egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Air France mění dálkovou flotilu. Koupí dalších deset A350, nahradí jimi A380

Airbus A350-900 společnosti Air France. Foto: Airbus
Airbus A350-900 společnosti Air France. Foto: Airbus

Letecká skupina Air France-KLM koupí od Airbusu dalších deset letadel A350-900. Celkem jich má tak objednáno už 38. Letadla budou součástí flotily Air France, KLM se bude u dálkových letů orientovat na boeingy.

„Racionalizace a modernizace naší flotily je základem plánu na znovuzískání vedoucí pozice na evropském trhu,“ uvedl šéf Air France-KLM Group Benjamin Smith.

Air France nákup dalších letadel vysvětluje snahou urychlit výměnu starších a méně úsporných letadel, i proto z flotily postupně vyřadí Airbus A380. Rozhodnutí o nákupu dalších letadel přichází jen krátce poté, co firma zařadila do flotily první A350, aktuálně má ve flotile už tři letadla stejného typu. Už dříve se skupina rozhodla, že KLM obnoví svoji dálkovou flotilu především novými letadly Boeing 787.

Podle Air France povede nákup dalších A350 k unifikaci flotily. V roce 2023 bude mít čtyři typy dálkových letadel: A330, A350, Boeing 777 a 787. Podle dopravce to sníží náklady na údržbu a školení pilotů, pilotovat A330 a A350 mohou stejně vyškolení piloti.

Nákup dalších A350 podle dopravce znamená definitivní konec A380 ve flotile do roku 2022, současně urychlí zařazení novějších letadel vyřazení A340 už během prvního čtvrtletí 2021.

Air France létá s A350-900 v konfiguraci pro 324 cestujících (34 v byznysu, 24 premium economy, 266 v ekonomické třídě).

 

19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
liberal shark

A tak, milé děti, končí další francouzský megalomanský projekt v dýmu a plamenech :-)). Doufám, že jejich komunistický projekt „sjednocené Evropy“ ho bude brzy následovat.

Adam H

AirFrance má tu nevýhodu, že každý rok jim až stovky milionů euro odsají ze zisku stávky jejích zaměstnanců.

Daniel Novák

Na druhou stranu mají KLM, aby jim vydělávalo a francouzské netáhla mohly dvakrát do měsíce stávkovat.

liberal shark

JJ, ten jejich středověký cechovní systém s 50 různými důchodovými schématy se dost podobá Řecku :-).

Jan

Jo budoucnost je momentalne v mensich uspornych letadlech letajicich primo do vice destinaci ve vice casech. Pripadny nedostatek pilotu by se dal vyresit uvedenim autonomne rizenych letadel s jednim zaloznim pilotem na palube a moznosti dalkoveho pilotovani. Kazdopadne by se musela vyresit velka bezpecnostni rizika…

Richard P.

Jj, delat pilota a pilotovat neco jako A350-1000 vzdalene jako dron. A nejlepe jeste k tomu nesedet jenom na „centrale“, ale obcas to delat z domu- homeoffice, to je dreamjob… 😉

Karlod

😂😂😂Pak je otázka jestli v tom budete chtít být jako pasažér 🤣🤣

Martin K.

Ta představa, že sedím v letadle, které pilotuje někdo z obýváku a kolem něj běhají děti s limonádou…

Jan

Rikam. Na palube by byl jeden pilot namisto dvou… Za 2. pilota by poslouzila moznost vzdaleneho rizeni…

Martin K.

Ad1) Ano, k tomu co píšete může dojít a asi i k tomu dojde, byť mi osobně se to líbit nebude.
Ad2) Můj příspěvek byl hlavně na představu o dronu od Richarda P.

Jen tak

Nedojde k tomu. A to ještě hodně dlouho.

MildaIV

Navíc ten vzdálený pilot nemusí být k letadlu připojený celou dobu a múže se měnit. Pro vzlet/přistání se múže připojit pilot, který se specializuje na dané letiště.

Y.K.

Pilot na zemi je nicméně zatracený morální problém. Jako úplná nouzová věc by to mohlo existovat (třeba kdyby zkolabovali oba piloti), ale základ vyhýbání se rizikovému chování je, aby v tom piloti byli s vámi (tedy zásadními rozhodnutími ovlivňovali i svůj život).

Nekdo

a co na to QS? 😀

Y.K.

Nevím, že by na to QS trpěl nějak systematicky, ale kapitáno-ředitel už je zjevně riskantnější kombinace s jednou teplou židlí na zemi. 🙂

Pette

No v SW uz pisou pilorum vypovedi😀

SmartHead

A tak by to mohlo byt v aute, ve fabrice, ve vlaku. Vsichni budem sedet doma, protoze staci jeden operator a budem pobirat davky, takze to vlastne vyjde stejne :))))

Jiří Kocurek

Například to, že vzdálenému pilotovi rupne v bedně. Jeho to nezabije.

liberal shark

Odstup Satane, do takového letadla bych nikdy nevlezl.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast