Konec jedné éry. UPS po havárii končí s MD-11

Krok urychlila listopadová havárie jednoho z letounů v Louisville.
Americký logistický gigant United Parcel Service (UPS) definitivně vyřadil z provozu všechna svá zbývající nákladní letadla McDonnell Douglas MD-11. Rozhodnutí potvrdila firma ve výsledcích za čtvrté čtvrtletí roku 2025.
Krok urychlila listopadová havárie jednoho z letounů v Louisville, kterému se při vzletu z dráhy 17R utrhl levý motor i s pylonem od křídla. Stroj s imatrikulací N259UP se po několika sekundách zřítil do sousedícího průmyslového areálu a začal hořet.
Šetření zatím stále probíhá, vyšetřovatelé už nicméně zjistili, že konstrukce uchycení pylonu utrženého motoru vykazovala známky únavových trhlin.
Nehoda si vyžádala životy tří členů posádky a 12 lidí na zemi. Všichni tři američtí provozovatelé legendárních třímotorových letadel, FedEx a Western Global, museli následně své flotily MD-11 preventivně uzemnit. U UPS se nyní dočasný krok proměnil na rozhodnutí trvalé. Společnost typ využívala od počátku tisíciletí především na transatlantických a pacifických trasách. V době vyřazení provozovala 26 letadel s průměrným stářím přes 31 let.
Rozhodnutí UPS představuje zásadní krok k definitivnímu konci MD-11 v nákladní dopravě. FedEx sice letouny chce vrátit do provozu nejpozději do 31. května, v dlouhodobých výhledech však lze očekávat jejich náhradu za modernější stroje. Tragédie v Louisville se tak pravděpodobně zapíše do historie jako moment, který osud letounu zpečetil, nebo k němu výrazně přispěl.