umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letectví

Airbus se v závěru roku vrátil do zisku, letos doufá v podobný počet dodaných letadel

Výroba Airbusů A320. Foto: Airbus
Výroba Airbusů A320. Foto: Airbus
Evropského výrobce letadel před větším propadem zachránila armádní divize a vrtulníky.

Výrobce letadel Airbus začal v posledním čtvrtletí po kritických měsících opět vydělávat. Firma skončila za celý rok ve ztrátě 510 milionů eur a na rozdíl od minulých let neplánuje výplatu jakýchkoliv dividend.

Vyplývá to z dnes zveřejněných celoročních hospodářských výsledků. Extrémní rok dopadl pro Airbus ještě relativně dobře v porovnání s Boeingem, který prodělal 11,9 miliardy dolarů. Americký výrobce ale loni současně výrazně vyčistil účetnictví.

Čísla za loňský rok ukazují odolnost Airbusu,“ řekl předseda představenstva Guillame Faury. Současně upozornil, že hospodaření firmy loni výrazně pomohla vojenská a kosmická divize a výroba vrtulníků. Výrobce bude prezentovat detailněji čísla během dopolední tiskové konference.

Airbus podle dnes zveřejněných čísel očekává, že by se mohl objem dodávek letadel dostat na podobnou úroveň jako v loňském roce, očekává provozní zisk zhruba dvě miliardy eur.

Airbus za loňský rok získal 268 objednávek na nová letadla, témě o dvě třetiny méně než v roce 2019 (768). Tržby firmy propadly o 34 % na 49,9 miliard eur. Celkem výrobce dodal 566 letadel, především díky zvýšenému tempu v závěru roku – za poslední čtvrtletí Airbus předal zákazníkům téměř polovinu všech loni dodaných letadel.

Hospodaření Airbusu loni výrazně vylepšovala výroba helikoptér a armádní a kosmická divize, obě loni zvýšily svůj zisk v součtu na více než miliardu eur.

Odebírat
Upozornit na
guest
60 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil Kocurek

Gratulace Airbusu. Zde ekologické problémy nevyřešíme, to je tady trochu jinak zaměřené, tak to respektujme.

Vlastimil Kocurek

A ještě, zajímalo by mne, jaké výsledky 2020 měla dceřiná společnost Airbusu v Mobile v Alabamě. Zkoušel jsem vygooglovat, ale nějak se mi nedařílo.

Vitekcz

Airbus a vrtulníky? To jsem netušil a dle Wiki jde o Eurocopter…

Hněvsa 935

Kdy už konečně někdo nahlas řekne pravdu?Letadla s proudovými motory rozhodujícím způsobem NIČÍ PŘÍRODU !!!!!

Otakar

Byl to tu krásný server, ale s popularitou přitahuje individua z Novinek.

Hněvsa 935

Je škoda,že nemohu posoudit,jak krásný server tu byl a ani to,zda nyní přitahuje nějaká individua.Jen je mi líto,že tu není nikdo,kdo by chtěl,případně mohl diskutovat o výrobě Airbusů etc.

Karel_x

Souhlasím

Toníček

Zase tak krásné to tu nikdy nebylo…

Hněvsa 935

🙂

Ludwig

A co tam máte dál? Co tím výkřikem do tmy sledujete?

Miroslav

Nasadit alobalovou čepičku, kloktat ocet a bude to dobrý, neboj 🙂

Hněvsa 935

Vidím,že se tu už vystřídala skoro celá vaše slavná redakce.Pozvěte ještě uklízečku. Jste jak smečka hyen.

Otakar

Pokud máte pocit, že se proti vám všichni spikli, tak bych hledal chybu jinde. Co začít se sebereflexí?

Hněvsa 935

Jste poněkud vedle. Nepíši o VŠECH.O mou sebereflexi strach nemějte,mám jí dostatek. A co vy? Domníváte se,že z vaší práce mají lidé radost?

Hněvsa 935

Nic jiného,než štěkat neumíte?

Ivan

ŽÁDÁM redakci aby tohoto trola zablokovala, neboť jen štěká po lidech a jeho příspěvky nesouvisí s tématem, děkuji.

Hněvsa 935

Trollové o sobě obvykle nepíší tolik informací,jako já zde,takže lžete v tom,že jsem nějaký troll.Dále uvedu příklady urážek,které dokazují,že je tu naopak štěkáno na mne a to přímo,i nepřímo:individum,chytrej ,rozumbrada,eunuch,hovězí názory,hlupák,troll…Možná je to pro vás novinka,ale ochrana přírody úzce souvisí s výrobou takovýchto letadel.

Jan

On snad někdo tvrdí opak? Vždyť je to veřejně známé. Chce to zavést zdanění externalit, tedy emisí, přestat dotovat fosilní paliva a trh si sám poradí. Nejlevněji pak vyjde doprava s nejmenším dopadem na přírodu a kdo bude chtít rychlou, ale neekologickou dopravu, tak si za to připlatí.

Hněvsa 935

Proberte se.Ten Váš „trh“ přece už v Západní civilizaci rozhoduje věky.Výsledek takového rozhodování tu vidíme všichni.Zplundrovaná příroda,fatální změny počasí,přemnožené a zhýčkané lidstvo a šílení ekoteroristé.

