LOT 3a leaderboard

Arriva loví řidiče na Ukrajině. Kvůli pomalým úřadům je přetahují Slováci

Autobus v barvách dopravce Arriva. Foto: ArrivaAutobus v barvách dopravce Arriva. Foto: Arriva

Největší tuzemský autobusový dopravce Arriva musí odříkávat část spojů v okolí Prahy kvůli nedostatku řidičů. Nové šoféry se proto snaží

Největší tuzemský autobusový dopravce Arriva musí odříkávat část spojů v okolí Prahy kvůli nedostatku řidičů. Nové šoféry se proto snaží získat z Ukrajiny. Jenže plány narážejí na pomalost českých úřadů, nad kterými vítězí hbitější slovenští kolegové. A s nimi i slovenské firmy.

Arriva už pár ukrajinských řidičů zaměstnala a po dobré zkušenosti s nimi se rozhodla přijmout dalších dvacet. Během náborové akce ve Lvově podala proto žádost o udělení pracovních povolení. Dokument byl odeslán 1. srpna. „Tento týden přišel dopis, že je zvou na 21. listopadu na konzulát na pohovor,“ popisuje generální ředitel Arrivy Daniel Adamka složitý proces získávání zaměstnanců legální cestou.

Podle něj dlouhé povolování vede k tomu, že řidiči, se kterými se firma už dohodla, nakonec k Arrivě ani nemusejí nastoupit. „Bohužel tamní trh už objevily i slovenské dopravní firmy. Jejich schvalování je podstatně kratší a tak jdou raději Ukrajinci k nim, i když je mzda nižší,“ dodal Adamka.

Řidiči autobusů patří mezi nejvíce nedostatkové profese na trhu práce. Podle odhadů na trhu chybí až 10 tisíc lidí. Vedle shánění řidičů v zahraničí, které hatí úřady, pořádají dopravci i kampaně zaměřené na jiné profese nebo se za volant snaží nalákat více žen.

Tagy Arriva řidiči
Žádné komentáře