egoe-plus
Cyklistika Doprava ve městě Infrastruktura Silnice

Auta budou muset objíždět cyklisty ve vzdálenosti až 1,5 metru, z chodníku bude možné odtáhnout i koloběžku

Jízdní kolo společnosti nextbike. Foto: nextbike
Jízdní kolo společnosti nextbike, ilustrační foto. Foto: nextbike
Za neoprávněné stání na místě pro zdravotně postižené budou nově potrestány dvěma body.

Cyklisté by se měli na silnicích dočkat bezpečnější jízdy než dosud. Poslanci dnes schválili novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která stanoví nové podmínky pro bezpečné předjíždění cyklistů a řidičům by měla přinést i další změny. Novela teď míří do Senátu.

Tam, kde to bude možné, bude muset řidič při předjíždění dodržet vzdálenost 1,5 metru od cyklisty.  V oblastech s omezenou rychlostí jízdy na 30 kilometrů v hodině má stačit metrová vzdálenost. Novelizaci zákona navrhl poslanec ČSSD Petr Dolínek, má přinést větší bezpečnost cyklistů.

„Tato právní úprava povede k tomu, aby se motoristé chovali zodpovědněji, aby při předjíždění cyklistů zkrátka byli obezřetnější,“ řekla poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09). Poslanci původně zvažovali i model úpravy rychlosti jako v některých zemích, nakonec převládl názor legislativu upravit v oblasti minimální vzdálenosti.

Novela zákona v oblasti ochrany cyklistů rozděluje poslance i v jednotlivých stranických klubech. „Agresivní řidič není jenom řidič motorového vozidla, ale i řidič jízdního kola. Prosím vás, jako malé dítě jsem byla sražena. Ale ne autem, ale cyklistou, který byl agresivní a vjel na dětské hřiště,“ řekla poslankyně ANO Zuzana Ožanová.  „Pokud je někdo hlupák, tak je jedno, co řídí,“ dodala. Podle ní je novela nevyvážená. „Není možné paušalizovat, není možné všechny hodit do jednoho pytle. A bohužel je zvykem mnohých nás politiků nejlépe vzít dvě skupiny a postavit je proti sobě,“ řekl poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Návrh nakonec prošel relativně hladce: získal 67 hlasů ze 102 přítomných poslanců.

Ze statistik ze vzájemných srážek cyklisty s motorovým vozidlem si těžké následky odnáší v 98 % případů cyklista. Cyklisté nejsou v provozu chráněni bezpečnostními prvky vozidla, jejich ochranou před zraněním při nehodě je prostorový odstup od jiných účastníků. Proto je tato novela, byť se to nezdá, pro zvýšení bezpečnosti cyklistů v provozu tak důležitá a pro její podporu spojilo síly hned několik cyklistických organizací a podporovatelů,“ říká Daniel Mourek z Nadace Partnerství.

Změnou v zákoně je i možnost potrestání dvěma body  řidičům, kteří parkují na místech pro zdravotně postižené.  Poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (za KDU-ČSL) prosadil i návrh, podle kterého bude možné odtáhnout vozidla stojící neoprávněně na chodníku. Týká se i kol a koloběžek. Neprošel naopak návrh Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na možnost zákazu tranzitní jízdy kamionů po silnicích nižších tříd.

525 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Raddie

Takže spolujezdec v autě dostane fošnu o délce 150 cm a když se vedle ní velecipedista nevejde, má smůlu, dostane s ní po přehazovačce a skončí v pangejtu. 🤣🤣🤣

bára

cyklista musí mít přilbu a být vidět. A o předjetí cyklisty rozhoduje řidič

Nechápu

Výborná zpráva pro cyklisty, konec nutnosti uhybat autům do zničených krajnic.

TomasN

Naštěstí je ten nesmysl nevymahatelny

dopravak

Co je prosím na dostatečném odstupu nesmyslné? Vám přijde normální hodit kolem někoho ve stovce myšku? Myslíte, že je takový problém z fotky, nebo videa naměřit vzdálenost?

Jirka B.

Problém je v tom, že řidič nemá podle čeho poznat, zda je 1,3, nebo 1,7m od kolaře. Na rychlost máte tachometr, ale na boční odstup máte odhad, takže pokud vás policie nevyfotí nějakým certifikovaným zařízením na měření vzdálenosti kola od auta, tak to ve správním rozbijete na cucky. Klasická fotka nestačí, protože záleží na perspektivě a ohniskové vzdálenosti. Výsledek může být dosti zkreslený a rozdílný od focené reality (viz záběry z Biatlonu, kdy vám v TV připadá, že jsou závodníci za sebou, ale ono mají mezi sebou třeba 50m). Tomáš má pravdu.

dopravak

Asi nikdo nic nebude prokazovat v případě pokuty. Nejde to odměřit samozřejmě na centimetr přesně, pokud se ale něco stane a řidič cyklistu lízl o půl metru, tak si s tím znalec poradí.

každopádně tady nejde ale z principu někoho buzerovat a pokutovat, ale o to, aby se řidiči preventivně ten odstup dávali, toť vše.

Nechápu

Co brání cyklistovi si vás skrze GoPro natočit, že jste nedodržel odstup a předat materiál policii? Pokud projedete natěsno, tak to na nějaké zkreslení obrazu neukecate ani omylem. Cyklista ani nemusí na policii, vaše SPZ bude natocena také a stačí to nahrát do počítače a poslat mailem. Lidi jako Vy, budu udávat rád.

Roman Soudný

Nebrání mu sice nic, ale bude mu to úplně k ničemu. GoPro není certifikované měřidlo, a i kdyby na videu byl kontakt s autem, tak je to jedno, protože z SPZ nezjistíte řidiče, maximálně provozovatele. A pokud se ten blbec nepřizná, tak s tím policie nic neudělá.

Nechápu

Škrtnutí o kolo je ujetí od nehody (i když to cyklista vybalancuje) a ujišťuji vás, že takové věci se vyšetřují a natočená SPZ navede kriminalisty spolehlivě. V takovém případě totiž většinou cyklista není blbec a volá policii ihned. Na co by měl čekat? Pokud jste nejel jen do sousední vesnice, dost pravděpodobně na vás budou policisté čekat u domu a půjdete rovnoumpodat vysvětlení. Pokud to cyklista neustoji a frajer jako vy ujede a bude vaše SPZ natočená, tak abyste si najal dobrého právníka, protože se stanete hlavním podezřelým. A ještě se možná rád priznate, protože pořád je lepší 2 roky… Číst vice »

bára

cyklista musí být vidět včas, mít helmu.

Pavel Skládaný

Řidič musí hlavně jet tak, aby byl schopen zastavit na vzdálenost, na kterou má rozhled. Helmu mít dospělý cyklista nemusí, nevím, kde se tahle fáma vzala.

Pavel Skládaný

Žádné křivé obvinění, každý má právo (dané z dnes tolik pohrdanou ústavou) odepřít výpověď, pokud by způsobil trestní stíhání nebo stíhání za přestupek sobě nebo osobě blízké. Zda tomu druhá stana bude věřit, je ovšem samozřejmě další otázka.

Pavel Skládaný

Ve správním řízení lze využít cokoli, klidně i foto z necertifikovaného fotoaparátu.

dopravak

Přidávám ještě malé shrnutí problematiky.

Součástí novely je i legalizace přejíždění plné bílé čáry při předjíždění kola. – padají tak argumenty některých diskutujících, že cyklistu nepůjde legálně předjet.

https://nazory.aktualne.cz/komentare/ceske-sci-fi-poslanci-prijali-odstup-1-5-metru-od-cyklisty/r~6ca43d3c9dc211ebb9860cc47ab5f122/

bára

dělám to také, cyklistu předjíždím na i na plné čáře i nyní.

MLB

Ohleduplnost to nezvýší. Slušný řidič cyklistům nechává prostor už teď – a tam kde šířka silnice 1,5m odstup neumožňuje to nebude moct dělat ani kdyby na to vyšlo tisíc zákonů. Akorát to povede k nevraživosti na obou stranách. A počítám, že je otázkou času než se objeví cyklisti-provokatéři s kamerami, kteří budou na úzkých silnicích dělat řidičům naschvály, aby je mohli natočit jak toto porušují…

Guty777

Na opatrné a bezpečné předjetí cyklisty nepotřebuji žádnou úpravu zákona.
Prostě jedu ohleduplně a ne jako prase…

TomasN

Já taky. Na rozdíl od těch cyklistů

Pavel Fiala

Jako cyklista zkusím vysvětlit svůj pohled na 2 tradiční cyklistické nešvary které také dělám. A) Dva cyklisté vedle sebe. Když nás jede skupina 8-20 a pojedeme vzorně za sebou, tak jsme tak dlouhý had, že nás řidič nemá šanci s bezpečným bočním odstupem předjet. Ve dvojicích je jasné, že nás může předjet jen tam kde je dostatek místa a potřebuje méně času. B) Cyklista ne na cyklostezce, ale na silnici. Kvalita cyklostezky, díry, kamínky, každých 100m dej přednost v jízdě, cyklisto sesedni z kola. Plno bruslařů se sluchátky v uších, psy na vodítku. Tuto neděli, chodník čárou rozdělený na část… Číst vice »

Jirka B.

Pletete se v tom bodě A). Pokud pojedete podle zákona, tedy za sebou a při pravém okraji vozovky, tak vás v klidu většina řidičů předjede. Pokud pojedete vedle sebe jako mamlasi, tak vám pár řidičů nastříká směs do ostřikovačů do obličeje.

Paja

Velice zajímavé jsou informace tady: https://www.autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/poslanci-kvuli-agresivnim-ridicum-schvalili-povinny-1-5metrovy-odstup-od-cyklistu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=kxoXXRrqUFj-202104151014&dop_id=11276764 Hlavně to, že součástí návrhu je možnost aby si cyklista vybral jestli pojede po cyklostezce nebo po silnici. Čili nejen že jde o legalizaci nešvaru, kdy cyklisté si na silnicích dělají naprosto co chtějí a nedodržují vůbec nic (ani příkazové značky), ale ještě tím z cyklistů děláme privilegované. Protože si na rozdíl od jiných můžou vybrat jestli využijí vyhrazený jízdní pruh nebo ne. Kolikrát by pro motorkáře taky bylo lepší jet po chodníku nebo cyklostezce než po silnici, ale tam evidentně chybí to ideologické podhoubí aby pro to někdo lobboval. A navíc mi přijde,… Číst vice »

dopravak

fakt se nezlobte, ale hledáte pseudoproblémy tam, kde nejsou. Já takhle předjíždím cyklisty roky a nikdy se mi ani náznakem nestalo, že bych za někým musel jet 3km. Když předjíždíte traktor, tak to deláte prosím jak?

No a že si cyklista může v některých případech vybrat? Proč by proboha nemohl jet po silnici, když je paralelní stezka plná dětí a bruslařů? cyklista je normální účastník silničního provozu a na silnici má právo jet jako jakýkoliv jiný řidič. Povinnosti se na cyklisty vztahují také a také jsou pokutováni.

