů katarského dopravce s Airbusem. Kromě soudu, na který se kvůli kvalitě laku na letadlech A350 obrátily Qatar Airways, došlo i na odvetná opatření ze strany Airbusu. Dopravci zrušil zakázku na 50 letounů A321neo. Podle včera zveřejněných dat zrušil ještě i objednávku na dvě letadla A350-1000.

Airbus ale stále výrazně vede ve velikosti zásobníku objednávek: Boeing má v „šuplíku“ celkem 4316 objednávek, Airbus 7 036. Evropský výrobce ale prohrál v lednu v počtu dodaných letadel: za měsíc jich zákazníkům předal 30, Boeing celkem 32.

Tagy Airbus boeing
2 komentáře