Auta bez technické kontroly bude možné snáze odtahovat z ulic

Vrak v ulicích Ostravy. Foto: Radovan Orkáč / Úřad městského obvodu HrabováVrak v ulicích Ostravy. Foto: Radovan Orkáč / Úřad městského obvodu Hrabová

Vlastníci silnic a veřejných parkovišť zřejmě budou mít širší práva odstraňovat z nich odstavené automobily. Budou moci nechat odtáhnout také

35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin V.

Já bych s odtažením nečekal. Nemá platnou STK odtáhnout hned na hlídané odstavné parkoviště a pak to řešit, třeba i půl roku, na tom už tak nezáleží. Předešlo by se tím případům, že někdo skončí v nemocnici a v mezičase mu sešrotují auto, ale zároveň takové auto nebude zbytečně zavazet na ulici.

Jiří Kocurek

Vzhledem k tomu, že spousta silnic je z historických důvodů vedena po soukromých pozemcích, tak takové odstranění vozidla ze soukromého pozemku se může úřadu nepěkne vymstít. Například z toho důvodu, že majitel je dlouhodobě nemocný, ale auto prodávat nechce. Ovšem to levicocí extrémisté nerespektují a klidně si na tu loupež naptají ozbrojenou ochranku.

Jiří Kocurek

Mimochodem, zneužitelnost takového zákona k osobní mstě je velmi vysoká.

Jméno

Tak troufám si tvrdit, že těch, co jsou dlouhodobě nemocní a mají takto odstavené a provozuschopné vozidlo je minimum, oproti těm, kteří zabírají ostatním místa a s vozidly nejezdí, jelikož se jim jejich oprava nevyplatí.

Jsem pro zkrátit lhůtu z 6 na 3 měsíce a pak ihned odtahovat. Chci něco vlastnit, tak se musím starat. Ne?

Stejně tak by měla policie a strážníci řešit nepojištěná vozidla, která i odstavená, nemají na silnici co dělat.

Nekdo

A proc ne rovnou 24 hodin a po odtahu rovnou sesrotovat?

Jméno

Tento příspěvek nemyslíte vážně, že ne?

Nekdo

uhodl jste 😉

Alibaba

Kolik je takových silnic?
Na silnici se dá odtáhnout vozidlo už teď, překáží-li v provozu. A tam nezáleží, zda je pozemek pod silnicí soukromí nebo státní/obecní. Navíc bych tipl, že dokud nebudou na katastru vyřešeny všechny tyto nesrovnalosti, tak nebude platit, že k pozemku patří i stavba (silnice) na něm.

Martin V.

Jsou! Donedávna jsem to neřešil, ale v rámci rozšiřování zón placeného parkování v Praze si loni jedna městská část nestydatě namalovala zóny i s parkovacím automatem na soukromém pozemku, kde do té doby všichni bez jakéhokoli omezení zdarma parkovali. Majitel pozemku se s nimi několik měsíců dohadoval a nakonec si automat odvezli, čáry přemalovali černou barvou a na začátku soukromého pozemku se objevil zákaz vjezdu s výjimkou pro zaměstnance a návštěvy a všichni zaměstnanci dostali parkovací karty za okno. Přitom majitele pozemku zjistíte na pár kliknutí https://nahlizenidokn.cuzk.cz/

Nekdo

na pár kliků? a úředníci z vůle boží, pánové poddanského lidu v samoděržaví krále Koblížka I. ? vy jistě žertujete, pane…

Alibaba

A je to silnice, nebo je to jen nějaká odstavná plocha?
Netvrdil jsem, že nejsou, ptal jsem se kolik a na silnice (protože předřečník psal o silnicích)? Z hlediska délek to bude nějaké zanedbatelné promile. A i u těch parkovišť to bude podobné.

Andree

U nas je kazdy 2 auto wrack.. Ale cesi s nim jezdi

Richmond

„Novelu zákona poslanců ANO dnes schválila Sněmovna“ – tak koukám že ANO převzali nápad jiné strany (Stan) opět za vlastní…

Hanzi

No konečně rozumný nápad. Sociál má jezdit sockou a ne si koupit felicii za 5000 a pak nemít ani na STK. Vraky akorát zabírají místo těm kdo si svého svého auta hledí.

Jiří Kocurek

Takže sociálo majetek sebrat, jelikož tento majetek je považován za politicky škodlivý. ANO?

Jiří Kocurek

oprava: sociálovi

Jmeno

Proč politicky škodlivý? Škodlivý pro něj samotného (bezpečnost) a ostatní – splodiny, zabírá místo, potenciál pro zloděje a výtržníky.

Andree

A pak muze Scheinherr zrusit zony.

Nekdo

Muze napsat pouze mrkev nebo biomasa z Prahy. Na Vysocine nebo jinde to bez auta fakt nejde…

Marek

Ale jde, jen to chce trochu omezit pohodlnost lidí.

Jan Sova

To je právě to celospolečenské dilema. Jedni by si měli ukrajovat z komfortu a pohodlí, resp. zvoleného stylu života (např. má barák hluboko v horách a dojíždí do města a na slušné auto už nezbylo), a druzí prostě nemusí.

Jméno

1, řeší se tady odstavená auta převážně na sídlištích apod.
2, kolik procent obyvatel v ČR žije mimo města a vesnice, kam jezdí hromadná doprava, tedy hluboko v horách? Minimum.
3, nikdo netvrdí, že lidé nemají vlastnit vozidla, ale když vidím, jak rodina s malým miminkem má 3 auta (jedno pracovní, další na dovolenou a další má žena na nákupy atd. a ani jedno ve slušnému stavu, přijde mi to uhozené). A hlavně takových případů se to právě týká. Přijde mi, že dříve lidé více organizovali a plánovali, dnes musí mít vše hned a hned všude být.

Radim

To je sice hezké, ale bude se to vztahovat také na vozy se zahraniční RZ?

a8n

To je celkem zanedbatelný problém, spíš by mě zajímalo, jak budou zjišťovat majitele vozů bez RZ, jako je na fotce.

Radim

Jedině podle VINu

Jan Sova

Musí si zjistit VIN-kód a prohledávat registr vozidel. Problém bude dále spočívat v tom, jak se k tomu VIN kódu zvenčí dostanou, protože většina vozidel (starší výroby) ho má skrytý v karosérii nebo pod víkem motoru. S páčidlem asi Městská policie nebo Technické služby do toho vozidla nevniknou. Ale návrh bude přínosný alespoň z části, až zákon patřičně vyzraje, časově dorostou i nyní novější vozidla, které mají identifikátory viditelné i zvenčí….

AAA

proč by nemohli. není žalobce, není soudce….

a8n

Protože by se pak žalobce objevit mohl? A v takovém případě může mít rázem na krku poškozování cizí věci, v případě MP asi i zneužití pravomocí úřední osoby.

Jakub

Myslím si že za pomocí endospokické kamery VIN kód najdou i bez poškození

jkjk

….. Nemůže-li vlastník pozemní komunikace opatřit údaje o vozidle potřebné k
postupu podle věty první, provede na jeho žádost silniční správní úřad ohledání vozidla.
O konání ohledání zveřejní silniční správní úřad informaci nejméně 5 dní předem
vylepením na vozidle a současně vyvěšením na úřední desce. V rámci ohledání vozidla lze
otevřít uzamčené vozidlo; v takovém případě zajistí silniční správní úřad jeho uzamčení. …

Martin V.

To bude problém jen u hodně starých vozidel. Patnáct let stará auta už mají VIN za předním oknem. A některé vraky bez RZ už s páčidlem obešli jiní…

Ricos

Další vec je to, co ma co stat auto bez SPZ a tedy bez technicke nejakou dobu na verejne/obecní pozemni komunikaci. Kdo SPZ ztrati ma to prec nahlasit a auto si hlidat aspon jednou za mesic..kdyz cestuje tak pres nekoho. VIN u starych aut neni zespodu na motoru/karoserii?

Jiří Kocurek

Vozidlo bez registračky? Trolejbus dokonce může stát i na zastávce. Bicykl na chodníku a vozík širší než 60 cm taky. Dokonce můžete před hospodou odstavit i koně s povozem. A mnohé pracovní stroje RZ mít taky nemusí. To je, co?
Zákon zakazuje provozování. To znamená, že odstavení v neprovozním stavu zakázáno není. Mimochodem, který zákon vám výslovně dovoluje venčit psa? Zakázané to taky není.

Jméno

Dovolím si nesouhlasit. Trolejbus může stát na zastávce, ale ne jinde v provozu po delší dobu a nesmí tvořit překážku provozu. Kolo by taktéž dlouhodobě nemělo stát na veřejném prostranství, jelikož se jedná o zábor pozemku a na toto je třeba povolení správního úřadu dané lokality. Koně s provozem dlouhodobě také ne, jelikož by se jednalo o týrání a pracovní stroje buď mají udělené výjimky v provozu, které se musí každoročně znovu vydávat a zároveň je nesmí řídit každý jouda, ale jen strojník s příslušným papírem a i tak musí mít zákonnou pojistku. A s tím venčením už jen tápete.… Číst vice »

AAA

zespodu ne