Až tři tunely nebo 20 mostů. ŘSD poslalo úřadům dokumentaci k další části Pražského okruhu

Pražský okruh, ilustrační foto. Pramen: ministerstvo dopravyPražský okruh, ilustrační foto. Pramen: ministerstvo dopravy

Náklady u tunelové varianty přesahují 29 miliard korun.

50 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka

Upřímně řečeno, nechápu, proč má tahle část okruhu prioritu, před spojnicí D 7 a D 8.

Kalanis

Chabry se do přípravy ostatních částí D0 cpou jenom proto, že jsou podělaný z 519. A ta přitom v modernizované variantě s dlouhým tunelem není takový nářez, jako byla ta polopovrchová.

Martin

No ja bych rekl, ze je to pekna darda co se tyce financi a bezpecnosti, nehlede na emisni limity… spise 519 bude odkladana dal a dal…

Vlastimil Kocurek

Když si člověk uvědomí, že v minulém režimu k trasování a realizaci stačily 3 podpisy: předseda vlády + primátor Prahy + vedoucí odboru oblastního plánování Středočeského kraje, tak by se chtělo říct, že nám to měli postavit :):). Ale hlavně, že už jsou ty doby pryč.

Mám za to, že každé stanovisko jednotlivých starostů bude záporné, a tudíž se to postaví nebo ne ??
Jak to tedy bude? Bez jejich souhlasu se to postavit nedá ????? Ale asi vede cesta uklizení toho pod zem ????

Vlastimil Kocurek

Název této stavby D 0 je víc než výstižný.

Martin

Jak nam ty mosty a tunely jdou, kdyz to neni o kolejich 🙂

Vít

Zase další zbytečné a drahé tunely. Vedl bych to po povrchu a dal PHS jako v dálniční honičce ve filmu Matrix reloaded

Martin

Me spis prekvapuje, proc je ten okruh na vychdni strane Prahy, tak namacknuty smerem k C.Mostu, kdyz by klidne mohl vest za Uvaly… vlastne by zacinal a koncil na stejnem miste, jen by ten oblouk nebyl do mesta ale ven zmesta… jako okruh uz to nevypada,…
Ale je to podle me snaha pouzit jej jako novou mestskou tridu misto Kutnohorske/Pratelstvi… ktera je zasekana mestskou automobilovou dopravou…

Gejza

V té tunelové variantě je těch tunelů tolik, že už by se to pomalu vyplatilo střihnout tunelem pod Čakovicemi, zářezem protnout to golfové hřiště mezi Kbely a Vinoří a kolem Satalic také zářezem.Trasa by byla o cca 3 km kratší a možná i levnější.

martinK

Hloubený/ražený tunel pod loukou je za jiné peníze než razit pod Čakovicema tunel o nízkém nadloží s min. pohyby na povrchu. A i ty minumální deformace povrchu a i ztrátu vody ze zahrad by poprask. Místní by kvičeli, že jim popraskaly omítky s trhlinama plné pavučin a pavouků:-).To je opět neprojednatelné.

DeinerMutterFicker

To je stavba vět jako google translator, nekritizuji však myšlenku

Jiří Kocurek

Především hrozná oštera s měřením a dokumentací toho všecho. Ale největší raketa by na tom byla stavba ražením namísto hloubeného tunelu. A to ražba pomalá, složitá a tudíž patřičně drahá.

Vlastimil Kocurek

Ražení(bylo tam i hloubení) tunelu s nízkým a nestabilním nadložím si vyzkoušel HORCHTIEF, CZ na tunelu Povážský Chlumec. Celý ten popis práce se čte jako ta nejlepší detektivka, fakt to má grády: kotvy, kotvy a kotvy, metoda želva, stavební povolení bez udání technologie, forma FIDIC – žutá kniha: Navrhni a postav, konzultace v Německu a Rakousku, výpočty, výpočty a další výpočty ve třech zemích. Jinak by to dodnes nestálo.

Vlastimil Kocurek

„Proto musí být dle doplňujících průzkumů tyto vlivy přesně specifikovány ….. “ pak v kontextu toho,. co píšu výše, se mi javí, jako kdákání slepice na dvorku

Gejza

Však to také nemusí vést pod zástavbou. Buď se to dá spojit s přestavbou železniční trati Praha – Všetaty a vést to v hloubeném tunelu pod koridorem železnice, nebo protáhnout malou prolukou (https://mapy.cz/s/nezajukepu) na severu Čakovic. Ano, bylo by to náročnější na přípravu a realizaci, ale nestálo by za to to zkrácení o cca 3km?