Paja

Pane, to vám nevěřím. Podle návrhu zákona máte dodržet boční odstup 1,5 metru a pokud tam ten 1,5 metru fyzicky není (prostě ta silnice není tak široká), tak ho teď nedodržujete. Rozdíl je, že teď toho cyklistu předjet můžete i tak, uberete, on o vás ví, uhne se vám a je to. Jenže to ten návrh neumožňuje. Buď tam bude 1,5 metru nebo ho předjet nesmíte. Anebo ten cyklista musí zastavit a slézt z kola, pak ho předjet můžete. Takže buď to je opravdový problém anebo je to pseudoproblém, protože se toto nařízení (stejně jako spousta jiných) prostě nebude dodržovat,… Číst vice »

dopravak

Ještě jednou. Traktor předjet zvládnete? Pokud jde o nějaké extrémně úzké ulice, tak tam vám cyklista normálně uhne a pokud projedete pomalu, tak vám nikdo 1,5 měřit nebude. Trošku zdravého rozumu by neuškodilo. Cyklisté stezek v naprosté většině případů využívají. Nikdo nejezdí po silnici na truc. V Holandsku jsou plně funkční, na sebe navazující stezky a na paralelní silnici mají cyklisté zákaz. U nás ale cyklostezky nejsou v takovém stavu, aby se dal zákon takhle doslovně vykládat. Zákon nelze vykládat tak, že pokud někde v okruhu stovek metrů vede cyklotrasa, tak na silnici cyklista automaticky nesmí. Co když cyklista na… Číst vice »

Jirka B.

Co furt máte s tím traktorem? Jako vy snad kolem oráte a traktorem jezdíte po cyklostezkách na výlety? Prostě dvě cyklistické hovada vedle sebe nemají s traktorem nic společného! Traktor je traktor, jeho řidič má ŘP na traktor a vetšinou zmizí na blízkém poli, nebo ve vedlejší vesnici. Kolař je kolař, který má kolikrát prd a ne ŘP a jede jako blb roztahaný po celé cestě není traktor.

Nechápu

Nebo se jedná o silnici s urovnanym terénem, zatimco stezka se viditelně postavila levně a je plná ztracených spádů

P73

Pokud máte pocit, že na konkrétní silnici nemají cyklisti co dělat, požádejte příslušný úřad o B 8…

Nechápu

Takže Paju natocit na GoPro a udat, jediná možnost, to ho naučí.

P73

Ad výběr stezky – není neovyklé, že jako „cyklostezka“ je značená klidně štěrková cesta. Na tom se jezdí dost obtížně, a to nemusím mít ani silničku, stačí cestovat na trekovým kole natěžko.

Pak je vedle toho samozřejmě 99 % případů, kdy člověk po stezce pojede, protože to dává smysl.

dopravak

Přesně tak. Pokud je stezka použitelná, tak po ní 99% cyklistů pojede. Což bohužel často není. nikdy by mě nenapadlo, že to dokáže tolik lidí takhle hrotit.

Jan Sova

Z těch 67 poslanců „pro“ by mne jako cyklistu/řidiče zajímalo, kolik mají najeto v automobilu a kolik na kole? Budou to podle mého takoví ti trafikanti, co spíše raději jedou v něčem jiném. Např. v tupém naslouchání lobbistům. 3x sláva paní poslankyni Ožanové, že se vymezila za zdravý rozum/přístup. Jinak k této problematice rozumná glosa zde: https://zalom.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=769103 Poslancům co byli „pro“ cyklo-návrh přeji, aby strávili maximum volného času v v dlouhé jízdní koloně na pozemní komunikaci nižší třídy, v jejímž čele bude cyklista a za ním bezmezný dodržovač zákonů, který prostě vlivem provozně-technického stavu pozemní komunikace a vlivem svých schopností… Číst vice »

dopravak

Sorry, ale já takhle předjíždím cyklisty už roky a nikdy jsem nic podobného nezažil. Pokud jste schopný předjet auto, nebo traktor, tak snad zvládnete předjet cyklistu. Fakt řešíte pseudoproblémy.

Jan Sova

počkejte si na svého prvního čepičáře….

dopravak

Pořád lepší, když pár lidí chvilku počká, než by měl vás čepičář srazit někoho do příkopu 😉

Pavel Skládaný

A to si myslíte, že v Nizozemsku, SRN a dalších zemích podobné ustanovení pravidel provozu schválili trafikanti, kteří nikdy nejeli v reálném provozu?

Jan Sova

Nesrovnával bych jablka (cesty ve Vámi zmíněných zemích) s hruškami (cesty u nás).

Pavel Skládaný

V čem jsou cesty např. v Rakousku o tolik jiné, než v ČR? Naopak v Rakousku je situace svým způsobem „horší“, neboť zemské silnice jsou velmi často užší, než naše, běžně 6-7 metrů. Rakušáci jsou při dimenzování šířkového uspořádání velice ekonomičtí. Mají ovšem pravda nerovnatelně lepší péči o nezpevněné krajnice.

Kkarel

No, když si myslí, že to pomůže.😇

Jakub Milata

Skvěle, snad budou řidiči předjíždět cyklisty ohleduplněji. Ještě by mohli schválit souběžnou jízdu dvou cyklistů, aby řidiči neměli blbé kecy, když potkají dva „předjíždějící se“ cyklisty. Snad žádný normální cyklista nejede souběžně na frekventované cestě.. a na těch nefrekventovaných může řidič chvilinku počkat, než se cyklisti zařadí aby ho pustili.

Paja

Nikdo neremcá když se cyklisti předjíždí. Problém je že oni prostě jedou vedle sebe aby si mohli povídat.

dopravak

Ano, v případě nějakých silnic označených jako cyklotrasa s minimem provozu. Rozhodně to nejde paušalizovat, že se to tak děje všude a pořád.

Petr

Každopádně dopravní předpisy ježdění vedle sebe nepřipouští.

dopravak

Ano, nepřipouští. Akorát mi nejde do hlavy, proč vám dva cyklisté vedle sebe někde uprostřed polí tak trhají žíly. Trochu tolerance by neuškodilo. Nebo vy taky jedete přesně 50 od cedule k ceduli? Je to tak přece v zákoně? To bude keců, jak vás někde změří, že je to buzerace policie, co?

Jirka B.

Aha, takže opět tolerance ze strany řidičů, ale tolerance ze strany cyklistů zase nic, co? A co takhle jet za sebou tak jak se má a tolerovat někoho, kdo prostě po té cestě také jede (má na ni stejné právo jako cyklista) v autě, nebo jiném motorovém vozidle?
Proč si cyklisti myslí, že mají právo jet po méně vytížených cestách po celé její šířce?

Leinad

A taky existuje materiální aspekt.
Je rozdíl bránit předjíždění (to neschvaluji) versus jet jako traktor (ten taky zabere celý pruh a není o moc rychlejší).

Jirka B.

Co pořád máte s tím traktorem. traktor je traktor, cyklista je cyklista. Pokud nechápete rozdíl, zadejte si jednotlivá slova do googlu a podívejte se na obrázky.

dopravak

Protože furt dokola omíláte, že budou cyklisté blokovat silnice. Pokud dokážou řidiči předjet traktor, tak snad zvládnou i cyklistu s odstupem. Jinak nevím, co furt máte s těmi „roztahanými cyklisty“ já mám kolem celkem oblíbenou silnici pro cyklisty a 99,9% jedí u kraje. Nikdy jsem neměl problém někoho s odstupem předjet. Ale jinak se přiznám, že pokud jedu někde po polňačce, kde projede 10 aut za den, tak tam jedeme třeba dva vedle sebe a kecáme. Stejně tak třeba do hospody chodíme po místních komunikacích v rámci vesnice tři vedle sebe. Ano, oficiálně se to nesmí, ale je tohle opravdu… Číst vice »

Jirka B.

Kdyz uz tedy delame zakony na samozrejme veci (opravdu se pri predjizdeni kolaru snazim byt od nich co nejdale a nepotrebuji k tomu usneseni parlamentu), tak by se asi hodil i specialni zakon, ktery by cyklistum naridil jizdu pri pravem okraji vozovky a za sebou. Pri pohledu na silnice je totiz stavajici uprava ocividne nedostatecna ….

medvěd

Souhlas. První nesmysl udělali poslanci tím, že cyklista může auta objet zprava. Nedávno se mi tam jeden cpal a to, že odbočuju na křižovatce vpravo – měl svůj názor ! A když před křižovatkou stojíte, Vás předjede nebo zajede si vedle vás do pruhu na křižovatce. Fakt, tady zákonodárce uvažuje ? Já jsem propadající, protože cyklista má navrch ! Ale on si tam zajel sám ! On to počesku – zneužil ve svůj prospěch ! On si kličkuje dle zákona a já jsem pokutován – nespravedlivě, ale dle zákona !

Daniel Mach

Ta křižovatka asi nebyla chyba zákona, ale cyklisty. Může auto objet vpravo, ale ne na křižovatce.

P73

A blikáte včas? Protože spousta lidí včas nebliká a pak se diví.

Vpravo od blikajícího jede jen blázen.

Pavel Skládaný

Správný dotaz. Dnes se bohužel bliká buď pozdě, největší frajeři pak neblikají vůbec.

dopravak

No podle diskuze asi polovina lidí nemá ponětí, že by ten odstup měla dodržovat. Proto je dobře, že je to tak napsáno v zákoně. Cyklisté v naprosté většině u kraje jezdí. Najsou se vyjímky, ale zas nedělejte, že všichni řidiči zákon do puntíku dodržují.

Jirka B.

Těchto výjimek jsem jen za neděli na 10km dlouhé trase potkal 4, z toho 3x 2 vedle sebe a 1 x dokonce 3 vedle sebe. Ani jednou se nenamáhali uhnout … páni světa … Takže to není dobře, že je to v zákoně.

dopravak

Tak ono hodně záleží kde. Na silnici, po které jezdím, to nevidím v podstatě vůbec. Uznávám, že na nějakých oblíbených trasách s minimálním automobilovým provozem takhle lidi jezdí. Ok, nesmí se to, ale jsou dva cyklisté vedle sebe opravdu tak zásadní problém? Když se příliš roztahují, tak na ně zatroubím a oni uhnou. Když jedou těsně vedle sebe, tak je objedu stejně, jako bych předjížděl traktor. Cyklisté tak jezdí ne proto, že by se citěli jako páni světa, ale že si prostě po cestě baví. Ano, nesmí se to, ale mi to rozhodně žíly netrhá. Já zase denně vídám předjíždění… Číst vice »

Jirka B.

Ano jsou, protože mi ukáží, že jsem „jednička“ a jedou tak dál. asi bydlíte v nějakém jiném světě, ale já mám v poslední době ty nejhorší zkušenosti s kolaři. A to jsem, jak jsme psal níže, v mládí najezdil tisíce kilometrů po všech možných i nemožných cestách. A nikdy jsem s řidiči neměl problém, ale to bylo proto, že jsme se s kamarádem chovali jak normální lidi a ne jako zamindrákovaná telata. Zkuste si někdy projet úsek Ostrava – Proskovice – Stará Ves n.O. – Bílovec autem, když je sezóna kolařů. Nepochopíte, co se bude kolem vás dít. Podobně je… Číst vice »

dopravak

No dobře, ale to uvádíte zrovna cyklisty extrémně oblíbené trasy, kde k tomu docházet může. Nicméně asi musíte mít na lidi neskutečnou smůlu. Zmiňované úseky znám a nikdy jsem tam neměl problém nikoho předjet. A úsek kolem letiště – boční silnice s minimálním provozem, která je velice oblíbená jako cyklotrasa. No bože, tak tam jedou dva vedle sebe a když za sebou slyší auto, tak uhnou. Trochu tolerance by neuškodilo.

Jirka B.

Aha, takže pokud je to cyklisty oblíbená trasa, tak tam jako pravidla neplatí, nebo si je budou určovat sami cyklisté, jo? A ano, máte pravdu, trocha tolerance by neuškodilo … také ze strany cyklistů. Nechápu jak můžete tak vehementně obhajovat porušení zákona. Vloni jsem jel kolem letiště na skútru a prakticky doslova jsem rozprášil bandu tupých cyklistů, kteří jeli vedle sebe, viděli mě na cca 150m dopředu a přesto ani jeden neuhnul tak, abych je mohl bezpečně minout. A to jsem jel cca 10cm od kraje vozovky. to je ta vaše tolerance? Měl jsem zastavit a ještě jim zamávat? Nebo… Číst vice »

dopravak

Tak když bez varování vpálíte na cyklostezce mezi skupinu cyklistů tak se nedivte, že vás za to nepochválí. já neobhajuju porušování zákona, já jenom říkám, že zrovna tenhle úsek není zrovna reprezentativní pro zbytek ČR.

Jirka B.

A mimochodem, už jsem Vám psal níže, že omlouvat vlastní porušování pravidel (jedou dva vedle sebe a tím po novelizaci zákona zásadně omezí možnost je legálně předjet) tím, že někde jinde někdo jiný taky pravidlo porušil (tuším, že jste zmínil předjíždění kamionů na dálnicích) je tak nějak mimo ….

dopravak

A já vám říkám, že v naprosté většině případů dva vedle sebe nejezdí. To, co uvádíte jsou příklady bočních silnic s minimem provozu, kde se holt sem tam stane, že jedou dva cyklisté vedle sebe. Pokud za nimi jedu autem, tak mi uhnou.

Jirka B.

Proskovice – St.Ves n.O. není boční silnice s minimem provozu …. melete nesmysly.

dopravak

zrovna v tomhle úseku jsem nikdy problém s předjetím neměl…

Lech Malý

> Cyklisté v naprosté většině u kraje jezdí. Najdou se vyjímky…
Ano, stejně jako naprostá většina řidičů jezdí bezpečně a i u nich se najdou výjimky. V článku to zaznělo: vidím chybu v tom, že staví dvě skupiny proti sobě, namísto podpory oboustranného respektu a ohleduplnosti. Znám oba pohledy, hovada jsou mezi řidiči i mezi cyklisty.

Jirka B.

Ano, vždyť taky o tom celou dobu píšu, že je třeba ohleduplnost a rozum. A proto mi vadí, když se ustupuje pouze jedné straně. Já, pokud jedu autem, tak se cyklistovi vyhnu raději na 2m, pokud to bude možné, ale pokud někdo chce postihovat řidiče za to, že nedodrží 1,5m (což asi chce, protože jinak by to do zákona nedával), tak bylo také záhodno postihovat mamlasy na kole za to, že jedou ve dvou vedle sebe apod.

dopravak

Ale dva vedle sebe v zásadě nejezdí a postihovat se mohou.

bifidus

V zákoně je napsáno, že na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, co nejblíže pravému okraji vozovky.

dejf

no zase když to tam bude dvakrát, tak se to taky nezlepší. jezdit se má dle zákona v pravo při pravém okraji vozovky. vyjímky tvoří předjíždění, objíždění a odbočování. ale nevymáhá se to. stejně by to nepomohlo, někdy si říkám že ty šťastnější z nás našli řidičák ráno v krabici s vločkama.

Jirka B.

To ne, ale když už se dělají zákony o ničem, tak jeden navíc neuškodí :o)

Kuba

V tom případě ať nejdřív opraví většinu silnic. Často se nedá jet úplně u pravého kraje vozovky, jak by člověk chtěl, kvůli tomu, že kraje silnic jsou často rozbité, zvlněné nebo s dírami… A „nejlepší“ je když na takový rozbitý okraj silnice ještě namalují pruh pro cyklisty… že se tam pak blbě až nebezpečně jede asi nikoho nezajímá, hlavně, že si město odškrtlo, že vytvořilo dalších x stovek metrů cyklopruhu.

Jan

Jak to udělat když cyklista nevyužívá cyklostezku vedle silnice ? Musím taky 1,5 metru ?

dopravak

Ano, cyklista má používat stezku, pokud vede vedle. Zkusil jste se někdy zamyslet nad tím, proč ji cyklista nevyužívá? Asi nikdo nepojede na truc po silnici jenom proto, aby naštval projíždějící řidiče. Třeba na výjezdu z mého města vede cyklostezka v délce asi 300m po jedné straně silnice. Pokud jedu ve směru stezky, tak na ni samozřejmě najedu, pokud ale jedu v protisměru, tak bych musel kvůli 300m dvakrát silnici křížit. Asi uznáte, že je pro všechny účastníky provozu lepší, když na poměrně přehledném úseku cyklista zůstane na silnici. Případně chcete jet na silničním kole, ale paralelní stezka je plná… Číst vice »

Paja

Tak snad buď platí zákon pro všechny a pak se bavme o tom že jsme si všichni rovni (i na silnici). Anebo neplatí, cyklisti si jezdí jak se jim chce (tu vlevo, tu vpravo, běžně po silnici namísto souběžné cyklostezky) ale chtějí aby je a jejich protiprávní jednání všichni respektovali.

dopravak

Děláte, jako by řidiči vždy a všude dodržovali zákon do posledního puntíku. Pokud podél vede vhodná cyklostezka, tak ji cyklisté používají. Bohužel cyklostezky jsou mnohdy nedokončené, nenavazují na sebe, nemají vhodný povrch apod. Nezlobte se, ale uměle přejíždět silnici tam a za 300m zpět abych dodržel zákon do puntíku mi přijde trochu mimo.

Kuba

Přesně proto mi přijde lepší mít spíš širší silnice, na které se vejde po stranách namalovaný cyklopruh než užší silnice a dělat někde vedle mimo cyklostezku (sdílenou třeba i s chodníkem) jen na jedné straně, na kterou se pak z druhé strany silnice blbě dostává.

Leinad

Porušení zákona má někdy důvod, vždycky materiální aspekt.
Pokud je cyklostezka nalevo a dlouhá 300m, vážně se vyplatí, když bude cyklista dvakrát křižovat proud vozidel?Místo řešení, zda ho na těch 300m předjedeš, budeš stát za ním a čekat až bude v protisměru volno.
Překročení rychlosti mezi posledním domem(křižovatkou) a cedulí konec obce, vesměs neuškodí ať už to udělá autosed nebo cyklista.

Mimopražský

Když mi bylo tak o 10 let méně jsem měl to potěšení použít „vyhlášenou“ cyklostezku z Braníka proti proudu Vltavy. Udělal jsem to za pěkného počasí jednou a od té doby jsem raději jezdil na kole po silnici, protože jsem se tam paradoxně cítil bezpečněji než abych byl neustále ve střehu ve společnosti bruslařů, chodců, pejskařů, či venčených dětiček na odrážedlech. Takové cyklostezky považuji s ohledem na uvedené vhodné k použití za deště, mlhy a zimy. Případně se něčemu takovému zdaleka vyhnout a vyrazit si někam po třetitřídní silnici.

dopravak

Asi tak nějak. Je potřeba zohlednit místní podmínky a zdravý rozum. Nevyužít výhradně stezku plnou dětí a jet po paralelní silnici, na které není zákaz vjezdu sice není možná 100% podle zákona, ale rozhodně to nejde pokládat za zločin, jak to někteří diskutující berou.

Petr

Podle zákona nemá chodec na stezce pro cyklisty co dělat . Máte možnost zavolat MP , PČR. Od toho tu jsou.

Mimopražský

Naštěstí jsem se již z Prahy odstěhoval, takže to není již aktuální. Jak jste ale psal, nevím, jak by dopadlo, kdybych na cyklostezce hulákal na chodce, ať vypadnou s tím, že jinak na ně zavolám policii.

dopravak

Je tam kombinovaná stezka pro chodce a cyklisty jako naprostá většina stezek. Takže trochu zdravého rozumu a tolerance neuškodí.

Paja

Tolerance ale není vlastní spoustě dresařů. Proto jsme nechodili s rodinou do Prokopáku, i když jsme ho měli přímo u baráku, ale s dětma se to nedá. Sice tam je omezená rychlost, ale chtějte po cyklistech aby to dodržovali.

dopravak

A co mají jako dodržovat? Pokud jde okolo dítě, tak mají zpomalit a to naprostá většina lidi udělá.

Leinad

Hodně kol (i splňující zákonné požadavky na silničku) ani nemá tachometr. Byly doby, kdy cyklocomputery byly rozšířené, ale používané kraviny z toho (ujetou vzdálenost, kalorie) dnes řeší chytré mobily a hodinky. 😀

Srážení děti skutečně baví málokoho, většinou zpomalí.

Leinad

V Braníku je z velké části smíšená stezka pro pěší a cyklisty. A tu cyklista využít nemusí (i když si řada taky držitelů řidičáku myslí něco jiného)

Jiří Malák

Pořád se řeší bezpečnost cyklistů ale zásadní věc povinnost nosit reflexní vesty jim nikdo nenařídil
To je uplně zásadní věc aby je řidiči včas viděly
Vůbec nechápu když řidič který musí opustit vozidlo musí mít vestu a cyklisté si jezdí jako duchové bez označení. v noci bych vyskočil z kůže když vidím ty zamaskovaný cyklisty bez vest a s bludičkani někde na zadku. V tom vidím jako řidič největší riziko.
Páni poslanci se zabývají hloupostmi a důležité věci neřeší.

Jaaa

To už v zákoně je a pokutuje se to.

Vladimír Fulka

Sedněte na bicykl a ujeďte cca 20 km po frekventované silnici!!!!Zrcátkem vám lížou stehno a kamion vcucne pod návěss!Děs běz….Kdo nezažil neuvěří.Vladimír Fulka

Jirka B.

Jako mlady mam najezdeno tisice kilometru po frekventovanych silnicich na kole. S kamaradem a nikdy nebyl problem. A vite proc? Protoze v ramci vlastni bezpecnosti jsle lizali kolem krajnici a jeli za sebou jako kacenky. Ne jako dneska, kdy frajeri jedou 1,5 m od kraje a dva vedle sebe!

Travegoist

Jojo, to je super návod, obzvlášť když do vás v padesátce foukne z boku nečekaný poryv větru nebo se objeví hluboký výmol s hranami. To pak kačenka ani neví kde má hlavu ani nohy, v jakém mixéru se v tu ránu ocitne.

Daniel Mach

Mám stejnou zkušenost, ale obávám se, že to zákon nevyřeší. Řidiči dodávek a náklaďáků jsou bohužel speciální kategorií řidičů, pro které slušnost a dodržování zákonů platí sotva z padesáti procent.

Jirka B.

Tak ono je také třeba počítat s tím, že třeba ten náklaďák to taky nemá jednoduché a vyjít si navzájem vstříc. O dodávkách se nebavím, protože to jsou k….

Petr

Jak jsme si je vychovali, takové je máme.

Paja

To máte pravdu, na druhou stranu, leckdy pomůže použít rozum. Když vidím cyklisty na silnicích I. třídy, 4 pruhovkách atp. přestože paralelně vedou okresky nebo cyklostezky (byť třeba o 0,5 – 1 km dál) tak nevím no jestli je litovat.

P73

A vy víte kam jedou?

ficus

Někdo by měl vymyslet zákon aby se pumpičky chvali v provozu normálně a ne jako kkoti.

Jaaaa

Hned, jen co projde stejný zákon o autistech.

Petr

Je pravda, že lidí s autismem přibývá—

Petr

Ne , přibývá lidí s blbismem. Začínáme sklízet výsledky tzv. volné výchovy , zavedené před takovými 20-25 lety. Žádný respekt, žádná úcta , teď jedu já a kdo je víc , apod.

Jirka B.

No já nevím, ale já to mám naopak a musím souhlasit s Petrem. Netolerance je v mém okolí opravdu spíše výsadou mladých, kteří si myslí, že si mohou dovolit úplně vše a respekt před číkmkoli je jim cizí.

