Až 200 lidí na stavbě. Práce na obchvatu Náchoda pokročily, blíží se ražba tunelu Dolní Radechová

Stavba obchvatu Náchoda, stav srpen 2025. Foto: ŘSDStavba obchvatu Náchoda, stav srpen 2025. Foto: ŘSD

Na trase vyroste ještě další, kratší tunel.

Na budovaném obchvatu Náchoda stavbaři začali hloubit jámu pro portál tunelu Dolní Radechová. Jde o důležitý milník pro zahájení stavby samotného tunelu a také celé stavby obchvatu, která začala letos v březnu. Stavba postupuje podle harmonogramu. Novinářům to dnes řekli zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a stavebních firem. Stavba silnice, o kterou dvacetitisícový Náchod usiloval přes 20 let, by měla trvat tři roky.

Obchvat o délce 6,5 kilometru po západním a severním okraji města odvede z Náchoda tranzitní dopravu ve směru z Hradce Králové na Polsko a na Broumovsko. Obchvat vede ve značně kopcovitém terénu, stavbaři již pracují na celé trase. „Aktuálně máme na stavbě 150 až 200 lidí a asi 120 kusů techniky. Děláme rozsáhlé zemní práce, přeložky inženýrských sítí, zakládáme mosty,“ řekla mluvčí stavební skupiny Vinci Construction Iveta Štočková.

Na začátku budoucího tunelu Dolní Radechová, který bude dlouhý 363 metrů, dělníci dnes dvěma bagry lámali a odtěžovali horninu, aby mohli postavit vstupní portál tunelu a začít s ražbou. „Jde o velmi důležitý objekt stavby, protože délka výstavby tunelu ovlivňuje celou délku výstavby,“ uvedla správkyně stavby Pavla Černá z ŘSD.

Tunel bude mít dvě ražené části o celkové délce asi 300 metrů, uprostřed bude část hloubená. Vlastní ražba tunelu by měla začít v polovině října. Celý tunel by měl být proražený do jara 2026, uvedl stavbyvedoucí tunelu Michal Maričák. Pro ražbu stavbaři zvolili takzvanou Novou rakouskou tunelovací metodu, při níž se používají trhaviny.

V trase obchvatu bude ještě hloubený tunel Kramolna o délce 100 metrů. Kopcovitý terén stavbaři překonají také 16 mosty, největšími budou estakáda Dolní Radechová délky 257 metrů a estakáda Běloves délky 326 metrů. Součástí stavby budou rovněž dvě mimoúrovňové křižovatky a 2,3 kilometru protihlukových stěn.

Stavba za více než tři miliardy

Náchod patří v Královéhradeckém kraji k městům nejvíce zatíženým dopravou. Denně přes něj projede 24 000 osobních aut a asi 6000 kamionů. Vede přes něj veškerý tranzit do Polska a přes město se téměř celý den táhnou pomalu jedoucí kolony aut. Starosta Náchoda Jan Birke stavbu označil za největší událostí ve městě od revoluce v roce 1989.

Po loňském otevření obchvatu Jaroměře a po otevření dálnice D11 k Jaroměři v roce 2021 řidiči absolvují celou 40 kilometrů dlouhou trasu mezi Hradcem Králové a Náchodem mimo vesnice. Poslední dopravní komplikací na cestě do Polska je průjezd Náchodem.

Dílo za 3,18 miliardy korun bez DPH staví sdružení firem v čele se společností Eurovia CZ ze skupiny Vinci, dále jsou členy sdružení firmy Stavby mostů, Marti a Eurovia SK. Sdružení v tendru nabídlo nejnižší cenu, která představuje 79 procent předpokládané ceny 4,05 miliardy korun. Nabídky do tendru podaly čtyři subjekty a všechny nabídly cenu nižší, než byla předpokládaná cena.

Stavba obchvatu Náchoda, stav srpen 2025. Foto: ŘSDStavba obchvatu Náchoda, stav srpen 2025. Foto: ŘSDStavba obchvatu Náchoda, stav srpen 2025. Foto: ŘSDVizualizace obchvatu Náchoda. Foto: ŘSDMapa obchvatu Náchoda. Foto: ŘSD
Tagy Eurovia CZ I/33 obchvat Náchoda Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
5 komentářů