Autobusy Zprávy

Anketa: Káva zdarma a stevardky jsou přežitek, tvrdí FlixBus

Cestující FlixBusu. Autor: FlixBus
Cestující FlixBusu. Autor: FlixBus

Organizátor autobusové dopravy FlixBus, který na tuzemských linkách vede tvrdý konkurenční boj s RegioJetem, zveřejnil výsledky svého letního průzkumu. Ten provedla pomocí online dotazování společnost response:now.

Jako nejdůležitější faktor při rozhodování před cestou uvedlo 77 procent dotázaných cenu. Silným trendem v autobusové dopravě jsou podle průzkumu i rostoucí nároky na rychlé a stabilní wifi připojení. To požaduje 83 procent cestujících, ve věkové skupině 18 až 26 let až 90 procent.

Potřebu občerstvení a nápojů ke komfortní jízdě na vnitrostátních linkách vyjádřilo v průzkumu 10 procent cestujících, asi pro šest procent je důležitá přítomnost personálu. Pětina cestujících si myslí, že zájem o tyto služby upadá.

„Víme, že příznivá cena a pohodlí jsou nejdůležitějšími rozhodovacími kritérii při výběru autobusového dopravce. Káva zdarma a stevardky jsou přežitek. V dopravě jde hlavně o to přepravit se bezpečně a pohodlně z bodu A do bodu B tak, aby při každodenním cestování netrpělo tělo a zbytečně ani peněženka,“ uvedl šéf tuzemské odnože FlixBusu Pavel Prouza.

Dotazování se uskutečnilo online formou v létě 2018 a zapojilo se do něj zhruba 600 respondentů z celého území České republiky ve věku mezi 18 a 60 lety, kteří využívají autobusovou dopravu minimálně jednou za půl roku. Deník Zdopravy.cz si je vědom úskalí prezentování průzkumů na firemní zadání, výsledky proto zveřejňuje spíše jako „slovo do pranice“ pro rozpoutání diskuse.

Je pro vás možnost občerstvení (káva zdarma) a přítomnost personálu na palubě důležitým faktorem při volbě autobusového dopravce?
1307 votes · 1307 answers
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Bob
Host
Bob

Já třeba v autobuse nejvíc uvítám USB zásuvku pro dobíjení mobilu či jiné drobné elektroniky. Internet mám vlastní v mobilu, kávu ani instantní čaj nepiji. Pak samozřejmě očekávám, že autobus je čistý, přijede včas a jízdenka kupovaná na poslední chvíli u řidiče není extrémně předražená jako u Flixbusu.

liberal shark
Host
liberal shark

Flixbus má jediný cíl : celoevropský monopol. Bojkot !

Reisekunde
Host
Reisekunde

Zvolil jsem ANO. Preferuji autobusy s minimálně jedním řidičem :). Ostatní personál rád oželím. Musím říct, že přes určité výhrady se mi nejlépe cestovalo s Flixbusem. Míra spokojenosti kolísá, pokud se jedná o kvalitu řidičů. Nejde ovšem o řidičské schopnosti, nýbrž schopnosti komunikační. Někdy je arogance řidičů vůči cestujícím až zarážející, a jedná se především o východoevropské řidiče. Jejich jazyková vybavenost (Aj,Nj) je kapitola sama pro sebe. Nebudu zde zmiňovat další faktory ovlivňující mou celkovou spokojenost, jelikož se nevztahují k tématu, ale například přítomnost „check in“ personálu v místě zastávky v případě IC Bus spoje, provozovaného dopravcem Deutsche Bahn, mě… Číst vice »

Anonym
Host
Anonym

Tak doufám, že hlavně nevolíte Hnutí ANO…

Reisekunde
Host
Reisekunde

Já se bohužel při volbě parlamentních stran pohybuji mimo hlavní proud, což je v této zemi jediný legální prostředek, bohužel neúčinný, jak vyjádřit své znechucení nad současným stavem.

Krokous
Host
Krokous

Pořád lepší ano, než ne. Nesmíte být tak negativistický.

FANDA
Host
FANDA

Řidič by měl řídit a na ostatni veci by tu mela být stewardka 🙂

LKB
Host
LKB

S Flixbusem od jistého zážitku NEJEZDIM. Tehdy jsem spěchal a jel s nimi, ale Last Minute cena u řidiče přes 300 Kč Praha – Brno (přesně částku si nepamatuji, mohl bych dohledat) mi osobně přijde tržně zcela mimo běžný střed české dopravní křivky poptávky a nabídky, čili nehorázně předražená + za mě nevyhovujici servis implikuje, že neni co resit.

A je otázka, zda svými vysokými cenami Last minute na některých trzích mimo CR nezneuziva dominantní postavení.

Zde platí, že mezi slepymi jednooky králem. Myslím, že trh autobusovych linek v některých státech byl nedostatecne rozvinutý, když ho dokázal ovládnout Flixbus…

LKB
Host
LKB

A za mě na anketu ANO: přítomnost personálu je zásadní, vždyť i ve vlaku je průvodčí!! Kafe nepotřebuji, protože ho obecně nepiji. Čokoládka zdarma je super!!

David
Host
David

Akorát mezi průvodčím a stew je zásadní rozdíl.

babilon
Host
babilon

Pokud jste byl ochoten těch 300+ zaplatit, tak evidentně tržně zcela mimo není.

Tomáš Záruba
Host
Tomáš Záruba

Volil jsem sice ne, ale jen proto že předpokládám pochopení možnosti „ano“ v pozitivním smyslu. Ty stevardky a hlavně „uvítací hlášení“ mě naopak příšerně otravujou.

Ovšem Flixbus by měl hlavně řešit úroveň základní služby, jako např. dodržování JŘ. Tuhle jsem jel ze Znojma a on si úplně v pohodě odjel z Jihlavy večer do Prahy (poslední spoj dne!!) o 10 minut dřív, aby vzápětí řidič zajel pro občerstvení na Pávov a těchto 10 minut zde strávil. Myslel jsem, že mi vypadnou oči z důlků, co je taky možné…

W. Dopravní
Host
W. Dopravní

By mě zajímalo koho se ptali, když se bavíte se zaměstnancema pokladen který prodávaj víc společností, tak první otázka je „A je v tom autobuse obrazovka a kafe“ rozhodně u víc než u 32,46%

PetrB
Host
PetrB

Budějce – Praha: vlak akční jízdné za 159 Kc, RJ za 159 Kc, Flix za 199 Kc. Jel jsem vlakem, byl nejrychlejsi: 2 hodiny 2 minuty, RJ na Smichov za 2 hod. 15 min., Flix 2 hod. 50 min. na Florenc. To bylo nakonec to co u me rozhodlo… rychlost…

liberal shark
Host
liberal shark

Přesně tak – komfort a rychlost. Proto jezdím tuto trasu Jižním Expresem za 2 hodiny.

Gremli
Host
Gremli

Inu pokud chci jet někam busem, měl by mít hlavně pohodlná sedadla, dost místa na nohy a být za rozumnou cenu. Občas se může hodit wifi. Parodie na kávu v podobě rozpustné břečky a displej promítající přímo před obličejem reklamy ovšem spíš urazí, než potěší…

Leoš Konečný
Host
Leoš Konečný

Dyt vam tu kavu nikdo nenuti a na te obrazovce se da pustit i film vite

petr.r
Host
petr.r

anebo vypnout, wifi vám nevadí a obrazovka ano?

Gremli
Host
Gremli

Obrazovku vypnete, ale až poté, co se přehrají reklamy…naštěstí existuje 6 míst v buse, kde se dá snadno překrýt novinami. Kdysi jsem jezdil žlutými busy pravidelně Brno-Vídeň, takže vím, co ta věc umí. Pak jsem přesedlal na žluté vlaky a poté, co jsem 3x za sebou zažil cestu s nefungující klimatizací a nemožností otevření oken, začal jsem jezdit výhradně Railjety ČD. Wifi mi nevadí, protože ta mi do obličeje nesvítí 🙂

Martin1
Host
Martin1

Spíš uráží… njn, ale to neznáte Čechy, oni si u toho vrní blahem 🙂

Jarda V.
Host
Jarda V.