Jan Sova

jste mi připoměl jednoho postaršího hasičského funkcionáře ve službě, který odmítal vyhazovat blinkry, takže nikdo netušil kam až se s ním potáhne, neboť se ploužil po silnici, protože ládoval bagetu při řízení, za ním kolona a on byl naprosto spokojen se svým stylem života. Fakt výsada mladých ta bezohlednost vůči okolí jak píšete….

Paja

Asi jiná sociální bublina. Já vlastně nevím jestli jsem mladý nebo starý, ale přiznám se, že já osobně mám respekt k tomu, co je respektování hodné. A pardon, ale ani stáří, ani to že někdo bych vychován za ČSSR, nejsou zásluhy.
Zkuste si někdy vzít kočárek a projet se MHD a uvidíte kdo vám pomůže a pustí vás sednout a kdo ne (a případně ještě přihodí nějakou „moudrou“ radu o tom jak si dnešní mladí neumí poradit)

Jirka B.

Jako ze auta jezdi naschval vedle sebe, jo? Povidejte, prehanejte …. Treba ja jsem v nefeli mel uz opravdu chut vylezt z auta a hodit frajerum tycku do spuc. Uzka cesta se zatackami a oni vedle sede dokonce 3 a myslite, ze nekdo treba uhnul? To potom asi tezko dodrzite rozestupy, nebo nervy na uzde.

Daniel Mach

Ještě jste si nikdy nevšiml kamiónů na dálnicích, kteří jedou stovky metrů vedle sebe a předstírají předjíždění? Jen na sebe neřvou z okénka … snad.

Jirka B.

Aha, takže proto, že na DÁLNICI se předjíždí kamion (nehledě na to, že to není plošně zakázáno), tak jezdí cyklisté 2 vedle sebe na normálních cestách, kde to mimochodem zákonem řešeno je (jezdí se za sebou při pravém okraji vozovky), jo? Krásný příklad pumpičkářského myšlení!

dopravak

Vy musíte mít na lidi neskutečnou smůlu. Když jedu po nějaké silnici značené jako populární cyklostezka, tak většina jede po kraji. Když se sem tam stane, že jedou dva vedle sebe, tak sami uhýbají jakmile zaregistrují hluk za sebou. Někdy se stane, že musím krátce zatroubit a oni uhnou.

Paja

Není důvod, ty 2 skupiny se značně překrývají. Takže by stačilo, kdyby ty zákony někdo vymáhal po všech bez rozdílu. Protože měřením za bukem opravdu lepší řidiče nevychováme.

Jaaa

Slušného řidiče vychováte jedině doma jako jeho rodina. Všechno ostatní jsou už jenom jakési korekce. Ale do toho stát holt zasahovat nesmí a vlastně ani nemůže.

Prostě dravější vyhrává a rodiče pak nemají čas (a někdy ani chuť) na děti. Co s tím chcete dělat?

Vladimír Fulka

Také mne cyklistu ,,serou“ti co jezdí jak debil!Po přechodu pro chodce-či stezce pro pěší!Mne to netěší.Ať ho sejme náklaďák…

MP3

Narazil jste na zajímavý problém. Jízdy cyklistů po přechodu. Zajímalo by mne, podle jakého paragrafu je to zakázáno a jaká je za to sankce. Sám jsem totiž o tom nic nenašel. Tedy kromě toho, že je přechod určen pro pěší….

Mimopražský

A víte, že by mne to také zajímalo? Neoficiálně se to traduje. Jenže kde se zeptat. Besipu jako parazitické organizace žijící vlastním pocitem nepostradatelnosti, vymýšlející blbosti a jásající nad jejich realizacemi? Těch těžko. Ale co nechápu, je kombinace přechodu pro chodce s přejezdem pro cyklisty. Je to ve Kbelích u bývalého PALu a teď tu zhovadilost udělali v rámcí opravy silnice na květináči v Letňanech. To jako mám rozlišovat, jestli cyklista kolo vede a je chodec, nebo na něm jede a je cyklista? V prvním případě mu dát přednost a ve druhém případě se na něj vykašlat? To píši jako… Číst vice »

Pavel Skládaný

Pokud cyklista kolo vede, pak je ze zákona chodcem a kolo si od něj můžete zcela odmyslet. Tj. na přechodu pro chodce mu řidič musí umožnit bezpečné přejití vozovky. V případě, že někdo jede v této situaci na kole, pak už je to na řidiči, jak se vůči němu zachová. Leč nutno poukázat na základní ustanovení Pravidel, že řidič se má chovat ohleduplně vůči slabším.

Mimopražský

A tomu by se zabránilo tím, že přechod pro chodce nebude sloučen s přejezdem pro cyklisty, a navíc nebude označen oběma příslušnými dopravními značkami.

Frantík

1) Musíte umožnit chodcům bezpečné přejití (stejně jako kdybyste na přechod najížděli od Silnice)

2) Přijíždíte z chodníku (čili místa mimo pozemní komunikaci), dáváte přednost všem.

Pavel Skládaný

Jízda cyklistů po přechodu pro chodce zakázána ničím není, v principu jde o přejíždění kola napříč vozovkou, což zakázáno není. Co ovšem je „jen pro chodce“, je právo vůči řidičům (tzv. přednost chodců). Tj. cyklista přejet napříč může, jen nemůže nárokovat „přednost“ vůči autu.

Asd

Hloupé rozhodnutí, které povede jen ke zdržování provozu a podpoří zbytečnou nenavist mezi cyklisty a automobilisty.
Kde není rozum a tolerance, tam žádný zákon nepomůže.

Vladimír Fulka

Je to o ohledupnosti.Jel jsem v Rakousku na vvvelmi široké vozovce kde byla plná bílá čára!Jel jsem u pravé strany vozovky a ten v autě počkal až byla přerušovaná…To je výchova slušosti!

Jirka B.

Mozna tak pred 10 lety, protoze rakusaci se v posledni dobe poucili od nas vychodoevropanu a zacali jezdit jako hovada. Taky si ale pojdme rict, jak se chovaji cykliste v AT a v CR. Tam se mi taky stalo, ze dojedu dva vefle sebe, ale ti msji aspon tendenci uhybat, zatim.

Jan Sova

Hlavně vídeňák, od toho radši dál….

Jaaa

To nejsou rakušáci, ale náplava s rakouskou značkou.

Hana

Cyklisté, kteří chtějí jezdit v provozu po silnici, by měli v první řadě absolvovat alespoň kurs, aby znali dopravní předpisy, protože k nehodám dochází nejčastěji jejich vinou a právě tou neznalostí. Není možné, aby se v hustém pohyboval někdo, kdo nezná dopravní značky a často ani neví, kde je levá a pravá strana.

Pajos

A můžete odkázat na nějakou statistiku která by vaše tvrzení podpořila? … Jinak je to totiž jen dohad.

Paja

To jo, stejně jako jsou pouze dohady podpořeny argumenty pana Dolínka pro schválení tohoto zákona.

Vladimír Fulka

Souhlas-jsou cyklisté+debilisté.U značky cyklisto sesedni z kola-si nedělají nic z hola a jedou po přecodu pro pěší.Zajet,couvnout a přejet znovu!

adamgolias

pokud cyklostezka konci prechodem pro chodce a ne prejezdem pro cyklisty , tak je nutno kopnout do riti projektanta . mimochodem znacka sesedni z kola je jedna z nejhloupejsich znacek na silnicich . myslim ze by stacila znacka cyklisto jed rychlosti chůze

Paja

Ono to je jedno, protože přejezd pro cyklisty má z pohledu chování cyklisty naprosto stejnou hodnotu jako přechod pro chodce.

Pavel Skládaný

v podstatě máte pravdu, ale na přejezdu pro cyklisty má přece jen cyklista lepší právní pozici, neb ho řidič tzv. nesmí ohrozit.

Pavel Skládaný

Automobilisté nejsou o nic lepší. Minou značku „Konec silnice pro motorová vozidla“ a místo aby vypnuli motor a auto tlačili, jedou klidně dál :-).

Zvol

§ 364 Podněcování k trestnému činu
Kdo veřejně podněcuje k trestnému činu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Bob

Jenže cyklisti po silnicích/cestách začali jezdit dřív než auta, která tehdy ještě ani neexistovala. Takže Vaše logika platí přesně opačně.

Paja

Opačně? Jako že každý kdo jezdí autem má mít kurs? Ale on má. Autoškola se tomu říká. Ale u cyklistů nic takového povinného není.

Pavel Skládaný

Myslíte to možná jako vtip, ale v Rakousku opravdu musí cyklista, který chce jet bez dozoru do provozu od 10 let (jinak věková hranice je 12 let) absolvovat základní kurs na cvičišti a test ze základních předpisů.

Luděk

Je neuvěřitelné, že když cyklistu předjíždím, tak určitě udržuji i větší rozestup a nikdy s předjetím nemám zásadní problém, a tady je to pro všechny nepřekonatelná překážka.

kulhán

Já teda ne, já si nechávám kolem 30cm.

Travegoist

Že jste de*il tu nemusíte psát veřejně, to se všeobecně dlouho ví :))

Pavel Skládaný

To byste si rozuměl s jedním mým známým řidičem autobusu, který říká, „ty cyklisty bude potřebat začít systematicky ničit“.

Osamělý Vlk

Tak ona by teoreticky ta novela potřeba nebyla, stačilo by dodržování pravidla:
„Chovám se v provozu zodpovědně.“
Jenže problémem je, že pokud něco není na papíře, tak jsou lidé, kteří se dokážou hádat. Třeba že 30 cm je dostatečný rozestup od cyklisty (což za běžného provozu není). Z podobného důvodu máme povinnost zastavit před přechodem, pokud to ve vedlejším pruhu učiní jiný řidič. Přitom je naprostou základnem zodpovědného chování na silnici a řízení, že pokud vedle mne řidič zastavuje před přechodem, tak nejspíš přechází chodec, a tedy bych měl zastavit i já.

Karel 2

Mluvíte mi z duše…to tvrdím pořád, že na silnicí patří jen ten,kdo je schopen uvažovat, přemýšlet, předvídat a chovat se bezpečně. Jenže u nás platí jakési podivné právo mít nárok na řidičák…..ono,kdyby řidičák nevlastnil každý, kdo má do zadku otvor, tak by byl pohyb v provozu pohoda…

Paja

U nás nic takového neplatí. Problém je, že PČR naprosto kašle na dohled na bezpečností provozu. A v takové situaci by bylo asi potřeba, aby všichni chodili co 5 let na „přezkoušení“, v podstatě závěrečky v autoškole. To by tak jediné mohlo pomoct.

Jan Sova

Než se začne paušalizovat (nejlépe v hospodě, teď to ale nejde), bylo by zajímavé se podívat pod pokličku statistik, kolik z nehod cyklistů, sražených vozidly, spadá do ranku „líznutí bokem, vytlačení ze silnice“…. Bych chtěl vidět to astro-číslo.

Rossec

Tak to bude vtipný např. v Praze tam, kde se s úžením jízdního pruhu pro auta vytvořil pruh pro cyklisty. V protisměru kolona aut a za cyklistou jak na funuse …

kulhán

Na jízdní pruh pro cyklisty se ten rozestup nevztahuje.

Radim Cenek

Když v obci jedou vozidla ve dvou pruzích různou rychlostí, nejedná se o předjíždění.

Toncek

Tranzit kamionů přes obce povolen, koloběžka stojící na chodníku zakázána, kolisté chránění, jak vládní poslanci ANO !!! Nemá to být celé obráceně ???

Milan

„Neprošel naopak návrh Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na možnost zákazu tranzitní jízdy kamionů po silnicích nižších tříd.“ – Restrikce jen proti občanům. Firmy musí mít svobodu.

Pajoš

Pro kamiony ten odstup 1,5m neplatí?