Hněvsa 935

Oh,jak jsem mohl zapomenout na dolarové miliardáře,kteří si hrají s lidstvem,jako s bezmocnými figurkami?

Jiří Kocurek

Zatímco v Rusku a v Číně se chovají ekologicky, proudová letadla tam nemají… Tady si někdo nevzal prášky.

Hněvsa 935

Soustřeďte se.Je tu řeč o TRHU.O tom,že si majetní mohou dovolit chovat se neekologicky a ti nemajetní nikoliv.Píši o tom,že onen TRH v Západním světě vládne již po dlouhá desetiletí a výsledky jeho vládnutí jsou pro lidstvo likvidační.Dle mého názoru NENÍ působení trhu samospasitelné.Chtělo by to asi něco jiného…..

Martin Csabo

Vy jste nějakej chytrej vy rozumbrado, ale hlavně že na každém vašem komentáři je -20likes, asi by to chtělo psát na jíné stránky

Hněvsa 935

Děkuji za kompliment.Jsem tu nejspíše poprvé a tak netuším,kteří lidé sem chodí.Jejich hodnocení jsou především jejich osobním problémem.Někteří jej třeba časem změní,jiní se mě třeba budou snažit umlčet,protože nesouzním s jejich světonázorem.Uvidíme.

Y.K.

Můžu se zeptat? Co děláte VY osobně pro to aby uvedené jevy nenastávaly? Jezdíte výhradně VHD? Nakupujete bezobalově? Máte byt/dům s nejvyšší energetickou účinností? Spotřební kraviny nenakupujete příliš často? Protože to je o tom, jak se chovají jednotlivci, trh za to fakt nemůže (pomineme-li, že plánované hospodářství bylo ještě brutálně horší a symbolem úspěchu byl čoudící komín a těžba).

Hněvsa 935

Děkuji za dotaz.Žiji na venkově a to životem zemědělce,chovatele,ovocnáře a výrobce dobrých věcí.ˇJelikož mne tato činnost v dnešní době rozhodně neuživí,přivydělávám si ve stavebnictví a příbuzných oborech.Produkuji minimum odpadu,který samozřejmě třídím.Topím odpadovým dřevem a s mou manželkou máme jednoho syna.

Petr

Jen pro info, četl jste studii co metanu vyprodukuje zvěř?, ta taky škodí! Máte na ten Váš chov krav, prasat, ovcí, slepic nějaký limit? Defakto, jste takový eunuch, co má internet, počítač, mobil.. takže se taky podílíte na uhlíkové stopě. Prosím nejste náhodou hvězdice Patrik 🙂 ten má stejně hovězí názory

Jaaaa

Ale no tak. Kdyby 4/5 české populace žily jako tady ten pán, máme po většině ekologických problémů.

Hněvsa 935

Bývalo nás takových mnoho.4/5 určitě ne,ale možná tak 1/2.Lidstvo se ale ubírá jiným směrem.Vidím to na vsi všude kolem sebe.Na místě políčka s brambory a řepou pro králíky je dlažba,bazén a trampolína.Namísto opravdové práce pohodlný život.A víte,co je nejhorší? Tito lidé pak káží o ekologii,zdravém způsobu života,potravinové soběstačnosti,prosperitě,patriotismu atd.

Jiří Kocurek

Takže vlastně závídíte bohatým, že jsou bohatí a že si můžou dovolit něco, co vy považujete za špatné.
Jenže kdybychom zakázali cokoliv, co někdo jiný považuje za špatné, tak by z toho byla vyhlazovací válka.

Hněvsa 935

Jste mimo,pane Kocourku.Já nemohu závidět bohatým,protože sám bohatý jsem.Jestliže jste četl mé příspěvky,pak snad víte,že kritizuji stav,kdy se bohatí mohou chovat neekologicky a chudí ne.Já se ale neekologicky nechovám.Tvrdím,že když to takhle půjde dál,lidstvo postihne globální katastrofa.A nemusí se jednat o vyhlazovací válku.

Hněvsa 935

Jste naprosto mimo realitu.Omluvte mne,nebo ne,ale nechci s vámi ztrácet čas.

Petr

To vy jste mimo misu, radim vam a podobnym. Srazte paty a sup do nory. Hlavne, ze kazete a sam jste komzumni spotrebitel. Tohle je jen a jen Vase sobeckost a hloupost.

Y.K.

Ano, to je takový pěkný idealizovaný obrázek sama sebe jako příkladného ekoobčana. 🙂 Doufám, že pěstujete „organic“. Ale abych vám uznal bod, topení dřevem je pozitivní.

Hněvsa 935

Poníženě děkuji,velebnosti!Nepochybuji o tom,že když jste arbitrem,jste i vzorem pro nás všechny ostatní!?!?

Y.K.

No, já jsem především na webu nezačal vykřikovat „pravdu“ o proudových motorech a poněkud pomatený pohled na ekologii. Kdybyste tak nečinil, nevyvíjel bych snahu „nastavit vám zrcadlo“. Já nejsem vzorem pro nikoho. I když se snažím žít maximálně ekologicky, tak na druhou stranu poustevník fakt nejsem. A nikde to netvrdím.