Trasa Praha-Plzen nebo Liberec prosím ale při delší cestě je stewaedka fajn, když nic jiného dokáže se postarat o mimoradnosti, ne že by to na D1 bylo potřeba denně, ale občas pomůže. Jinak za mě je to už víc jak 12 let zlutak. I když kolikrát je rozdíl v ceně i trojnásobný, nechal jsem se nedávno ukecal flixbusem do Budějovic za 29kc a nakonec to bylo ve výsledku dražší než jet s CD nebo RJ. Flixbusem beru jak fajn doplněk v případě vyčerpání kapacity ostatních a pak ještě je super v cizině. Tam je vlastně jedinou alternativou ke státním železnicím… Číst vice »

Rampa
Host
Rampa

Ono je ta otázka chytře postavená jen na kávě a stewardce…

Myslím, že to, co láká lidi do RJ oproti Flixu, je celková nabídka nadstand. služeb, tedy káva, stewardka, časopisy a noviny, minibar, a především audiovizuální portál. To hraje roli u mého výběru.

Jirka N.
Host
Jirka N.

U me Zlutak vitezi snadnosti rezervace a storna. A moznosti penez na uctu s jizdenkami. Kavu nebo preslazeny caj odmitam.

Storno u Flixu (pokud to nezmenili) znamenalo vzdy nejakou ztratu penez a cekani na email se slevovym kodem na pristi cestu. Za me opruz.

Karel
Host
Karel

Ano, člověk to bere jako komplet. Dochvilnost, schopnost se domluvit, pomoc v případě nouze, občerstvení, vypracovaný systém volby alternativních tras při zácpách, podpora domácího podnikatele, obrazovky, noviny atd. Tím nechci říct, že v případě dobrých časů bych nikdy nejel Flixem, ale muselo by to být výrazné.
Docela mě udivuje, že na server, který se tváří jako odborný, vložili PR Flixu. Kdo ví něco o agenturách, placených za výzkumy veřejného mínění, ten ví, že výsledky odráží především požadavky zadavatele. Je několik technik, jak toho dosáhnout.

Leoš Konečný
Host
Leoš Konečný

Pane Prouzo, prosim nevystupujte v tech mediich. Fakt se akorat ztrapnujete. To ze jste se sem vnutili a uplne zbytecne, protoze stejne vsichni vi, ze to co provozujete je pouze uboha parodie, tak jste nuceny se neustale navazet do sluzeb RJ asi protoze to mit nemuzete a zere vas to. Ale skutecne to neni to, proc lidi radeji jezdi se zlutou barvou, to je jen prijemny doplnek, jde o to, ze ty vase busy (ktery mimochodem ani nejsou vase, jsou to ruzni dopravci, ktery jste donutili jezdit pro vas za almuznu) jsou kazdy pes jina ves a zadnou kvalitu ani… Číst vice »

liberal shark
Host
liberal shark

Přesně tak – Flixbus je jen vyděračská predátorská mafie, která vybírá výpalné od původně nezávislých dopravců a ničí tržní prostředí v celé Evropě. Bojkot !

petr.r
Host
petr.r

hlasoval jsem NE, ale flixbusem bych nejel, rád podpořím české firmy a nejlíp se cítim v low-costu, noviny na poličce, rájec taky, přeprava kola zdarma, kávu nepiji, nemusím mět papírovou jízdenku.

Hanzí
Host
Hanzí

Onehdá jsem cestoval do Brna a příhodný spoj v brzkých ranních hodinách se nabízel od Student Agency. Nastoupil jsem na Florenci, vyjeli jsme a než jsme míjeli cca 40 kilometr D1 byla u mne stevardka již asi popáté zda nechci noviny, kávu, sušenky atp… Vysvětlil jsem jí tedy, že ve 4.30 ráno skutečně nic nechci a že pokud bych něco chtěl zcela jistě mám ústa a řekl bych si o to a zbytek cesty že bych vzhledem k časové poloze rád dospal. Pro cestu zpět jsem raději volil vlak, kde mi štiplístek někde za Brnem cvaknul lístek a zbytek cesty… Číst vice »

Petr766
Host
Petr766

Ale stejně je vtipný že Prouza nemá nic jiného než se pořád navážet jen do kafe a servisu. Protože úrovni služeb prostě Flix není schopen konkurovat

noerf
Host
noerf

Petr766: Na busportal.cz je uvedeno kromě výše uvedeného průzkumu, že flixbus přidal v roce 2018 nové zastavky, ale nepíše se údaj o počtu nasazovanych vozů v denním provozu a počtu pasažérů, takže vypovídací hodnota o ničem.

