Bagr poškodil trolej a zastavil Podkrušnohorskou magistrálu, druhým dnem nejezdily vlaky u Přibyslavi
RegioPanter na estakádě přes vodní dílo Újezd u Jirkova. Foto: České dráhy

U Přibyslavi došlo k nečekanému vybočení koleje.
Jen reaguji na tu sníženou rychlost 130 km/h. Traťová rychlost je tam 110 km/h.
Co se týká Podkrušnohorské magistrály, tak oceňuji ČD za velmi rychlé nasazení autobusů.
Ovšem totálně jim selhal dispečer, protože v Mostě ujela souprava cestujícím 3 minuty před příjezdem autobusů NAD. A cestující, kteří nejeli prvním autobusem nestihli ani Os 6809. V době dnešních technologií sledování polohy vozidel je tohle ostuda.
(R 607)
Na dráze nikdo na sledování polohy přes nějakou appku nevěří. Musíte mít kabely a pozemní infrastrukturu, ne jen něco v mobilu jako řidiči z Boltu a nebo kurýři s jídlem
Polohu náhradního autobusu přes kabely asi jen tak neurčíte.
U operativních náhradek se GPS nedá požadovat, bere se cokoli, co je jeho provozovatel schopen v blízké době a blízkém okolí vypravit.
I když vozidlo GPS má, tak pokud má každý dopravce jiný systém, tak se do toho stejně nedá nahlížet.
Od toho slouží člověk, ať je to hlášení se telefonem výpravčímu, nebo regionálnímu dispečerovi, ten má vědět, kolik toho k danému vlaku jede.
Tolik teorie, praxe bývá často naprostý chaos.
Nemohl by mít každý řidič těch vozidel jednu appku s povolením sdílení polohy? Úplně trapně můžou polohu sdílet i v rámci whatsapp skupiny
To je v podmínkách pro plánované akce, jednotný systém GPS, většinou to dopadá tak, že se pro snadný přístup duplikují nějakým jednoúčelovým trackerem do zásuvky.
Ale mobil? Řidič důchodce s hloupým telefonem zůstane doma a nepojede nic, je to dobrý řešení? Nebo se vybije a zapomene si kabel, upadne mu a přestane jít… Na mobil se spoléhat nedá.
Spoléhat ne, ale mělo by to potenciál pomoci.
V dnešní době by tu aplikaci mohla mít v telefonu většina řidičů. A stále lepší aby dispečer viděl polohu většiny autobusů, než žádného. Těch operativních možností je spousta, které by šli zrealizovat i bez IT teamu do jednotek minut (odkaz na polohu v Google mapách, …..).
Ale to počítáme s tím, že na to na druhý straně někdo kouká, což v průseru spíš nehrozí… Zvlášť když každý vymyslí jiný způsob, kterým na sebe bude odkazovat.
A mám za to, že čísla na které se výpravčím nebo regionálním dispečerům volá jsou pevná, tam se bude blbě posílat odkaz.
Za mě je hovor jasný potvrzení, v průběhu třiceti sekund řeknu „bus č. XY přijel“ a dozvím se, zda čekat, jet zpět nebo úplný konec akce.
Nebo si může výpravčí vycucat z prstu náhodná čísla (nad za rychlík a časy průjezdu stanicemi, kudy bus vůbec nejel – někdo to na grapp doplňuje)
To není ostuda, vlaky mají jezdit včas…
Na čas rozhodně nejel, ani když ujel svým autobusům o 3 minut. Z Mostu vyjížděl zpožděný o 30 min, přípoje měl už ztracené tak nebo tak.
Co má podkrušnohorský bagr společného s Přibyslaví?
Á,už vím,titulek….
Jaké jsou vlastně v těchto případech sankce pro zhotovitele stavby ? Hádám, že naprosto minimální…
Jestli ta trolej byla pod napětím, tak má bagrista zážitek, že už si příště dá sakra pozor.
A co udělá zhotovitel a objednavatel? Ve Švýcarsku občas je mezi stavbou a provozovanou kolejí plot, aby nikdo nepřesahoval.
Bude Spržel na další stavbě čekat na delšího bagristu, je to přeci on kdo porušil předpis.
Jako dítě jsem sáhl na elektrický ohradník a od té doby si dávám docela pozor. Jestli to byla trolej pod napětím, tak ten bagrista na tom bude podobně.
No to nevim, vetsinou to deti spis bavi. Asi zalezi jak ktery ohradnik.
Na Podkrušnohorské už se jezdí.