Alstom začne v Nizozemsku testovat samořiditelný vlak v běžném provozu

Lokomotivu pro testování poskytne dopravce Rotterdam Rail Feeding. Foto: RRFLokomotivu pro testování poskytne dopravce Rotterdam Rail Feeding. Foto: RRF

Výrobce železničních vozidel Alstom začne letos testovat samořiditelný nákladní vlak v běžném provozu. Firma se už dohodla s nizozemským správcem

Výrobce železničních vozidel Alstom začne letos testovat samořiditelný nákladní vlak v běžném provozu. Firma se už dohodla s nizozemským správcem železnice ProRail a společností Rotterdam Rail Feeding na zahájení zkušebního provozu na trati mezi mezi Rotterdamem a Německem na 150 kilometrů dlouhé dvoukolejné koridorové trati nazývané Betuweroute.

Jde o první testování samořiditelných vlaků v běžném provozu v Evropě. Dosud jezdí samořiditelné vlaky jen jako metra v některých městech, ale na uzavřené trati. Alstom oznámil zahájení testů v tiskové zprávě. Na palubě zatím bude přítomen strojvedoucí, bude ale jen kontrolovat, zda je vše v pořádku. Samotné řízení bude mít na starosti automat.

Alstrom chce testy dokázat, že vlak a zabezpečovací zařízení spolu umí komunikovat bez nutnosti práce strojvedoucího. K testům si vybral jednu z nejvytíženějších tratí v Evropě, která vede do rotterdamského přístavu. Podle Alstomu samořiditelné technologie povedou ke snížení spotřeby energií a zvýší komfort jízdy.

Trať je zabezpečena systémem ERMTS na úrovnil GoA level 2, který se už používá například v některých sítích metra. Vlaky vybavené automatickým řízení mají jezdit například v kratších intervalech, než pokud jsou řízeny manuálně. Lokomotivu poskytne nizozemská společnost RRF.

Ve světě nepůjde o první nákladní vlak, který bude řídit automat. Těžařská společnost Rio Tinto loni v říjnu začala provozovat samořiditelné nákladní vlaky ze svého dolu v Západní Austrálii.

Tagy alstom RRF samořiditelné vlaky
7 komentářů