Milan

Platí pro řidiče kamionu nikoli pro majitele kamionu.

Pajoš

Ta úvaha má jistě nějakou myšlenky … ale bohužel ji nechápu.

Jan

Pro vás je to, že budete objíždět cyklistu v bezpečné vzdálenosti, restrikce? Víte, proč to vzniklo? Protože většina objíždí cyklisty tak, že je často ohrožuje na životě. Jen proto, že chvátá. Já jsem cyklista, zažívám to denně. Bezpečně předjede jeden z deseti.

Milan

„Změnou v zákoně je i možnost potrestání dvěma body řidičům, kteří parkují na místech pro zdravotně postižené. Poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (za KDU-ČSL) prosadil i návrh, podle kterého bude možné odtáhnout vozidla stojící neoprávněně na chodníku. Týká se i kol a koloběžek.“

kulhán

Neznám cyklistu který dodržuje předpisy. Když má červenou tak skočí na chodník a objede to.
Děláte si to samy…..

Pajos

Jako že když má červenou pro svůj směr tak přehledu tu křižovatku na červenou přes přechod?

Pajos

Projede

Asd

Většina řidičů jezdí i na kole a snaží se cyklistu objet co nejvíce, tak aby jej to neomezilo. Problém je že blců a savců se najde přehršel jak mezi cyklisty i automobilisty.

V.N.

Toto mi přijde jako jediný rozumný návrh dnešního jednání ve sněmovně. Zbytek… šílenost. Nejde jenom o ten odstup. Ale i o body za špatné parkování . Za parkování na místě pro invalidy je dnes tuším pokuta 5 litrů. Je to málo ? Musím ještě vymýšlet další sankce ?

kulhán

Pokuta je 10tis. Ale máme zákony alá Bureš Babiš a těžko se najde dobře označené parkování pro invalidy.
Znak na zemi musí být uprostřed, mít stanovené rozměry, tloušťku pruhu a hlavně být minimálně z 80% čitelný což je nejvíce diskutovaná a těžko dokazatelná podmínka.
Dále svislé dopravní značení pro více invalidů musí mít šipku pod značkou kam pokračují a další značku kolik míst a to musí být vidět ze všech stran. Šiˇřka pruhu musí být min 2,5m pokud je menší stání neplatí atd atd…..

V.N.

OK , ale když k deseti litrům pokuty budou ještě dva trestné body , změní se něco ? Existuje vůbec nějaká analýza, kolik těchto přestupků bylo před zavedením takových drakonických pokut a kolik je dnes ? Řeší hovadiny….

Petr

Mně by zajímala analýza, kolik průkazů ZTP bylo vydáno majitelům BMW X6 a Mercedes GLS

Honza

Super! Body budou odebírány! Takže někdo, kdo je v bodové tísni za rychlost, pásy a telefon, tak za parkuje na inv a body mu budou odebrány 🤣🤣🤣.
Ach jo, prosím autora, aby si to opravil. Body se připisují! Z nuly do maximálně dvanácti, ne naopak.

Pavel Skládaný

To je zbytečné, na tohle ten slovy pana prezidenta novinářský póvl opakovaně upozorňuji už léta a nic. Stále máme v bodovém systému kreditní systém.

Ondřej

Další postřeh z diskuze zde: 80% řidičů vůbec nezná pravidla provozu a neví, že cyklistu může předjíždět i na plné čáře nebo v zatáčce.

Marek

Ano, ale řidič nesmí při předjíždění cyklisty přejet plnou čáru. V případě vzdálenosti 1,5 m od cyklisty nebude legálně možné cyklistu předjet.

Milan

…. ovšem záleží na správném výkladu pokud dané ustanovení je opravdu jak uvádíč ánek „“Tam, kde to bude možné, bude muset řidič při předjíždění dodržet vzdálenost 1,5 metru od cyklisty. V oblastech s omezenou rychlostí jízdy na 30 kilometrů v hodině má stačit metrová vzdálenost.““ Což určitě znamená, že na (převážně jednosměrné) vozovce široké 3metry může cyklistu předjet motorové vozidlo, aniž by muselo dodržovat 1,5m odstupu od něj. A teď je otázka jestli to samé neplatí i u jízdního pruhu odděleného od protisměrného jízdního pruhu plnou či dokonce dvojtouplnou čárou! NAVÍC MÁM PROBLÉM, ŽE: 1.) SOUHLASÍM S – „“1,5 metru… Číst vice »

kulhán

Ale může přejet plnou čáru. Běž tam kde si dělal autoškolu a ať ti vrátí peníze. 😀

Milan

Nejen, to co platilo před r.2000 dávno neplatí – Zákon 361/2000Sb o tzv. silničním provozu – https://www.ibesip.cz/getattachment/Tematicke-stranky/Pravidla-silnicniho-provozu/361_01_10_2018.pdf má přes 45 novelizací/chcválení změn, což je v průměru více jak 2 ročně = TO, ŽE JSTE SE VY (ČI I JÁ) NĚCO V AUTOŠKOLE UČIL, NEZNAMENÁ, ŽE TO PLATÍ JEŠTĚ DNES! Zákon 361/2000Sb., § 17 Předjíždění, odst.2: ““Řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním. Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty.““ = JEDOUCÍ CYKLISTA SE PŘEDJÍŽDÍ JAKO JINÉ VOZIDLO, A NIKOLIV OBJÍŽDÍ… Číst vice »

Milan

PŘEDPISY O TZV. SILNIČNÍM PROVOZU SE PODSTATĚNĚ ZMĚNILI NEJEN V ROCE 2000 PŘIJETÍM STÁVAJÍCÍHO ZÁKONA 361/2000, ALE ŽEL OD TÉ DOBY I VÍCE JAK 45TI JEHO NEOVELIZACEMI, COŽ JE VPRŮMĚRU VÍC JAK 2 ROČNĚ = TO ŽE JSTE SE VY/JÁ/KDOKOLIV JINÝ NĚCO UČIL V AUTOŠKOLE, NEZNAMENÁ, ŽE TO STÁLE PLATÍ: Zákon 361/2000Sb., § 17 Předjíždění, odst.2: ““Řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním. Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty.““ = JEDOUCÍ CYKLISTA SE PŘEDJÍŽDÍ JAKO JINÉ VOZIDLO, A NIKOLIV… Číst vice »

Mimopražský

Fakt pitomost, kterou Besip vymyslel, nebo se k tomu hlásí. Případně se někde inspiroval. Kdysi jsem viděl na internetu, jak se za cyklistou jedoucím do kopce plazila kolona aut. Bílá nepřerušovaná čára byla tabu. Pochopil bych, kdyby v příslušném ustanovení bylo napsáno že : „Předjíždění na nepřerušované bílé čáře je dovoleno v případě předjíždění motorových či nemotorových vozidel, jejichž rychlost neodpovídá povaze dané komunikace. Předjíždějící řidič přitom nesmí předjížděné vozidlo ohrozit ani omezit.“ Příklad, počištovač silnice jedoucí rychlostí chůze. To se za ním potáhnete?

Jan Sova

Pokud jste svatý a čistič jede, tak ano 😀

Paja

Můžete odkázat na paragraf který to umožňuje? Protože to mě vrátí opravdu hodně peněz za hodně autoškol.

kubisek

bude, v souvislosti s tímto by se měla novelizovat i vyhláška 294/2015 Sb., konkrétně definice dopravní značky „Podélná čára souvislá“.

Jan Sova

Bude, pokud se sníží rychlost jízdy do 30km/h, může se jít na 1 metr k cyklistovi. Někde ale ani to nebude stačit.

kulhán

Ano, ale jen do určité rychlosti kdy představují překážku silničního provozu. 😉

kubisek

čili přesně do rychlosti cyklisty v=0 km/h 🙂 Neboť jedoucí cyklista není překážka provozu, kdy ji mohu beztrestně objet přes plnou čáru.

Viki

Ale přejetí plné čáry je možné, při předjíždění cyklisty za určitých podmínek.

Zdeněk

Návrh zákona způsobí, že předjet cyklistu na úzkých horských a vedlejších silničkách , ale i na sídlištích, a okrajových čtvrtích, kde s bídou projedou popeláři, čili všude, kde se cyklistů pohybuje nejvíc, bude nemožné. Nějak se počítá, že na té silnici je jeden cyklista a jedno auto. Bývávalo, před válkou, Velkou válkou. Ono je pro cyklistu horší auto s netrpělivým řidičem, přilepeným na zadním blatníku, než když mě opatrně, ale v menší vzdálenosti předjede. Ale co protijedoucí na tak úzké silnici? Ten nebude muset dodržet 1,5 m? To je na úzké silnici skoro stejně nebezpečná situace. S protijedoucím je vzájemná… Číst vice »

zdrh

Myslím, že řešíce zbytečnosti. Pokud se na úzké silnici můžou minout dvě auta, tka nemůže být problém předjet cyklistu s odstupem. Nebo ho bezpečně může minou protijedoucí auto.

Pajoš

Váš příspěvek je tak geniálně prostý že to někteří proroci kolabující automobilové dopravy prostě nemůžou přijmout : – D

Jan

A co tím přesně chcete říct? Takže je bezpečnější objet cyklistu „natěsno“ a případně ho srazit, pokud se bude muset najedou cyklista vyhnout překážce (např. díře), než aby jste počkal a předjel ho bezpečně a s odstupem? Zákon asi nepředpokládá, že by cyklista (nebo cyklisté ve velkém množství) jel po extrémně rušné silnici 1. třídy, kde ho „nelze předjet“. A pokud pojede, tak zkrátka musíte z pozice většího a nebezpečnějšího účastníka silničního provozu počkat na chvíli, kdy ho předjedete bezpečně a s odstupem. Bohužel, pokud vy dokážete bezpečně „v menší vzdálenosti“ cyklistu předjet, tak jste jeden z mála.

Pavel Skládaný

Podle této teorie těm kapitalistům na Západě doprava dávno zkolabovala, neb podobné ustanovení Pravidel provozu tam dávno platí a úzké horské silničky a cyklisty tam mají v hojné míře také.

Paja

Já si spíš myslím, že pan Dolínek chtěl udělat úlitbu městským cyklistům a nějak nedomyslel, že cyklisti jezdí i mimo město.

Marek

Nemám problém při předjíždění být od cyklisty 1,5 m, ale spíš mě mrzí, že nedali k předjíždění výjimku, že je možné cyklisty předjíždět i na zákazu předjíždění (přes plnou čáru). Samozřejmě za předpokladu, že neohrozím cyklistu, protijedoucí vozidla a sám sebe. Někde jsou ty plné čáry i na místech, kde se dá cyklista v pohodě předjet.

mirek

Ta plná čára má obvykle nějaký smysl. Třeba že předjíždění v takovém místě není bezpečné. Tedy není pravda, že nikoho neohrozíte.

Vladimír Bílý

Děláte si srandu? Plná čára je na mnoha místech, kde je předjíždění poměrně bezpečné. A naopak je přerušovaná čára často nakreslená na místech, kde by předjížděl jen sebevrah. Na čáry se nelze v žádném případě spolehnout a je třeba používat hlavně mozek …

Pajoš

Obvzlášť u nových cest jsou plné čáry někde úplně nesmyslně na přehledných rovných úsecích. Stejně tak nepochopím proč je nařízeno snížení rychlosti i za křižovatkou. To mi hlava nebere.

