Arriva převezme část provozu vlaků v Jihomoravském kraji

Jednotka Stadler GTW v barvách Arrivy. Foto: Jaroslav ŠašinkaJednotka Stadler GTW v barvách Arrivy. Foto: Jaroslav Šašinka

Arriva nasadí na jihu Moravy 13 nízkopodlažních jednotek.

Společnost Arriva vlaky uspěla v takzvaném rozstřelu mezi dopravci o provoz vlaků v souboru Jih v Jihomoravském kraji. Od prosince 2024 má převzít provoz na trati z Břeclavi do Znojma.

Kraj záměr uzavřít s Arrivou smlouvu oznámil na úřední desce. Půjde o zasmluvnění přímým zadáním, předcházelo mu ale porovnání nabídek více dopravců. Jde o kontrakt na 1,4 milionu kilometrů ročně.

Provoz se bude týkat linek S8 Břeclav – Znojmo (v letním období také rekreační spěšný vlak Brno – Břeclav – Znojmo – Šatov), S52 Zaječí – Hodonín, S91 Hodonín – Veselí nad Moravou – Vrbovce (v případě dohody s MDV SR až do Myjavy). Plnění začne s jízdním řádem 2024/2025, skončí s jízdním řádem 2033/2034.

Podle generálního ředitele Arrivy Daniela Adamky počítá dopravce s celkem 13 nízkopodlažními dvouvozovými jednotkami. Jaký typ vozidel přesně nasadí, nechtěl zatím uvést. Může jít typově o Siemens Desiro, Alstom Lint nebo Stadler GTW.

České dráhy nabídku rovněž podaly, přišly ale s novými jednotkami, byly tak dražší.

Tagy Arriva vlaky IDS JMK Jihomoravský kraj S52 Zaječí – Hodonín S8 Břeclav – Znojmo S91 Hodonín – Veselí nad Moravou – Vrbovce
299 komentářů