Polská kontrarozvědka řeší Jančurovy zprávy šéfovi PKP Intercity. V polských drahách může mít „krtka“

Radim Jančura, majitel Student Agency a RegioJetu. Foto: RegioJetRadim Jančura, majitel Student Agency a RegioJetu. Foto: RegioJet

Podle Jančury polský státní dopravce zaměstnává lidi, kteří mohou bránit hospodářské soutěži.

Polská kontrarozvědka ABW (Úřad pro vnitřní bezpečnost) se údajně zabývá „znepokojivými zprávami“, které majitel českého RegioJetu Radim Jančura zasílal generálnímu řediteli státních drah PKP Intercity Januszi Malinowskému. V rozsáhlém textu o tom informuje polský portál Wirtualna Polska.

RegioJet, který nedávno vstoupil na polský trh vnitrostátní dopravy, Jančurovy zprávy nepopírá a upozorňuje na svou snahu o ochranu evropské hospodářské soutěže.

Dopravce PKP Intercity je údajnými pomluvami pobouřen a kontrarozvědce celou věc podstoupil právě on. Zároveň věc řeší i polské státní zastupitelství. Má totiž podezření, že se Jančura snaží ovlivnit plánování jízdních řádů, které je však výhradně věcí správce infrastruktury PKP PLK a ministerstva infrastruktury.

Samotná kontrarozvědka na dotazy polských novinářů neodpověděla. Radim Jančura je i v Česku známý tím, že s vrcholnými politiky komunikuje napřímo a neformálně.

Znám politiky i novináře

Ve dvou soukromých zprávách Malinowskému z letošního srpna a září se Jančura údajně chlubí svým silným postavením v Evropské komisi a vlivem na novináře a politiky.

Jančura Malinowského ve svých zprávách také upozorňuje na inspekci Evropské komise, která už odhalila porušení antimonopolních pravidel EU vůči RegioJetu ze strany státních dopravců v Česku a Rakousku.

I sebemenší pokus o maření vstupu konkurentů je antimonopolními orgány (včetně Evropské komise) trestán pokutou až do výše 10 % ročního obratu PKP IC. (…) Domnívám se, že zmíněné jednání není iniciativou vedení,“ uvádí se ve zprávě.

Jančura dodal, že PKP Intercity zaměstnává lidi, kteří „mohou někdy i bez vědomí vedení bránit hospodářské soutěži.“

Krtek v PKP

Polský dopravce se podle novinářů zároveň domnívá, že Jančura může mít uvnitř státní firmy svého interního informátora. Vychází přitom z Jančurových slov o tom, že „všechny společnosti skupiny (včetně PKP IC) mají jednotlivce, kteří věří v budoucnost volného trhu a poskytují nám důkazy o pokusech zablokovat náš vstup“.

Případ v současné době vyšetřuje Okresní státní zastupitelství ve Varšavě. Dokud příslušné orgány neukončí vyšetřování, společnost k této záležitosti neposkytne žádné další komentáře,“ uvedl v oficiálním prohlášení dopravce PKP Intercity.

Neformální komunikace je rychlejší

Mohu potvrdit, že autorem těchto zpráv je skutečně Radim Jančura. Zvolil si tyto neformální zprávy jako nejrychlejší způsob komunikace,“ potvrdil mluvčí RegioJetu Lukáš Kubát.

Podle něj má RegioJet zprávy, že někteří zástupci společnosti PKP brání jeho vstupu na polský trh. Jednalo se například o přístup k infrastruktuře v Krakově. „Ve zprávách zmiňuje také podobné zkušenosti, kdy státní dopravci bojovali proti našemu vstupu na trh v České republice, na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku. Naším cílem je spravedlivá soutěž. Konkurence na železnici přinese mnoho výhod cestujícím, Polsku i samotné PKP Intercity,“ dodal mluvčí.

RegioJet je prvním komerčním dopravcem ze zahraničí, který v rámci liberalizace vstupuje na vnitřní polský železniční trh. Letos získal povolení tamního Úřadu pro železniční dopravu a 18. září začal zatím v pilotním provozu jezdit na lukrativní lince mezi Varšavou a Krakovem.

Vstup RegioJetu na polský trh: První vlak pojede nejspíše poloprázdný, cenová válka se zatím nekoná

Plány RegioJetu na polskou expanzi jsou mnohem rozsáhlejší. „Jízdní řád pro období 2025/2026 zahrnuje spuštění šesti párů vlaků spojujících Poznaň s Varšavou, tří párů vlaků mezi Gdyní a Krakovem přes Varšavu a dalších šest párů vlaků mezi Varšavou a Krakovem. Síť doplní vlak z Varšavy do Prahy,“ uvedl již dříve RegioJet.

Tagy PKP pkp intercity PKP PLK Polsko RegioJet Varšava - Krakov
57 komentářů