Benzín poprvé od roku 2009 v prodejích aut porazil naftu, ukazují evropská data

Čerpací stanice. Ilustrační foto. Zdroj: www.molcesko.czČerpací stanice. Ilustrační foto. Zdroj: www.molcesko.cz

Poprvé od roku 2009 překonaly prodeje nových aut na benzín odbyt nových vozidel na naftu. Vyplývá to z údajů za

Poprvé od roku 2009 překonaly prodeje nových aut na benzín odbyt nových vozidel na naftu. Vyplývá to z údajů za první pololetí z Asociace evropských výrobců automobilů.

Dva roky po vypuknutí aféry Dieselgate se tak plně projevuje slábnoucí poptávka evropských zákazníků po autech se vznětovým motorem. Diesely přitom prodejům aut dlouho kralovaly.

Podle ACEA stouply prodeje aut na zážehový motor o zhruba desetinu, zatímco odbyt dieselových aut klesl o čtyři procenta.

Za poklesem můžou být i obavy zákazníků z dalšího používání aut s naftovými motory. Přibývá zemí či měst, která je chtějí zakázat. Například v Paříži by nemělo jezdit v centru města naftové auto po roce 2025.

Auta na benzín v prvním pololetí tvořily 48,5% celého trhu, podíl naftových klesl na 46,3%.

Zbytek podílu trhu s novými auty mají alternativní pohony, v kterých je schováno vše od čistého elektromobilu až po CNG či LPG. Podíl této skupiny roste, v pololetí dosáhl díky růstu o 35% podílu 5,2%. Z toho hybridy tvoří 2,6% trhu, elekromobily 1,6%

ACEA sdružující prakticky všechny automobilky v Evropě přitom varuje před tím, že díky poklesu prodejů naftových motorů se nepodaří evropským automobilkám splnit limity na snižování emisí CO2. „Zákonodárci by měli vědět, že náhlý odklon od naftových motorů k benzínu povede ke zvýšení emisí CO2,“ řekl generální tajemník ACEA  Erik Jonnaert.

ACEA současně vyzvala vlády, aby více podporovala alternativní pohony, především pobídkami a budováním potřebné infrastruktury.

Tagy ACEA diesel
Žádné komentáře