Petr

Plná čára je naprosto subjektivní věc. S nebezpečným předjetím nemá většinou nic společného.

adamgolias

priklad : hlavni je zatacka doprava , vedlejsi vlavo a rovne . plna cara cca 100 m od krizovatky . cyklista jede rovne , proto neukazuje . idiot v aute za nim ma pocit , kdyz neukazuje ze asi jede po hlavni , tedy do prava a na plne ho zacne predjizdet . skoro nehoda , cyklista na zemi idiot v aute nejdriv rval , kdyz na neho sli lidi ze vsi , ujel. plna cara je plna cara . a neni tam jen z duvodu nadbytku barvy .

kubisek

Plná čára není zákaz předjíždění. Pouze není povoleno ji při předjíždění přejet.

P73

Ta vyjímka tam tuším je:

(Podélná čára souvislá)
Značku je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění, předjíždění cyklisty, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci.

P73

Respektive bylo to tak v plánu, jak to schválili netuším, v tom už se nevyznám. 😀

Ondřej

Fascinuje mě, jak jsou někteří zde diskutující rozzuřeni jen kvůli tomu, že prostě nemají právo srazit jen tak cyklistu.

Jan

Naprosto přesný komentář!

Petr

Jen by to mělo být kompenzováno zákazem jízdy cyklistů na silnicích první třídy. Spousta takových dutohlavu se tam pohybuje, někteří i s dětmi.

Pajoš

Do toho Vám nic není.

Petr

Tak to bych se nedostal z města domů (na kole) 🙁 Někde holt vedou silnice první třídy i přes město…

kubisek

Nesmysl. Spíš by měli poslanci ŘSD nařídit stavět dostatečně široké silnice první třídy. A ne jak třeba nový úsek I/16 Slaný-Velvary (S9,5).

Jan Sova

Se musí šetřit na asfaltu a pozemcích, to mají shora nařízeno.

adamgolias

priklad : do kolina od nove vsi kudy? dutohlave…
az bude paralelni cyklostezka bez znacek sesedni z kola , nebudou na silnici .

V.N.

Sorry , ale napsal jste blábol. Právo jen tak srazit cyklistu neměl automobilista nikdy.

Paja

Asi v Auto*matu mají tohle jako nějaký úderný heslo.

nedulezite

Po přečtení příspěvků si to dovolím trochu shrnout:
1) pan Dolínek je škůdce par excellence. Pokud si pamatuji správně, v tom Německu, kterým se ohání má zase cyklista povinnost před sebe ostatní účastníky provozu pustit, jakmile to místní situace umožňuje
2) Cyklisté se považují za pány světa (vadí ji nejen motoristé ale i chodci), nemusející nic dodržovat.
3) Fyzická eliminace cyklisty způsobená jeho vlastní ignoranci a netolerancí je pak přímým důsledkem jeho chování. A to je vlastně to jediné co cyklistům vadí

V.N.

Má pravdu, tak to je…

nedulezite

Pane Sůro, můj příspěvek není uveden jako osobní názor, ale jako shrnutí dojmů z diskuse. Osobní názor je výrazně radikálnější a neprošel by pravidly diskusního fóra. A píši jej s plnou aktivní znalostí všech pohledů – automobilisty, cyklisty i pěšího účastníka provozu. Lze spekulovat o tom, že cyklisté jsou při výkonu handicapováni vylučováním adrenalinu, což je činí nativně agresivnějšími, což ovšem není omluva. Jen možné vysvětlení, proč vlastně jim vadí jakýkoliv překážející objekt (podle okolností i pomalejší cyklista třeba). Ale to by měl civilizovaný člověk zvládat, chce-li se za civilizovaného považovat

nedulezite

Pane Sůro, ani jedno, z toho, na co se ptáte, nelze z mého příspěvku vyvodit – vypadá to, že mi podsouváte paušalizující názory, kterým se jako nepodloženým snažím pečlivě vyhýbat. Jediné, co k tomu mohu navíc dodat je to, že ježdění na kole bylo mnou opuštěno právě pro vzrůstající frekvenci setkávaní se s narůstající agresivitou a masivním nedodržováním pravidel na straně ostatních cyklistů. A pro pořádek v další debatě: už 5 let neřídím ani auto (to beru jako handicap, nechlubím se).

Petr

To vám vzali řidičák za nehodu s cyklistou? 😉 Já teda agresivního cyklistu zatím nepotkal, zato agresivních motoristů celkem dost. I když uznávám, že někdy to nemusí být agrese, ale jen prostá hloupost. V současných autech člověk ani nevnímá rychlost jakou jede, jsou odhlučněná, odpružená… Ale z pozice cyklisty je předjíždějící auto, které přitom pomalu ani nevybočí ze svého směru, fakt dost nepříjemný pocit.

nedulezite

Ano, i nezáviděníhodná pozice předjížděného cyklisty, ve které mi bylo se ocitnout s narůstajícím provozem stále častěji, byla pro mne jedním z důvodů pro výše popsané osobní rozhodnutí. Pro jednoduchost dodávám , že ŘP mi nebyl odebrán, takže si invektivy ad hominem laskavě odpusťte

Honza

Čím se podle vás vyznačuje ta agresivita cyklistů?

Petr

Tak se nevystavujte alergenu.

ficus

Měl mířit líp

Jirka B.

Pane Suro, tak je to diskuze a on napsal svuj nazor. Samozrejme volove se vzdy najdou na obou stranach barikady a kazdeho nazor je ovlivnen zivotnimi zkusenostmi. Pomud vas srazi auto, je to spatne. Tam neni co dodat. Me treba zasr naboril v aute cyklista jedouci z vedlejsi aniz by se podival jestli neco jede po hlavni. Nastesti v male rycholsti, tak se nikomu nic nestalo. Poskrabal auto a ujel. Policie nic nevypatrala. A presto si nemyslim, ze jsou vsichni kolisti volove, ale v posledni dobe bych nektere opravdu nejradeji vyliskal a to mam za mlada tisice km v nohach… Číst vice »

Jan Sova

Musíte počítat i s popírači. Ti popřou i to, co kousek výše výslovně napsali (rusácká škola nebo co). To je doba vám řeknu…

dopravak

To se nám tady sešlo mudrlantů z řad řidičů, kteří do puntíku dodržují vyhlášku, v životě nezaparkovali špatně, na semaforu jako chodci vždy striktně čekají na zelenou, v životě nepřekročili rychlost atd. Zkrátka samý Mirek Dušín. fakt sorry, ale takové generalizování je úplně k ničemu.

Petr

Už přes 30 let se jezdí dle zákona, vyhláško!

jal

To je křiku 🙂 Tohle funguje v Rakousku i jinde na západě desítky let a nikdo z toho nešílí. A je pohoda tam jet na kole Na druhé straně ale cyklisti opravdu musí jezdit po (souběžné) cyklostezce a moc si nedovolí to porušovat. Ty řeči, že při plné čáře někdo pojede kilometry za cyklistou jsou nesmysl. Doteď to tak někdo dělal, když předjížděl blba cyklistu, co jel metr, dva od krajní bílé čáry? Klakson má každé auto. Ale měli dát do zákona možnost cyklistům při úzké silnici jet, pokud tam je a nikdo na něm není, po chodníku. Třeba i… Číst vice »

Jakub P

Tak označit chodník značkou, aby se na něj smělo na kolech už jde dávno, to se tam nemuselo dávat nově.

Milan

„Na druhé straně ale cyklisti opravdu musí jezdit po (souběžné) cyklostezce a moc si nedovolí to porušovat.“ Docela by mne zajímalo, proč u nás nemusí i když je to v zákoně. Ale policie je vůči tomuto zcela lhostejná a děje se to masově.

Jakub P

Je velká otázka, jestli to, co z auta vnímáte jako souběžnou cyklostezku, je skutečně souběžná a použitelná cyklostezka z pohledu toho člověka na kole. Ten cyklista může odbočovat nebo se napojit v místě, kde se z té cyklostezky nebo na ní ní nemá jak dostat (T křižovatky). Většina „cyklostezek“ u nás jsou stezky pro chodce a cyklisty, kde může být chodci přecpáno tak, že pro cyklistu bude prakticky neprůjezdná. To samý povrch na ní nemusí být stavěnej na typ kola, na kterým jede…

Jiří

Tesat do kamene!A veškerá pausalizovani o tom jaci jsou cyklisté a řidiči jsou nesmysl,protože jde o to jací jsou lidé. Hodně tolerance a ohleduplnosti všem.

ABC

to jsou asi tak podobný výmluvy jako když se levojezdci na dálnici vymlouvaj že pravej pruh je rozbitej

adamgolias

presne tak , kilometrova cyklostezka s paralelni silnici . v pulce je krizovatka , na druhe str nez je cyklostezka . to mam jet pul km na zacatek? nebo prolezt krovim a skarpou? ani nahodou , proste pojedu po silnici.

Paja

Podívejte, pokud tam je kulatá modrá značka, tak tu cyklostezku použít musíte a je jedno jestli se vám líbí nebo ne.
Pokud má někde autobus vyhrazený jízdní pruh tak v něm taky musí jet i když se mu nelíbí.
A o tom to je. Tady je zákon, pro všechny stejný, jen někdo má pocit, že on ho dodržovat nemusí protože se mu nehodí. Pak si ale nestěžujte že ho nedodržují ani jiní (třeba že vás auto nepředjíždí s dostatečným odstupem).

Pavel Skládaný

Poněkud nepřesná informace. Právě v Rakousku byla nedávno zavedena značka „Stezka pro cyklisty“ s čtvercovým formátem, která znamená stezku BEZ povinnosti užít. Tj. cyklista si může vybrat, zda může jet po vozovce či stezce (podle stavebního stavu, ostatních účastníků, charakteristik provozu). V zahraničí je tohle jednoznačný trend, tlačený nejen rychlými cyklisty jedoucími „na cíl“, obzvláště do práce a nemají čas dělat hoch nieder nasednout sesednout a vyhýbat se dírám.

Jirka B.

V rakouto to funguje zakonem od lonska ….

Jan Sova

Zkuste si někdy projet okresky v Rakousku a u nás. Možná uvidíte rozdíl. Ne vše co mají jinde, je možné/vhodné aplikovat tady a hned.

Antonín

Bude se to doufám týkat i cyklistů! Nerad bych otevřel dveře auta a něco jako cyklista mi vyletělo do dveří. Při zastavení a otevření dveří vyletí jak šílenci těsně kolem auta a klidně vám do Dveří kopnout. Běžné si pletou přechod pro chodce s přejezdem pro cyklistu. Souhlasím, aby měli osvědčení pro jízdu v provozu a taky byli za to trestání. Ať to platí pro všechny stejně!

Roman Soudný

Spousta cyklistů an neví, že na přejezdu pro cyklisty nemají přednost a vletí vám přímo pod kola. To malé děti mají větší pud sebezáchovy.

adamgolias

a to je chyba . tu prednost mit maji

Jirka B.

Ale oni ji maji. Staci sesednout z kola.

Pavel Skládaný

Když cyklista sesedne z kola, stává se ze zákona chodcem a na přejezdu pro cyklisty tím nemá vůči automobilistovi právo vůbec žádné.

Jan Sova

Spíš se formálně dopouští přestupku, protože jako chodec leze do vyhrazeného pruhu pro někoho jiného.

Pavel Skládaný

To je sice častý názor, leč nesmysl. Přejezd pro cyklisty není vyhrazený pruh. Existují situace (byť technicky nevhodné, leč reálné), že stezka pro chodce a cyklisty je přes vozovku převáděna formou přejezdu pro cyklisty. Co má chodec dělat? Opatřit si kolo, přejet na druhou stranu na kole a tam ho odhodit? Ne, pravím, přejít smí (stejně jako kdekoli jinde, pokud tomu nebrání jiná ustanovení Pravidel), jen nemá vůči řidiči auta právo „nebýt ohrožen“, které zde má jezdec na kole. Je to zcela analogické situaci cyklisty na přechodu pro chodce. Přejet smí, ale nemá žádné právo vůči autu.

