Benátky v Hamburku. Největší modelové kolejiště na světě otevřelo svoji nejmenší expozici

Model Benátek v Miniatur Wunderland v Hamburku. Foto: Miniatur WunderlandModel Benátek v Miniatur Wunderland v Hamburku. Foto: Miniatur Wunderland

Po 19 měsících příprav otevřeli minulý týden provozovatelé největšího modelového kolejiště na světě další velkou expozici. Návštěvníkům v ní ukazují

Po 19 měsících příprav otevřeli minulý týden provozovatelé největšího modelového kolejiště na světě další velkou expozici. Návštěvníkům v ní ukazují zmenšené italské Benátky. Jde už o desátou expozici,  na kterou modelový svět Miniatur Wunderland v Hamburku láká návštěvníky.

Expozice na devíti metrech čtverečních je nejmenší ze všech, které v Hamburku vznikly. Provozovatelé Miniautur Wunderland chtěli Benátky původně začlenit do italského kolejiště, nakonec se ale kvůli nedostatku času rozhodli vytvořit zcela oddělenou expozici. Na modelu strávili více než 35 tisíc hodin.

Model Benátek v Miniatur Wunderland v Hamburku. Foto: Miniatur WunderlandModel Benátek v Miniatur Wunderland v Hamburku. Foto: Miniatur WunderlandModel Benátek v Miniatur Wunderland v Hamburku. Foto: Miniatur WunderlandModel Benátek v Miniatur Wunderland v Hamburku. Foto: Miniatur WunderlandModel Benátek v Miniatur Wunderland v Hamburku. Foto: Miniatur WunderlandModel Benátek v Miniatur Wunderland v Hamburku. Foto: Miniatur WunderlandModel Benátek v Miniatur Wunderland v Hamburku. Foto: Miniatur WunderlandModel Benátek v Miniatur Wunderland v Hamburku. Foto: Miniatur Wunderland

Malý prostor rozhodně neomezil autory v jejich pověstném smyslu pro detaily, kterými jsou protkány ostatní modelové světy v hamburské čtvrti Speicherstadt. Řešili například i to, aby na fasádách domů byly vidět otisky pravidelných záplav. Zakladatel a šéf Miniatur Wunderland Frederik Braun uvedl, že metr čtvereční vyšel na zhruba 100 tisíc eur, celá expozice tak stála 900 tisíc eur.

V novém modelu je celkem 280 domů a mostů, osvětluje ho 2800 LED světel, nataaženo je celkem 5000 metrů kabelů. V kanálech je celkem 450 gondol, na hlavním náměstí Piazza San Marco se odehrává slavný karneval. „Nechtěli jsme ukazovat jen turistické Benátky, ale i místa se všedním životem a bez davů turistů. Proto se vyplatí se i podívat blíže do některých uliček a dvorů,“ podotkl Braun.

Miniatur Wunderland je jednou z největších turistických atrakcí v Hamburku, jen loni ho navštívilo 1,4 milionu lidí. Jeho provozovatelé už stávající prostory prakticky zaplnili, proto chtějí expozice rozšířit i do další budovy. První na řadě je stavba Monaka, následovat by měla Velká Británie.

Tagy Benátky Hamburk kolejiště Miniatur Wunderland modely Německo
1 komentář