BBC: Únik dokumentů odhalil, jak vrcholní politici tajně pomáhali firmě Uber

Cestování s Uberem, ilustrační foto. Pramen: UberCestování s Uberem, ilustrační foto. Pramen: Uber

Podle e-mailů eurokomisařka volala v době razie ministrům a dalším členům vlády, aby je přesvědčila, aby od svých záměrů ustoupili.

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lsp

Heslo o malém a levném státu platí jen pro ty dole (ti ať se o sebe postarají sami). Ty nahoře naopak stát musí maximálně hýčkat, to je přece samozřejmost. K čemu jinému ten stát máme? (Ovšem nejde o nic nového pod sluncem.)

SYN

No, tak taky napište kolik platí „klasické“ taxislužby“ aby si naklonili politiky a získali pro sebe privilegie jako vyhražená parkovací stání, povolení jezdit vyhraženými pruhy a podobně…
Podle mě není žádný důvod je nadměrně chránit a služby které tyto výhody nepožívají (zejména bych tu vypíchnul předem dohodnutou trasu a cenu – pomocí apky) by měly zůstat volné… Jako co, to se budeme v dobách GPS navigace točit na testech „znalosti města“ nebo v čem mají být jako „oficializovaní“ taxikáři lepší??

MKzB

Uber – latinsky vemeno.

tarten

Já myslel, že původní myšlenka byla Über-taxi podle vzoru Übermensch.

Jiří Kocurek

Taxikáři v Paříži a taxikáři v Praze by si mohli podat ruce.

Jedna pozitivní věc nastala – už nejde jezdit dokola s cinknutým tachometrem, aby to navyrobilo cenu přes 1000 Kč za pár kilometrů. Však se cizák prohne.

Jirik

Neni tam napsane, cim ze se to ten Uber vlastne provinil. Z uvedenych informaci mi nevyplyva nic spatneho.

Radek Janata

Že by korupce, resp. podezření na ni?

„Soubory odhalují, jak skupiny zaměřené na lobbování a propagaci za 90 milionů USD (2,2 miliardy Kč) ročně verbovaly spřátelené politiky, aby jim pomohli v kampani za změnu poskytování taxislužby v Evropě.“

SaulGoodman

Tak lobbing je úplně normální součást politiky a v mnoha zemích je otevřeně evidován. Že různé zájmové skupiny hledají u politiků podporu, je přirozené, problém je až když výměnou za nějaký prospěch začnou svou pozici zneužívat. Být nakloněn Uberu a snažit se mu liberalizovat legislativu, je úplně stejně korektní politický postoj, jako třeba být proti Airbnb a snažit se ho legislativně omezit.

Daniel

To že má nadnárodní firma x set milionů USD na lobbing po celé Evropě v průběhu několika let neznamená, že je to určeno na korumpování politiků. To, že si většina lidí pod pojmem lobbista vybaví někoho typu Rittiga nebo Janouška, není problém lobbingu.

Radek Janata

Nevím jak ve Francii, ale v mnoha zemích jsou lobbisté „regulováni“, musí být někde transparentně registrovaní a mělo by se o jejich aktivitách vědět. Ale tady unikly nějaké maily a je aféra. Což naznačuje, že se to asi tak úplně oficiálně nedělalo, když se na to přišlo až teď z těch mailů.

SYN

A kdo z toho asi tak tu aféru dělá? Žeby policie vyšetřovala jen tak, sama od sebe? Nebo jsou za tím především žaloby stávajících oficializovaných taxislužeb kterým Uber „leze do zelí“ a kazí jim jejich krásný kšeft na o*ebávání lidí, zejména turistů??

K.S.

Taky bych to viděl na špinavou hru taxikářů.

Jiří Kocurek

Tak nějak. Asi by nebylo košer požadovat, aby … aby se e-maily daly posílát pouze z poštovního úřadu za poplatek dnešních 50 Kč, jako takový lepší telegram.

Jiří Kocurek

Některé technologie mění svět natolik, že je změna legislativy více než žádoucí.

původní Jakub P

To rozhodne. A zrovna taxiky potrebovaly nastup konkurence jak prase drbani. Na druhou stranu Uber fakt nema jen svetly stranky, treba v oblasti pracovnepravnich vztahu a „zamestnavani“ ridicu. Takze zmeny kazdopadne potreba byly, ale je otazka, nakolik je psal sam Uber. Plus nakolik ho ti politici kryli pri jeho prusvizich.

Peeetr

Tak velká částka se nedá utratit jen za kecání, je zjevné, že tam miliónůvé úplatky byly.

K.S.

Myslíte? Ono udržet si síť kontaktů až na tak vysoké lidi něco stojí, musíte chodit na večírky, dobře oblečený, a jinak do společnosti, už jenom to něco stojí, musíte to opakovat, dělat to několik let, máte těch lidí asi více, ve více zemích. ono se to nezdá, ale nastřádá se to.

Ten_z_Bíliny

Tady se podplácelo, aby tu byla jiná taxislužba. Kdo a kolik asi nasypal úředníkům, aby se zakázal prodej aut na benzín/naftu 🤷‍♂️

Radek Vičík

Ti jsou bohužel tak hloupí, že to dělají zadarmo a se svazáckým nadšením o budování světlých zítřků 😱

czhunter

Ve skutečnosti za všechny Euro emisní normy (od Euro 1 dál) silně lobovaly evropské automobilky v čele s Volkwagenem* Cílem bylo: a) zdražit auta a zvětšit si zisk b) vyřadit levnou americkou a asijskou konkurenci z evropského trhu. Což se jim dařilo – pronikli jen Japonci a Korejci, Američané to defakto vzdali už dávno. Jenže když přišla Tesla, tak se evropským výrobcům sáhly půlky, protože jim došlo, že jestli tohle dokážou vyrábět číňané, tak všemy těmi emisními pastmi co přichystali projdou úplně snadno. No a zbytek příběhu už asi každý zná. * ze stejného důvodu mají zase v USA přísné… Číst vice »

medvěd

Přesně tak. Trh si rozebraly nadnárodní koncerny a nikoho jinýho k lizu nepustí.

blue

Dobrý nesmysl. 😀 Americká konkurence se v Evropě srazila sama svou „kvalitou“, provedením a zpracováním, a také dostupností a úrovní servisu. Japonská se naopak kvalitou a zpracováním dostala na takovou úroveň, že jim Evropa zavedla cla, aby omezila jejich rozlet. Splnit emisní požadavky nebylo dlouhá léta vůbec nic těžkého, problém je v podstatě až Euro 6d a pak bude oříšek plánovaná Euro 7. Stejně tak pro evropské výrobce není problém plnit americké normy, auta VW, Audi nebo BMW prodávaná v USA jsou prostě nastavena jinak, a fungují skvěle. Jenže pohled Američanů „auto je spotřebák“ se s konstrukcí aut v Evropě… Číst vice »

czhunter

Ano – správně jste popsal pohádku, kterou tlačí marketing automobilek.

A teď vysvětlete, proč EU tak moc tlačí nízké COx zatímco USA nízké NOx ?

To už totiž automobilky marketingem vysvětlit neumí.