Hněvsa 935

Hmmm…Takže žádným vzorem asi nebudete,ale to vám nebrání soudit druhé. myslel jsem si to.

Y.K.

Přiznávám se, na Dalajlámu ani Gretu Thunberg nemám. A vykecával jsem se na internetech, čímž jsem zbytečně spálil 0.67 kW/h energie a to nepočítám co zbaštily servery a infrastruktura. Hanba mi.

Hněvsa 935

Vy nejste hlupák.Velmi dobře víte,že jste tu právě napsal zcela nepodstatné kraviny.Na takovýchto margináliích se točí možná tak zelení fanatičtí teroristé.

Peeetr

No vidíte, takže to je i kvůli vám. Máte neudržitelně málo dětí, takže vám budou muset z Afriky tím letadlem s turbomotory zhruba tak 1,5 dítěte ještě přivést.

Hněvsa 935

Jste veselý člověk.Mám rád veselé lidi.

Y.K.

Auto máte? Jestli jo, tak je váš výkřik zcela mimo. Protože pravda je, že zdaleka nejhorší je pozemní silniční doprava, konkrétně ta individuální. Podíl letectví je nenulový, ale není ani zdaleka rozhodující.

Hněvsa 935

Auto mám,ale nejezdím s ním ZBYTEČNĚ,tzn,že s ním nijak nezávodím,nevyužívám jej pro všelijaké kratochvíle(výlety,dovolené,prostě zbytečnosti)

Y.K.

Žádné kličky. Emise CO2 z dopravy v Evropě

Letectví 13,4 %
Auta 60,7 %
Nákladní auta 26,2 %

https://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/society/20190313STO31218/co2-emissions-from-cars-facts-and-figures-infographics

Jaaaa

No, to je slovo do pranice. Osobní auta zrušit?

Y.K.

Nehodnotím, jen fakta.

Kalanis

A lodě?

Y.K.

13,6 %

Stony

Vsechny cesty autem jsou zbytecne

Otakar

Proč pak nejezdíte MHD? Svojím pohodlím tuto Zemi devastujete také. IAD je také špatně, tak pokud byste něco zakazoval, začněte s sebou – pak byste najednou viděl, jak by vás to přešlo něco zakazovat…

Hněvsa 935

Pokud jste si ještě nevšiml,já jsem sám sebou už dávno začal.Dá se to samé říci i o vás?

Petr

A teď mi řekněte co má Váš příspěvek společného s ekenomickým ukazatelem Airbusu. Si choďtě pěšky, když Vám vadí emise. Ale prosím nekupujte si věci z plastu a chleba si noste v rukách, aby jste tu zemi taky nezatežoval! A co váš výměšek metanu?

Hněvsa 935

Ekenomické ukazatele obrovské fabriky na letadla s proudovými motory jsou pro záchranu podmínek pro život člověka na Zemi velice důležité. Pokud se roční zisk Airbusu nebude blížit nule,pak se tady nemá cenu bavit o nějaké ochraně životního prostředí.Současným trendem,je řešit kraviny,jako výměšky metanu,nebo brčka z papíru.O tom,že proudové motory letadel zeslabují a narušují ochranou ozonovou vrstvu Země se ale z těch „ochránců přírody“ nebaví nikdo.

Ted

Je úplně jedno jaký má Airbus roční zisk. Stejně tak jako Boeing Američané, tak Airbus evropané nenechají nikdy padnout. Nejenom že je úzce provázaný s evropskými vládami, ale v neposlední řadě je to významný armádní dodavatel a tak má i silné geopolitické postavení. Takže jestli očekáváte, to že se nějaká změna bude odvíjet od výše zisku Airbusu jste naprosto mimo.

Hněvsa 935

Souhlasím s Vámi ve všem,co jste napsal,vyjma poslední věty.Kdyby se totiž Airbusy a Boenigy přestaly vyrábět,změna by to rozhodně byla.Byl by to podstatný krok na cestě k ochraně přírody na Zemi.Ale tuto změnu samozřejmě neočekávám.Jak píšete. Byl bych naprosto mimo(realitu).

Petr

Boze tak, hloupeho cloveka jsem opravdu dlouho nezazil. Ale diky. Dnes jsme se opravdu od srdce zasmal. O to vic me tesi, ze trotlum vaseho typu..

Hněvsa 935

Egoisty vašeho typu lituji.Domnívají se ,že jsou nejchytřejší ze všech,a když někde narazí,umějí jen urážet a nadávat.

Petr

Když už bych měl být tím egoistou, tak jím raději budu.
Lepší než ze sebe dělat hlupáka, viz vaše velikost. Tipuji vás na voliče stran, kteří nám vládnou, značky rudá záře. 🙂

Hněvsa 935

Budete to jistě vy,kterému jsem napsal toto:“Jste naprosto mimo realitu.Omluvte mne,nebo ne,ale nechci s vámi ztrácet čas“.

dvojiteF

😀

Partneři


Czechtoll

pst
podcast