Leoš Konečný
Host
Leoš Konečný

Tak Prouza je jen komicka postavicka parodie na autobusy

Pibik
Host
Pibik

Nejlepší je všechno vyrušit, postačí wi-fi, příp. zábavní portál, dobré je taky místo se stolem, nemusí být ani voda, ani nějaký automatm, kafe, jídlo, ale beru, to jsou drobné. Flix, Leo, Eurolines, DB všichni velmi vysoká kvalita, 2x byl problém s busem, okamžité řešení, nakonec žádné zpoždění. Stevardi to je hodně drahá sranda, je asi nějaký přežitek z turistických zájezdů, smysl mi uniká to zavádět..

Fox
Host
Fox

Za mně nejde o kafe, ale budu rád, když se tu udrží 15tiletá zavedená česká firma, která tu začala od píky a budu dělat všechno, abych aspoň drobně přispěl k zachování ZDRAVÉ konkurence. Tedy dnes, kdy na souboji vydělává zákazník, budu z principu jezdit žluťasy, i když mně to stojí o dvacku víc. Jestli Evropu žeroucí Flix i u nás vyhraje a konkurenci zlikviduje, zaplatíme si rázem víc všichni a kvalita půjde dolu, páč nebude o co bojovat. Tak proto volím kafe.

Leoš Konečný
Host
Leoš Konečný

Moudre rozhodnuti, i ja budu podporovat pekne zlute busy

liberal shark
Host
liberal shark

Amen !

Prngr
Host
Prngr

Regiojet částečně podpořím jako českou firmu.
Občerstvení ve vlaku – prakticky za hypermarketové ceny – pro mě je rozhodovacím argumentem.
Stevardku a kafe v autobuse nepotřebuju, ale noviny a časopisy zdarma beru jako veelmi pozitivní. Noviny běžně nekupuju, ale ve vlaku nebo autobuse si je přečtu

Dubican
Host
Dubican

Mě strašně iritují ty plastové láhve s vodou zdarma rozdávané u RJ. Jen když si představím kolik takový dělňas vygeneruje za týden plastového odpadu… chce se mi blejt velebnosti. Nehledě na to, že si mnozí ještě pro jistotu šoupnou dvě do tašky…
Kafe si snad za 20 může koupit každý… stejně je to kafe zdarma započítáno v jízdném, kdyby ty peníze šly do úklidu (RJ) a údržby udělají lépe.

Prngr
Host
Prngr

Kafe za dvacku už často posílá cenu jinam.
Tu vodu si brát nemusíš

Standa
Host
Standa

Kvůli tobě budou servírovat na porcelánu a tahat se se skleněnýma flaškama.
RJ třídí pokud vím, minimálně v autobusech.
A jelikož to stejně skončí ve spalovně, nebo u Číňanů v bundách….

Pavel Klein
Host
Pavel Klein

Přesně, v RJ je vždy bordel a všude špína. Bojím se v buše dotknout zásuvky a radši ani neotevírám stolek 👍👌

Dan
Host
Dan

Ono pokud je anketa dělána způsobem, že se zeptám lidí vystupujících/nastupujících z/do Flixbusu, tak se není čemu divit

PeBe
Host
PeBe

Dotazování se uskutečnilo online formou v létě 2018 a zapojilo se do něj zhruba 600 respondentů z celého území České republiky ve věku mezi 18 a 60 lety, kteří využívají autobusovou dopravu minimálně jednou za půl roku.

Franta Jouda
Host
Franta Jouda

A jéje… Přitom na kávu zdarma slyší půlka Moravy, bez toho levná pracovní síla ani ku Praze nevyjede…

Desper
Host
Desper

Pokud jedu hodinu, je mi to jedno, pokud čtyři, už to potěší. Ale podstatná je cena, časová poloha a dochvilnost. Svým způsobem je mi to jedno, protože pokud musím, jedu tím, kdo jede v daný čas.