Jan Sova

Formálně máte pravdu. Při myšlené kolizní situaci na přejezdu pro cyklisty s chodcem, kdy vedle bude namalován klasický přechod pro chodce, který chodec odmítl využít, si dovedu představit uznání chodce vinným z přestupku (pravděpodobně porušením § 4a zákona 361/2000 Sb.).

Pajos

A kdo má podle vás přednost? Cyklista/řidič jedoucí po cestě nebo člověk vystupující z auta?

Pavel Skládaný

Tohle není otázka žádné přednosti! Zde platí příslušné ustanovení Pravidel, že řidiči ani přepravované osoby nesmějí při otvírání dveří vozidla ohrozit ostatní účastníky provozu. Tj. Vaší terminologií když otevřete dveře auta do cesty cyklistovi či jinému autu, tak „přednost“ má ten druhý a Vy jste viník nehody.

jal

Řidič má povinnost před otevřením dveří kouknout do zrcátka. On tam nemusí jet cyklista, ale auto těsně kolem vás a ty dveře vám i s rukou urazí.

Luděk

Ano, takhle jeden řidič před pár lety zavraždil v Brně cyklistu. Schválně mu otevřel dveře do cesty a pak odjel. Ten rozdíl v následcích je přesně v tom, že to odnese v obou případech cyklista.

adamgolias

novy bydzov , nebo Chlumec nad cidlinou . ted si nevzpomenu kde presne .

adamgolias

k prvni vete: vasi povinnosti pred otevrenim dveri je presvedcit se zda neomezim kohokoli za vami . loni tu dokonce probehla diskuze k urazu takto vzniklemu . polovina autistu rvala ze cyklista musi jet tak daleko od zaparkovaneho auta aby mohl otevirat dvere jak se mu libi , ti kterym doslo , ze by to bylo 2 metry rvala aby cyklisti jezdili po kraji . tak si to ujasnete . a zopakujte si predpis.

Jirka B.

Pokzd otevrete dvere aniz byste se presvedcil, ze ta vami nic nejede, je to vase vina. Bez ohledu na to, jestli se vam o dvere prerazi cyklista, nebo vam dvere prerazi auto, ktere vas miji. Uci se to v autoskole.

Bohumil

A co tak technická a povinné ručení to nemusí, když používá silnice a řidičák když nemá tak může jezdit po lese.

Pajos

Je úplně neuvěřitelne jak zákon který má za cíl zvýšit bezpečnost cyklistů může vyvolat reakce ve smyslu že mají mít cyklisté povinné ručení a technickou na kolo😂😂

Milan

EU schvaluje pro nová auta stále další a další povinné bezpečnostní prvky vozidla. Pro cyklisty však vůbec nic. Nad 18 let není ani povinná přilba. Novela je naprosto nevyrovnaná.

Pajoš

Nevyrovnaná v čem?
Můžete prosím popsat nějaké bezpečnostní prvky na kole, které by chránily cyklisty stejně účinně jako dostatečný odstup?
Co má schvalování bezpečnostních prvků v EU společného s odstupem od cyklistů v ČR?

V.N.

Až tak to neplatí. Třeba takové kamiony nemají novou a novou bezpečností výbavu. A co třeba používat hlavu a chovat se zodpovědně ? Nebo potřebujete na každou blbost nařízení a hrozbu pokuty ?

adamgolias

kdyz do me najede osel s tunovym autem , tak mi helma nepomuze

Jirka B.

No tak technicky vzato by opravdu asi cykliste nejakou pojistku mit meli. Ve svem zajmu, protoze take mohou zpusobit nehodu a pak to jde za nimi.

Jan Sova

Jedná se opravdu o marginální výskyt takových případů, kdy je nehoda (s autem) prokázána jako čisté zavinění cyklisty. Pak to jde opravdu na jejich bedra.

adamgolias

kdyz cyklista zpusobi nehodu , je po nem vyzadovano plneni jako po komkoli jinem . chodci , autistovi … nekteri jsou pojisteni ,,sdruzene,, nekteri plati ze sveho . co komentujete?

Badhead

Nemám problém bezpečně předjet cyklistu a nemám problém ani s cyklisty na silnici, ale dement na kole se sluchátky v uších na úzké silnici jedoucí samozřejmě uprostřed pruhu, protože na kraji by mohl píchnout to ano. Je o hubu když na něj musím zatroubit aby si mne všiml a trochu uhnul abych ho mohl bezpečně předjet a on mi skoro spadne pod kola. Sluchátka v uších by měla být postihována stejně jako telefonování v autě.

Ondřej

To je samozřejmě nezpochybnitelný fakt, ovšem v dnešní době je to prašť jak uhoď všude. Chodci, cyklisti i řidiči…ve všech skupinách regulérně lidi místo na cestu čumí do aplikací na mobilu. Pak jsou ovšem i tací, kteří Vás neuvidí ani na tři metry, i když Vaším směrem už zdálky koukají.

Jan Sova

někteří mají ten mobil integrován do palubní desky v podobě LCD displeje a musí si tam zrovna štelovat větrák přes „apku“.

Jan

Jak by se to řešilo s hluchým ?

bifidus

Auto řízené hluchým řidičem má mít předepsané označení, pro cyklisty by to mělo platit analogicky také.

Petr

A co když zmenší onu vzdálenost cyklista, mělo by platit to co u autobusů nabouraných při výjezdu ze zastávky od půlky dopředu, vina řidič busu, od půlky dozadu, nedání přednosti autobusu.

Kernteriér

To s autobusy bohužel neplatí, vlastní zkušenost.

Petr

A co na to soudní znalec?

Dalibor Beran

Jak tohle chtějí uskutečnit v praxi, v zástavbě rodinných domků projektanti vytvořili uzounké ulice kde na jedné straně parkují vozidla, prostředkem kličkují cyklisté a pokud by řidič osobního vozidla chtěl takového cyklistu objet / předjet s dodržením 1,0 metrovým nebo 1,5 m odstupem tak pojede v protisměru a ještě po chodníku. To že cyklisté jezdí pod vlivem alkoholu, nebo že skupina jela po D 4 je asi v pohodě. Další paskvil do zákona o pozemních komunikacích. Také jezdím na kole, ale pouze po cyklostezkách.

Dominik

Ale to na tom kole jezdíte asi pro zábavu, ale ne taky do práce.

Kar

No tak tam bych ho opravdu nepředjížděl, a když, tak velmi pomalu.

Pavel Skládaný

V zástavbě rodinných domků je standardem užití dopravního režimu buť Zóna 30 (limit 30 km/h) nebo Obytná zóna (rychlost kroku, resp. v ČR do 20 km/h). Tyto rychlosti motorové a nemotorové dopravy korespondují a potřeba předjíždět je minimální.

dopravak

Tak zas to nemusíte hnát tak do extrému. Vždyť jde jenom o obyčejnou slušnost. Já takhle objíždím cyklisty normálně a nikdy jsem neměl pocit, že bych si neporadil. Maximálně to chce někdy počkat s předjetím. nechápu, proč tohle opatření budí takové vášně. To vám jako připadá v pořádku hodit kolem cyklisty myšku ve stovce?

Libor Prudil

Souhlas

Pajos

Ti cyklisté na dálnici to je skutečně problém. Těch případů jsou no … buďme neskromni jednotky ročně. Takže během několika milionu let se toho dopustí statisticky všichni co v ČR jezdí na kole. To je skutečně problém a rozhodně bych kvůli tomu nepodnikal snahy na zvyšování bezpečnosti cyklistů. Nezaslouží si to, to je jasné!

bifidus

Na dálnici nesmí vozidlo s konstrukční rychlostí pod 60 (nebo 80) km/h.

VEKA

pří šířce našich silnic, vzdálenosti obcí, nepřerušovaným čarám a silnému protisměrnému provozu se často může stát, že pan Dolínek pojede za cyklistou několik desítek kilometrů bez možnosti předjetí. koho to do parlamentu volíme? vždyť ti lidé jsou nesvéprávní

V.N.

Přesně. Může zde být analogie s traktorem. Ten také nepředjedete. Ale na řadu silnic mají traktory vjezd zakázán. A i na jiných silnicích těch traktorů jezdí méně než pumpičkářů.

dopravak

Jak některé poslouchám, tak si říkám, že asi žiji v jiné zemi. Cyklisty předjíždím s odstupem běžně a popisované problémy se mi nikdy nestaly. Nedělejte z toho kovbojku a přestaňte raději vymýšlet pseoudoproblémy. Podobně jako jiné paragrafy bude i tento poměrně složitě dokazován. Spíše se jedná o to, aby si řidiči uvědomili, že nemají ve stovce dělat kolem cyklistů myšky. Pokud se něco stane, tak je možné na základě tohoto paragrafu v krajním případě někoho pokutovat. Připadá mi to jako diskuze o přednosti chodců. Ti také mají přednost, ale zároveň nesmí řidičům skákat pod kola. Pravidlo si sedlo a vedlo… Číst vice »

Ondřej

Máte naprostou pravdu. Možná to bude tím, že se i dnes stále ještě vyskytují případy, kdy lidi autoškolu jen zaplatí a objedou jedno kolečko na parkovišti. Nezřídka také platí, že čím větší pupek si řidič v autě veze, tím je bezohlednější a agresivnější.

V.N.

Tady jde spíše o princip. Že ze 100 poslanců se při tomto hlasování projevilo 67 z nich jako totálních bolševiků a co je nejhorší , že se to týká i stran které sami sebe prezentují jako konzervativní. Pokud vím, tak v zákoně bylo před touto změnou jasně uvedeno , že řidič nesmí ohrozit cyklistu. Tím je vše dané. Proboha, proč na tom něco měnit ? Abychom měli o jedno pravidlo navíc , aby policajti měli další důvody někoho buzerovat a pokutovat ? Pro toto skutečně konzervativně myslící poslanec ruku zvednout nemohl…

dopravak

Jo ještě do toho zatáhněte politiku. Zkuste ještě něco o levicovém cyklistovi a pravicovém řidiči. Co je proboha nepochopitelného na tom, že máte cyklistu bezpečně objet? Já jezdím jak na kole, tak v autě a tak mi jako řidiči přijde naprosto přirozené, že kolem cyklisty nehodím myšku. Tohle pravidlo bude velice těžce vymahatelné. Jde ale o to, aby se už lidi v autoškole naučili cyklisty předjíždět s odpovídajícím odstupem. Nic víc, nic míň. Slušný řidič už to dávno dělá, tak mu to nijak žíly netrhá. Ale jak poslouchám vás a některé ostatní řidiče, tak to už bylo potřeba zavést jako… Číst vice »

V.N.

Sorry, ale nic jste nepochopil. Povinnost neohrozit cyklistu bylo i ve starém zákoně.

dopravak

Z logiky věci je pro předjetí nutný určitý odstup. Pokud jste nikdy cyklisty neohrožoval, tak jste ten odstup už musel dodržovat před tím. Proč vám teda tak vadí jednoznačné vyjádření v zákoně? Jak je vidět od vás i od ostatních diskutujících, tak spousta lidí si prostě neuvědomuje, že předjet cyklistu ve vyšší rychlosti s odstupem půl metru je prostě málo. Tím, že jezdím jak na kole, tak autem, tak takhle předjíždím cyklisty už roky a problémy mi to nedělá.

mic

Problém není ten odstup, myšlenka je jistě dobrá, ale jeho definice a tedy potenciální chyták na pokuty. Bude to stejný problém, jako radary metr za cedulí „OBEC“. Je to jen další, PRAKTICKY NEDODRŽITELNÉ nařízení. Jen další příležitost k buzeraci… Podle mého názoru měla být použita úplně jiná formulace.

dopravak

Co je na tom nedodržitelného? Pokud jste schopný předjet jiné auto, tak snad musíte zvládnout i cyklistu s odstupem. Tohle nařízení platí v mnoha jiných zemích a nikde s ním nemají problém. Ale jak je vidět, tak polovina diskutujících asi doteď míjela cyklisty s deseticentimetrovým odstupem, protože jinak těm vášním fakt nerozumím.