Někdo

Hlavně už začněte stavět

libcha

Neřekl bych že zrovna tenhle úsek MO je nutné stavět jako první. Je Kbelská nějak problematická? Podle mě by se měla dát větší priorita spíš propojení obou břehů Vltavy severem.

Gejza

Kbelská pravidelně kolabuje a ve špičkách je tam prakticky vždy zdržení. Problémem je zde souběh tranzitní (dálkové) dopravy mezi D8 a ostatními radiálními tahy (především kamionová doprava), radiální dopravy (absence Vysočanské radiály) i tangenciální (městské) dopravy (pro níž má být ve finále Kbelská určena).
Rozhodně bych to nepodával tak, že nějaký úsek PRAŽSKÉHO okruhu není nutné stavět jako první. Nutné jsou všechny a každý bude sám o sobě obrovským přínosem (tedy pokud nebude 520 končit v polích před MÚK Březiněves).

Martin

To nastane i na soucasnem okruhu, jen se z kbelske posune na Cerny Most… je to tak navrzene…

Martin

Kdyby byl premosteny Hloubetin, tak Kbelska neni problem…
Severni trasa je prioritou, ale ta se jen tak stavet nebude,… nejen, ze je to velmi draha stavba, ale take dost narocna a neprustrelna…

Havel

Ne asi, Kbelská stojí denně oběma směry ,,,

jozka

Tohle ale neni MO, to je SOKP.

Tomáš Gottschalk

S1 severozápadně oe Vídně vypadá podobně, jako tento návrh.

franzJosej

jen tam jde jiz o 2 dalnici. my nemame ani 1.sorry

Tomáš Gottschalk

Která je ta první, něco mi uniklo? Možná myslíte A23, na kterou se S1 napojuje, ale ta má úplně jinou funkci.

franzJosej

S1-S2-A23-A4-S1 jedna trasa na A2
S1-S2-A23-A2 druha trasa
Future S1-A4-A2 asi tak
Cesko jako rozvojova zeme nema o takovem mysleni ani Schein.
nejvetsi bomba jak urychlovaci pruhy na exitech a najezdech byrokrati znicili pro zajisteni ‚bezpecnosti‘ ceskejch autopilotu a ucpali kazdej exit. iq??

Jirka

Ta cena tunelové varianty byla ještě v létě 20 mld Kč. Ceny stavebních prací na silnicích přitom klesli.

On.

Tak ty miliardy navíc navíc zaplatí obce které se rozrostli k plánované stavbě. Nemalá část výstavby byla povolena s úmyslem stavbě zabránit tím že v blízkosti budou stát domy.

moot

nebo s argumentem „jo, tam je plánovaná dálnice, ale už je to tam takhle 40 let a nic…“

Hanzi

Posun to rozhodně je a díky za to, ač tento stav ještě de facto nic neznamená. Každý kousek okruhu je zapotřebí v tomto případě z toho potřebného jde asi o úsek s nejnižší prioritou. Asi úsek co nejvíc ,,hoří,, který se hodně špatně objíždí a mnoho variant k němu neexistuje , je úsek Ruzyně – Březiněves. A tam stále nic…….

OndraK

Počet tunelu jen ukazuje, jak se Praha rozrůstá a že od doby plánování této trasy se z toho stal druhý městský okruh.
Skutečný okruh se potichu staví třeba v úseku Slaný-Velvary.
Hloupé je, že na druhý městský okruh přivedeme kamiony z půlky Evropy.

Jakub (easydrink)

Co je na tom hloupého? Důležité je, že to bude ucelený dálniční okruh na který budou přivedeny další dálnice. A jestli bude okolo pole nebo zástavba bude tomu provozu vcelku jedno.

OndraK

Takovýto pokus dle přístupu „provozu je vcelku jedno“ už tu máme – magistrála.
Hloupé je, že koncepce pražského okruhu nereflektuje celosvětový trend urbanizace, tedy rozšiřování Prahy. Okruh je potřeba, ale není potřeba přivádět tranzitní dopravu (třeba na trase Rumunsko – Německo) do míst, kde se má rozvíjet residenční bydlení.

mgr.pavel

A už jste slyšel o problémech suburbanizace, a proč je vhodné zahušťovat výstavbu?

Jakub (easydrink)

Pokud se nepletu, tak do budoucna (zatím asi hodně vzdáleného budoucna) je v plánu i „středočeský“ okruh.

