obnoveny

Další pokus o obchvat České Třebové. ŘSD muselo podruhé předělat plány, doplnilo dokumentaci

Trasa obchvatu České Třebové. Foto: ŘSDTrasa obchvatu České Třebové. Foto: ŘSD

ŘSD doplnilo dokumentaci podle požadavků úřadů a ekologů, termín zahájení stavby neuvádí.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) představilo přepracovanou dokumentaci pro stavbu obchvatu České Třebové. Plány na jeho vybudování se táhnou už od roku 2010, kdy vznikla první vyhledávací studie. Dokumentaci o vlivu stavby na životní prostředí muselo předělávat ŘSD už podruhé.

Poslední materiál je nyní dostupný v registru oznámení EIA. ŘSD plány prakticky nezměnilo, do materiálu zapracovalo požadavky Krajského úřadu Pardubického kraje. Šlo například o údaje o záborech půdy, dopadů jednotlivých variant na les či doplnění biologického průzkumu a doplnění hodnocení zdravotních rizik imisních koncentrací škodlivin v ovzduší v blízkosti obytné zástavby na veřejné zdraví.

ŘSD zveřejnilo novou dokumentaci EIA pro obchvat České Třebové

ŘSD navrhuje kolem České Třebové tři trasy, označené jako zelená, modrá a červená, modrá a červená jsou dlouhé kolem 14 kilometrů. Červená vychází z prostoru ze stávající silnice I/14 v nezastavěné části obce Dlouhá Třebová, přibližně proti stávajícímu objektu autobazaru. Na konci úseku se napojuje na přeložku silnice I/43 Opatov – obchvat. Modrá trasa vychází z prostoru ze stávající silnice I/14 v nezastavěné části obce Dlouhá Třebová, přibližně proti stávajícímu objektu autobazaru. Na konci úseku se napojuje stykovou křižovatkou na silnici I/43.

Návrhy tras obchvatu České Třebové. Foto: ŘSDNávrhy tras obchvatu České Třebové. Foto: ŘSDTrasa obchvatu České Třebové. Foto: ŘSD

Zelená je alternativou ke dvěma zbývajícím variantám a zajišťuje pouze obchvat větší části města Česká Třebová. Trasa je výrazně kratší, měří kolem 5 kilometrů. Neřeší ale vymístění tranzitní dopravy z celého úseku silnice I/14 procházejícího městem Česká Třebová a ani z přilehlých obcí Dlouhá Třebová a Třebovice. Proto s ní ŘSD už prakticky i podle informačního letáku nepočítá.

Kromě úřadů, které požadovaly doplnění dokumentace, se proti stavbě vymezila například organizace ČSOP Rybák, která upozornila na problém s vedením úseku přes rybník Hvězda.

„Bude velmi obtížné až nemožné povolit výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů organizmů,“ uvedli ve svém stanovisku. Spolek sám navrhl některé úpravy trasy. Proti záměru se postavila také například Česká společnost ornitologická.

Nová dokumentace je dalším pokusem o získání souhlasného stanoviska. ŘSD zatím neuvádí žádné termíny, kdy by chtělo začít stavět.

Tagy EIA I/14 obchvat České Třebové Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
4 komentáře