Arriva v zimě nebude posílat spoj na Šumavu, do Nitry pojedou až tři spojené vlaky

Vlak Arrivy. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářVlak Arrivy. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Vlaky společnosti Arriva se s příchodem nového jízdního řádu přestanou objevovat na Šumavě. Alespoň v zimě. Firma zruší víkendové spoje

Vlaky společnosti Arriva se s příchodem nového jízdního řádu přestanou objevovat na Šumavě. Alespoň v zimě. Firma zruší víkendové spoje z Prahy přes České Budějovice a Český Krumlov do Nové Pece a zpět. Na trať je začne vysílat znovu o sobotách, nedělích a svátcích až od 2. června, a to pouze na letní sezonu.

Motorová jednotka, kterou tím firma ušetří, posílí o víkendech spoje Praha – Nitra. Na nejvytíženější spoje v pátek a o víkendu bude firma nově vysílat až tři spojené jednotky. Jinak zůstane jízdní řád zhruba stejný. Vlak do Nitry vyrazí z Prahy každý den ve 14:30, v pátek a v sobotu pojede ještě další spoj ráno v 8:30. Z Nitry zpět pojede ranní vlak každý den ve tři čtvrtě na sedm, o víkendech pojede ještě jeden odpoledne.

Vlaky by měly přitom být zhruba o deset až 15 minut rychlejší než dnes, kdy cesta trvá šest hodin a 56 minut. „Největší časová úspora vznikne mezi Prahou a Uherským Hradištěm,“ sdělil obchodní ředitel Arrivy Jiří Nálevka.

Jízdní řád spěšných vlaků Arrivy mezi Prahou a Benešovem se oproti nynějšímu stavu měnit nebude. Firma tyto příměstské spoje zajišťuje jen v pracovních dnech.

Společnost má v tuzemsku celkem pět motorových jednotek, které odkoupila od mateřské Deutsche Bahn. Vlaky Arrivy jezdí bez dotací na vlastní podnikatelské riziko. Proplácí se pouze státem nařízené slevy za studenty, děti a zdravotně postižené. Přímou linku do Nitry přes Vlárský průsmyk si přitom vedení firmy pochvaluje a mluví o objevení díry na trhu. Naopak u linky na Šumavu společnost jen těžce zápasí s nově zavedeným a státem financovaným expresem Českých drah, který je rychlejší a jezdí až do Nového Údolí. Arriva přitom chtěla původně na Šumavu jezdit denně. Spěšné vlaky na Benešov pak mají sloužit spíše jako reference pro případné budoucí zahrnutí pod dotační deštník ROPIDu.

Tagy Arriva jízdní řád Nitra Šumava
6 komentářů