Martin

Neni, je to bud a nebo… oboji se stavet nebude, byly by to dve dalnice blizko sebe…

bkv

Jasně takže trasa Rumunsko – Německo nejlépe přes Rakousko. Tam určitě nebude hrozit rozvoj českého rezidenčního bydlení…

looking4bucho

Nesmysl. Tunelove varianty jsou v navrhu pouze proto ze projektanti dopredu spravne tusi ze bez nich to pres mistni nikdy neprosadi. To ze je to vyrazane drazsi a to nejenom z hlediska stavby, ale nasledne i udrzby uz je nezajima. Navic v pripade nehod a uzavirek jim bude jezdit tranzit pres obec, ale to uz je jejich vec. My ostatni mame bohuzel smulu ze to jednak zaplatime a jednak si na to jeste 15 let pockame.

Jméno

„Druhý městský okruh“ užitečný bude tak či onak. Jen s Vámi souhlasím, že následovat by měl opravdu tranzitní okruh, popř. posílit mimopražské spojnice dálnic (např. D1-D11 přes Havl. Brod).

Jiří Kocurek

Tomu posílení se říká D 43 a D 35. Melounům z Maďarska do Liberce je to jedno.

Jméno

Nevěděl jsem, že na D43 má ležet HavlBrod ?

M H

Jenže on se bude hodit i ten druhý městský okruh, který převezme část dopravy, která by jina zůstala ve městě. Dlouhý okruh dál od Prahy by sice pobral tranzit (měl-li by zákaz kratší cestou přes Prahu), ale městu jako takovému by ulevil méně…

Jakub P

Jakykoliv okruh muze mestu ulevit jen od tranzitu. Co se tyce netranzitniho provozu, bude to vzdycky spis zhorseni.

Hanzi

Takže třeba ze Stodůlek do Říčan či někam na druhý konec města je lepší se kodrcat centrem přes všechny světla, přechody atp dle této logiky? Nebo je lepší to objet po Dálnici?

Paja

No tak třeba ze Zličína na Čerňák (tzv. „Tour de Ikea“) je dost na pováženou jestli nejet přes město.

Hanzi

No tak on ten okruh taky není celý ze Zličína na Černák, z jedné strany vůbec, z druhé ta slabá náplast v podobě Štěrboholske radiály to moc nevytrhne.

Jakub P

Trasa ze Stodůlek do Říčan je z pohledu Prahy prakticky tranzit. Rozhodně to má o dost blíž k tranzitu než k průměrný vnitroměstský cestě. Nehledě na to, že je to určitě obrovsky frekventovaná relace, kterou několikrát denně jezdí vyšší desítky tisíc lidí, z nichž nikdo nemůže jet metrem na nádraží a vlakem do Říčan, protože všichni potřebujou v práci plný auto pytlů s cementem. Zapomněl jsem na něco?

Jakub P

Průšvih toho městskýho dálničního okruhu bez adekvátní alternativy v MHD (o který v tomto případě bohužel nevím, že by se o ní jakkoliv uvažovalo) je totiž to, že pro další spoustu lidí bude tím pádem rychlejší jet autem po okruhu než MHD městem. Na samotným okruhu to až tak vadit nemusí (byť i ten se pak může solidně ucpávat). Ale v těch místech, kudy se najednou o hodně víc aut bude snažit dostat z místa startu na okruh nebo z okruhu do konečné destinace, která málokdy bude v bezprostřední blízkosti okruhu, to bude průšvih obří…

Jiří Kocurek

Které vezou banány, pomeranč, rýži, mražené mořské ryby, mobilní telefony, hliník, měděné dráty… opačným směrem pivo, no samé nepotřebné věci. Vždyť je všecko v obchodě!

Tomáš V.

Ten okruh slouží jak pro tranzit (a tím mám na mysli nejen mezinárodní, ale také vnitrostátní provoz), tak pro Pražáky a okolí. Nevím, co na tom nejste schopný pochopit? Tohle není vysoká matematika nebo složitý chemický vzorec.

Uvažme, že stát luskne prstem a vyčaruje variantu, kterou navrhl OndraK aka „něco jako Slaný-Velvary“ namísto schváleného vedení D0. No, a tady OndraK se pak rozhodne jet z Hradce do Plzně. Zajisté si vychutná tu nádhernou zajížďku, když někde kolem Poděbrad najede na svůj „celorepublikový okruh“, projede o desítky km navíc, zabije pár desítek minut a propálí zbytečné PHM.

Vskutku velmi bystré.