Americký úřad pro letectví požaduje další kontroly letadel Boeing 737 MAX

Výroba Boeingu 737 MAX 8. Foto: BoeingVýroba Boeingu 737 MAX 8. Foto: Boeing

Úřad doporučuje kontrolu všem strojům s více než 6000 letovými hodinami.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) požaduje po leteckých společnostech další kontroly letadel Boeing 737 MAX. Jde o automatizovaný systém řízení letu, označovaný zkratkou MCAS, informovala agentura Reuters. Směrnice FAA se týká 72 strojů zaregistrovaných ve Spojených státech a 389 letadel na celém světě.

Systém řízení letu MCAS dávají úřady do souvislosti se dvěma tragickými nehodami letadel 737 MAX, po kterých tyto stroje nesměly více než rok a půl do vzduchu. Úřední zákaz byl v USA zrušen loni v listopadu, pak se přidaly i další země.

FAA uvedl, že směrnice je nezbytná, protože skrytá porucha funkce systému řízení letu v kombinaci s „neobvyklými letovými manévry nebo selháním jiného systému řízení letu“ by mohla vést ke snížené ovladatelnosti letounu. Kontrolu doporučuje všem strojům s více než 6000 letovými hodinami. Dodala, že chce zdůraznit význam inspekcí pro ostatní mezinárodní regulační orgány a provozovatele mimo USA.

Letouny 737 MAX nesměly po celém světě do vzduchu od března 2019. Dvě nehody těchto letadel zapříčinily smrt celkem 346 lidí. FAA zákaz odvolal až poté, co Boeing významně zlepšil bezpečnost a výcvik pilotů a do MCAS přidal nové prvky.

ČTK

Tagy boeing Boeing 737 MAX seznam
2 komentáře