dkv-spojujeme

AAA Auto: Kvůli emisím zdraží vedle nových aut i ojetiny. Rapid už je dražší o 18 tisíc

Autocentrum AAA Auto. Foto: AAA AutoAutocentrum AAA Auto. Foto: AAA Auto

Zdražování aut kvůli Evropskou komisí nově nastaveným emisním limitům už se začíná týkat i ojetin. Například roční Škoda Rapid je

Zdražování aut kvůli Evropskou komisí nově nastaveným emisním limitům už se začíná týkat i ojetin. Například roční Škoda Rapid je průměrně skoro o dvacet tisíc dražší než v loňském roce. Uvedla to dnes skupina Aures Holdings, která provozuje největší tuzemskou síť autobazarů AAA Auto. Zpráva tak navazuje na nedávnou analýzu České spořitelny, která mluví o zdražování u nových aut.

Podle AAA Auto splní limit 95 gramů oxidu uhličitého na kilometr jízdy krom elektromobilů jen málokteré běžné a dostupné auto. Do výsledné ceny nových aut se tak začínají promítat emisní pokuty, které musejí automobilky platit. První náznaky zdražování se přitom objevují i na sekundárním trhu.

Podle dat AAA Auto se cenový medián jednoho z nejprodávanějších českých vozů Škody Rapid oproti úrovni roku 2019 zvedl o 17 950 korun. Pro toto srovnání byla brána vozidla ve stáří do jednoho roku a s průměrným nájezdem okolo 15 tisíc kilometrů. Stejný trend zaznamenala i další škodovka. Cenový medián Fabie se oproti loňskému roku zvedl o 11 100 korun.

„V druhé polovině letošního roku očekáváme, že se zdražení dotkne zejména zánovních ojetin, které mají nejblíže trhu s novými auty. Podle našich odhadů se může jednat o 10 až 15 procent, což je přibližně polovina emisní pokuty, kterou bude automobilka u Fabie platit za nově vyprodukovaný vůz,“ uvedl provozní ředitel skupiny Aures Holdings Petr Vaněček.

Ceny starších ojetin podle Vaněčka porostou také, ale ne v takové míře. „Starší, dejme tomu pětileté ojetiny si cenovou úroveň dlouhodobě drží a výkyvy na primárním trhu je neovlivňují tolik jako zánovní vozy,“ doplnil. Zdražování se podle AAA Auto projevuje ve všech zemích, kde skupina působí, tedy v České republice, Polsku, Maďarsku i na Slovensku.

Během února se v nabídce ojetých vozů objevilo podle monitoringu AAA Auto celkem 112 160 vozů za nejčastější průměrnou cenu 150 tisíc korun. Jejich stáří se obvykle pohybovalo kolem 9,4 roku.

Tagy AAA Auto emisní normy Evropská komise trh ojetých vozidel
13 komentářů