Arriva vyhrála velkou soutěž na rychlíky z Liberce, byla o 300 milionů levnější

Motorová jednotka řady 845 společnosti Arriva vlaky ve stanici Jesenný. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czMotorová jednotka řady 845 společnosti Arriva vlaky ve stanici Jesenný. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

České dráhy nabídly u rychlíků z Liberce do Pardubic a Ústí nad Labem státu o čtvrtinu vyšší cenu.

Společnost Arriva vlaky patřící do skupiny Deutsche Bahn  získala velkou zakázku na provoz rychlíků z Liberce do Pardubic a do Ústí nad Labem. Oznámilo to dnes ministerstvo dopravy. Pro Arrivu rozhodla cena, její nabídka byla na sedm let o 302 milionů korun nižší než od Českých drah. České dráhy naopak uhájily dvouletou smlouvu na lince R27 z Olomouce do Ostravy přes Opavu. Arriva bude mít jen dva a půl měsíce k zahájení provozu. Smlouva začne platit 13. prosince.

„Na základě porovnání nabídek a ověření ceny na trhu jsme se rozhodli u linky z Pardubic přes Liberec do Ústí nad Labem upřednostnit společnost Arriva. Ta nabídla na sedm let o 302 milionů výhodnější nabídku než České dráhy. Zároveň nám garantuje, že od půlky prosince obsluhu této trati zvládne s kvalitními vlaky a personálem,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček k výsledku tzv. „rozstřelu“ mezi dvěma uchazeči. Upozornil současně, že na obou tratích bude stejně jako u všech vlaků v závazku veřejné služby platit systém jednotného tarifu, cestující si tak mohou koupit libovolnou jízdenku.

Arriva bude provozovat linku R14 Pardubice – Liberec – Ústí nad Labem za 176 milionů ročně, celková kompenzace v rámci sedmileté smlouvy tak bude činit 1,238 miliardy korun v současné cenové úrovni. Dosud na dvou linkách R14a R14 B jezdí České dráhy v součtu za 174 milionů korun ročně. V přepočtu na kilometr Arriva nabídla 98,90 Kč. U linky R27 Olomouc – Krnov – Ostrava budou pokračovat další dva roky České dráhy, kterým ministerstvo vyplatí celkovou kompenzaci ve výši 232 milionů korun v současné cenové úrovni. To je navýšení o zhruba 15 %, dosud platí 100 milionů korun za rok.

Arriva: vlaky i lidi máme, opakování problémů nehrozí

Výběr dopravce dva a půl měsíce před startem provozu budí pochopitelné obavy, jak Arriva zvládne nástup na novou trasu v tak velkém provozním souboru. Dopravce počítá s nasazením vlaků řady 845. Pro Arrivu znamená vítězství nasazení dalších 15 jednotek a přijetí zhruba 60 zaměstnanců. „Většinu jsme už přijali,“ řekl generální řediteli Daniel Adamka. Podle něj se dodělávají poslední dvě jednotky. Tím by nemělo dojít k situaci z loňského prosince, kdy firma nástup na rychlíkové tratě nezvládla a čelila velké kritice. Podle Adamky navíc firma uvažuje o pořízení nových vozidel během platnosti sedmiletého kontraktu.

Ministerstvo samo připustilo, že se dostalo do časově nepříznivé situace. „Ministerstvo samozřejmě aktuální stav nepovažuje za ideální a je si vědomo časového prostoru pro přípravu rozjezdu provozních souborů. Toto časové pnutí vychází ze vzniklé situace,“ připustil na počátku září mluvčí ministerstva Jemelka.

Proti způsobu výběru jsou také železniční odboráři. Ti postup ministerstva považují za nestandardní. „Ministerstvo dopravy zjevně v tomto procesu výběru dopravce preferuje krátkodobé řešení před dlouhodobou koncepcí,“ napsali odboráři premiérovi Andreji Babišovi.

(průběžně aktualizujeme)
Tagy Arriva České dráhy linky dálkové dopravy Ministerstvo dopravy R14 R14A R14B rychlíky Liberec - Pardubice rychlíky Liberec - Ústí nad Labem Top
855 komentářů