Video: Po D1 kolem Přerova. Projeli jsme nejnovější úsek dálnice

Dálnice je po 58 letech kompletní.
Tři mimoúrovňové křižovatky, čtrnáct mostů včetně téměř kilometrové estakády, protihlukové stěny dlouhé přes čtyři kilometry a místy vysoké až šest metrů či nízkohlučný asfalt. To vše potká řidiče jedoucí po novém úseku dálnice D1 u Přerova.
Do pátku 19. prosince 2025 mířil veškerý tranzit mezi Brnem a Ostravou po D46 a D35 kolem Olomouce, z D1 sjížděl kvůli jedinému chybějícímu úseku kolem Přerova u Vyškova či v opačném směru u Lipníku a pokračoval na hanáckou metropoli.
Již čtvrtý den nicméně jezdí řidiči v celé trase D1 kolem Kojetína, Kroměříže, Hulína a nově také Přerova. K dispozici jim je totiž nově otevřený, 10,1 kilometru dlouhý úsek D1 Říkovice – Přerov.
Jak vypadá průjezd po novém úseku v obou směrech, přinášíme ve videu níže. Záběry zachycují jízdu od MÚK Přerov – sever přes konec dostavěného úseku u Říkovic až po velké křížení D1 s D55 a D49 u Hulína.
Dostavba chybějícího úseku vyšla na 7,9 miliardy Kč. Po 58 letech je tak dálnice D1 hotová. Nejnáročnější byla 940 metrů dlouhá mostní estakáda u Dluhonic, která převádí dálnici přes řeku Bečvu, chemický závod Precheza a přes železniční trať z Olomouce do Přerova. Nejtěžší bylo vymyslet zakládání estakády: jde o složité území, v prostředí chemičky, s poničeným podložím. Musela se zajistit ochrana pilířů, aby nedegradovaly.
„Tento historický milník je sice mimořádně významný, zároveň však musíme rychle směřovat k dalšímu, kterým je dokončení celé páteřní sítě dálnic. Za zásadní v tomto ohledu považuji stabilní systém financování pro roky 2026 až 2029, aby se klíčové stavby mohly plánovat bez ad hoc odkladů a přepracovávání rozpočtů,“ řekl při otevření úseku ministr dopravy Ivan Bednárik.
