Budovanou Severní spojku v Budějovicích napojí na dálnici D3 estakáda

Silničáři předpokládají zahájení stavby na konci roku 2027, což je zhruba termín, kdy by se měla budovaná Severní spojka otevřít.
Severní obchvat Českých Budějovic, jehož stavba začala před rokem a který propojí příjezd od Plzně a Písku (I/20) s dálnicí D3, bude doplněn o další náročnou stavbu. Okružní křižovatku u dálničního přivaděče (I/34) překlene 220 metrů dlouhá estakáda.
Most přímo propojí Severní spojku s dálničním přivaděčem, tedy dva hlavní směry. Automobily se tím vyhnou průjezdu okružní křižovatkou. Původní řešení vedlo všechna auta na „kruháč“. Estakádu a rozšíření navazující silnice na čtyři pruhy schválila centrální komise ministerstva dopravy. Čtyřpruh vznikne na zhruba jednom kilometru mezi Pražskou třídou a okružní křižovatkou.
„Toto řešení bylo vyhodnoceno jako kapacitně nejvhodnější. Od původní varianty se upustilo především z obavy, že by v následujících letech již nemusela kapacitně dostačovat,“ uvedl jihočeský mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Adam Koloušek.
Silničáři předpokládají zahájení stavby na konci roku 2027, což je zhruba termín, kdy by se měla budovaná Severní spojka otevřít. Hotovo má být za dalších 2,5 roku. Podle Kolouška je předpokládaná cena stavby zhruba 750 milionů korun bez DPH.
Podle manažerského shrnutí pro centrální komisi činily celkové investiční náklady původního řešení 285 milionů korun bez DPH (v cenové úrovni roku 2019), nově jsou celkové investiční náklady uváděny ve výši 1,36 miliardy korun bez DPH (v cenové úrovni roku 2024).
Součástí stavby bude i druhý most pro pěší a cyklisty.