Ondřej

Nemůže. Cyklistu můžete legálně předjíždět na plné čáře i v zatáčce.

kubisek

Ano, ale nesmíte při tom plnou čáru přejet.

Tuzemák

Napadají mě třeba takový tipický úzký cesty na Vysočině, často vůbec bez vyznačené dělicí čáry a bez krajnic, budou pro řidiče autobusů, náklaďáků a traktorů dost na prd. Přece jen když bude cyklista dobrý a bude koly brousit kolem cca 0,5m od okraje silnice, tak levým řidítkem je vždy tak kolem 1-1,25m v silnici. Šířka takového průměrného busu je kolem 2,5-2,6m. + Nově přičtěme 1,5m povinných. A teďsi spočítejte kolik kde zbyde místa?! Šířka silnice 2.tř se pohybuje kolem 6-6,5m. Pro silnice 3.tř s obousměrným provozem 5,5m. Nebo místní komunikace 3,5-4m ,tam to snad legálně nepůjde ani s os. autem.… Číst vice »

dopravak

Nedělejte z toho kovbojku, pokud se mohou vyhnout/předjet dvě auta, tak to zvládne i auto s cyklistou.

Jaaaa

Vaše absurdní argumentace dokazuje pouze jen vaši argumentační bezradnost.

V.N.

Jaká je sankce za porušení tohoto paskvilu ? Nikde jsem nic nenašel.

Ex1312

Ocekavam, ze ridici budou toto pravidlo dodrzovat stejne, jako cykliste znacku: Cyklisto, sesedni z kola a verim, ze za to budou i stejnym zpusobem trestani.

Pavel

To bohdá nebude, aby pumpičkáři dodržovali nějaká pravidla. Nedejbože aby je někdo trestal.

Pajoš

To je jako děti v mateřské školce.
Když on něco může tak já to chci taky nebo lépe chci aby mu to někdo zakázal 😀

M H

Na druhou stranu, pokud by se obecně začalo více vymáhat dodržování všeho, nebylo by to na škodu… Aspoň by si lidé zafixovali, že značky (všechny) je třeba všeobecně dodržovat a ne (některé vybrané zcela) ignorovat.

PvvS

Hmm, takže pumpičkár jedoucí pohodlně středem zablokuje celou silnici. A pravidla pro ně neplatí. Škoda že nejsou řidičáky i na kolo.

Pajos

Proč by měli zablokovat silnici? Ostatní pravidla teď přestanou platit?

VEKA

no protože zhusta mají silnice šířku takovou, že když pojede cyklista metr od krajnice, určitě přejedete bílou čáru, nbo pojedete blíž, než 1,5 m. kromě toho, je v tom zákoně něco o postihu cyklistů, kteří nepojedou těsně vedle krajnice? cyklistika je zdravý sport, proč se někam nesveze a neužívá si čistý vzduch? asi má právo inhalovat výfukové plyny, že?

Pajos

Ale pan Věrka psal o cyklistech jedoucích středem silnice a na to jsem reagoval.
V pravidlech silničního provozu je napsáno že cyklistika musí jet u kraje…co tam chcete víc?
A té větě o inhalování výfukových plynů nerozumím.

Kar

Cyklista má tak blízko u krajnice, jak je to pro něj bezpečné, kdybyste jezdil na kole po silnicích a znal zblízka stav krajnic, budete vědět, co tím myslím. Za druhé, spousta cyklistů prostě na kole někam jede a kolo má jako dopravní prostředek, proto má stejné právo být na silnici jako lidi v autě.

PvvS

Hmm pumpičkáři znají skvěle svý práva. Ale povinnosti ani omylem. Bez osvětlení, po přechodech, na červenou, mimo cyklostezky. Pokud jsou na silnici, tak se musí chovat jako účastníci provozu .

Kar

Jasně že znaj, ale to i řidiči. Takhle generalizovat to nemá smysl. Já jsem pumpičkář i řidič a v obou prostředcích sem tam něco poruším.

adamgolias

a on nemuze jet do prace na kole?

PvvS

Cyklista u kraje je něco jako polární medvěd na poušti. Když pojede víc jak metr od kraje, tak k tomu 1,5m na objetí + šířka auta 2-2.30 se zrcátkama. když pojedou 2, jak mají ve zvyku, tak je ani legálně nepůjde na většině okresek předjet.

Pajos

Tak to jste to dohnal dost do absurdna nemyslíte

PvvS

Absurdita ? Spíš realita. O víkendu potkat rodinku na výletě nejni problém. A po městě vcelku pravidelně.

Pajoš

A nikdy nikdo nejede po kraji jo?

PvvS

Metr od kraje skoro každej. Jen aby minuli kanály..

Pajoš

Tak teď už je jasné že píšete nesmysly …
1. pokud jsou na kraji kanály tak se divíte že je někdo objíždí? V autě vjíždíte zásadně do nich?
2. kanály u kraje nejsou rozhodně všude
3. kanály se mimo obce nevyskytují takže tam to není možné

Karel 2

Člověče vy máte smůlu, potkal jste už normálního cyklistu? To já mám mnohem víc štěstí… potkávám většinou slušně se chovající cyklisty. Jestli vy tak trochu nekecáte a nehledáte problémy,tam kde nejsou.

dopravak

Já potkávám většinou slušné a normální řidiče. Sem tam se stane, že potkám nějakého vola. To samé u cyklistů. Zajímavé, jakou smůlu mají někteří diskutující, že potkávají jenom ty nalité, agresivní cyklisty, kteří se jim se sluchátky v uších pletou pod kola, ale jinak jenom vzorné řidiče, kteří nikdy nic neporušují :-).

Jirka B.

Hmmmm, tak to jsem mel asi v nedeli smulu. Trasa Ostrava – Proskovice – Stara Ves a po teto cca 8km predlouhe trase na uzke ceste v 10 rano hned 4 (ano, pocital jsem to) skupinky kolistu ve dvou a jednom pripade i trech vedle sebe. Uhnout se neobtezoval nikdo.

adamgolias

no a co ? maji pravo silnici pouzit stejne jako autisti . a ze nejedou osmdesat? jejixh volba . vas taky nikdo necpe do auta a po krajnici se opravdu jezdit neda . to budete mit cyklistu brzo pod autem . krajnice jsou totiz roztrhane od nakladaku .

Jirka B.

Mam najezdeny tisice km na kole po cestach a pokajnicich se az na vyjimky jezdit da i v dnesni dobe.

Honza

Ne, cyklista musí stejně jako ostatní jezdit vpravo. A přímo cyklista musí při pravém okraji vozovky §57/2 zák. č 361/2000.

Dominik

Ano, ale přitom jak vypadají některé naše Silnice se není co divit, že člověk jede metr od kraje.

ABC

tak má přizpůsobit rychlost stavu a povaze vozovky 🙂

adamgolias

ne jen rychlost , ale i styl jizdy , a to presne delaji

PvvS

Tohle dodržují asi jako všechno ostatní.

dopravak

Nevím jak vy, ale já potkávám v zásadě cyklisty, kteří u kraje jedou. Jenom pro porozumění u kraje neznamená na hraně příkopu.

Jirka B.

U kraje znamena u kraje a nikoliv 1,5 m od kraje.

adamgolias

a : ridic ma predvidat . staci bocni vitr a cyklista vyboci . staci jama , cyklista ji objede- to si rvete jak chcete autisti taky maji snahu nevymetat diry a to maji perovani – tomu ze jednostope vozidlo z principu nemuze jet rovne nerozumite? tak se nechte vozit .

Karel 2

A proč by měl jezdit středem? Vytahujete tady nějaké svoje pseudonápady….ten cyklista zná zákon 361/2000 lépe než vy a dodržuje ho a jede, pokud mu v tom něco nebrání, při pravém okraji. A co se týče těch řidičáků, tak většina cyklistů jej též vlastní a hlavně se podle toho také chová. No a většina řidičů nějaký „průkaz“ také vlastní, ale na jejích chování to často není vidět. Nevím co pořád řešíte,je pro vás takový problém respektovat i ostatní účastníky provozu, být ohleduplný a hlavně dbát jejích bezpečnosti. Uvědomte si, že nejdůležitější je dojet do cíle bezpečně.

Rosťa

I cyklista může být ohleduplný, zastaví hodně na kraji tím se stává překážkou bude se dívat na řidiče třeba celou kolonu a řidič či řidiči mohou objet překážku i přes plnou čáru. I já jsem to udělal a pět aut v klidu mě objelo přes plnou.

Jiří Kocurek

A budou policisté také pokutovat auto za nedodržení předpisů? Nějak se zapomíná na to, že v autě je člověk….
Asi to nebudo povinnost vozidla, ale řidiče. A ve výsledku zo toho bude mít dobře pár magorů zdržujících provoz na úzké silnici.

Pavel

Policajti neuhlídají ani špatné parkování. Parkování před přechody, před křižovatkami, dodržení minimální šířky pruhu. Nezvládaj. Takže co se vymahatelnosti tohoto pumpičkářského paskvilu týče, hlavu bych si tím nelámal. Koza se nažrala, v provozu se nezmění nic.

V.N.

Už se na to těším. Pojedu do kopce, před sebou cyklista šlapající , jedoucí rychlostí 10 km/h. A díky plné čáře a tomuto dementnímu zákonu jej nebudu moci předjet a pojedu za ním do kopce rovněž 10 km/h…Tedy, kdo toto vymyslel ?

Kar

No a jak to děláte teď?

V.N.

Teď jej předjedu….

Jakub P

Takže ho předjíždíte s nedostatečným bočním odstupem a tedy nebezpečně. To není nic moc k chlubení.

Jan1203

Předjet cyklistu jedoucího 10km/h v rychlosti třeba 20km/h s odstupem třeba 0,75 m Vám přijde nebezpečné? Nebo jaký odstup by byl bezpečný? Jen se ptám.

P.S.: A jaký odstup považujete za bezpečný, pokud předjíždí cyklista cyklistu? Já se snažím vždy o maximální, jenže řada cyklistů (typicky takoví ti závodnější) se na mě lepí jak v pelotonu, když mě předjíždí.

V.N.

Když cyklista jede 10km/h a já 30 km/h tak co je za problém ? Když mezi námi nebude 1,5m ?

adamgolias

no problem . ale 10 km/ h dnes nejezdi ani duchodci

Kar

To mě je jasné a samozřejmě to trochu chápu, ale pak doufám, že ho aspoň předjíždíte o něco pomaleji…

kubisek

Měla by se zároveň změnit definice plně čáry souvislé jednoduché – bude ji možno přejíždět i kvůli předjetí cyklisty.

ABC

ještě za komárů to bylo podstatně jednodušší – za překážku se považovalo i pomalu jedoucí vozidlo (nebo jiný objekt) – a překážku je možné objíždět

adamgolias

a jak je to s definici učastnik dopravniho provozu? od jake rychlosti je chodec prekazka a od jake ucastnik?

K.k.

Problematiku předjíždění,/i cyklisty/řeší Zákon o pozemních komunikacích, stačí ho znát-jen tak na okraj souvislá plná čára na vozovce neznamená zákaz předjíždění/i cyklisty/, zákaz předjíždění přikazují svislé dopravní