Švýcarská aplikace slaví rok ve Zlínském kraji. Celkem prodala přes půl milionu virtuálních jízdenek

Za ideální stav bychom považovali, pokud by aplikace fungovala napříč všemi regiony, uvádí kraj.
Jízdenková aplikace FAIRTIQ slaví rok od zahájení fungování ve Zlínském kraji. Ten je dosud jediným českým krajem a dopravním systémem, který původně švýcarskou aplikaci využívá.
Aplikace slouží k placení jednotlivého jízdného ve veřejné dopravě, zatím je dostupná v sedmi zemích Evropy.
„Během prvních jedenácti měsíců registrujeme přes 22,5 tisíce stažení aplikace do mobilních zařízení. Na konci května jsme evidovali přes 7 100 aktivních uživatelů, tedy těch, kteří aplikaci využili v posledních 28 dnech. Celkem jsme od spuštění aplikace přes FAIRTIQ prodali přes půl milionu jízdenek,“ uvádí Martin Štětkář, jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje.
Maximální měsíční počet jízd aplikace dosáhla v březnu letošního roku, kdy bylo přes FAIRTIQ uskutečněno přes 65 tisíc jízd. „Obdobného čísla jsme dosáhli také v dubnu (přes 63 tisíc jízd) a v květnu (přes 62 tisíc jízd). Zde se na mírně nižším počtu cestujících projevily sváteční dny Velikonoc a májových svátků,“ dodal Štětkář.
Integrace MHD
Zlínský kraj se snaží tarifně integrovat všechny MHD v regionu se systémem Integrované dopravy IDZK. Zatím je plně tarifně integrovaná MHD v souměstí Uherské Hradiště – Staré Město – Kunovice a MHD ve Vsetíně, zatímco v případě Kroměříže a Zlína přípravy na integraci teprve probíhají.
Cestující využívající aplikaci však už nyní cestují za stejných finančních podmínek jak krajskými autobusy a vlaky, tak trolejbusy a autobusy zlínské a kroměřížské městské dopravy.
„Mobilní aplikace FAIRTIQ je prvním kanálem, který sjednocuje jízdné u všech poskytovatelů veřejné dopravy v regionu. A z dostupných dat vyplývá, že právě pro jízdy s přestupem mezi krajskou dopravou a MHD je FAIRTIQ využíván nejčastěji. Z nedávného průzkumu mezi uživateli aplikace jsme zjistili, že 62 % z nich ji využívá pro cesty ve zlínské MHD,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje pro oblast dopravy Radek Doležel.
Podle krajské ankety 38,9 % z respondentů uvádí, že díky aplikaci častěji používají veřejnou dopravu a 25 % uživatelů aplikace díky ní častěji přestupuje.
„Za ideální stav bychom považovali, pokud by aplikace fungovala napříč všemi regiony. Cestující, který by jel ze Zlína do Ostravy, do Brna, do Prahy nebo kamkoliv jinam, by nemusel předem řešit pořízení jízdenky. Pouze by si při nástupu do vlaku nebo autobusu zapnul aplikaci, v cíli by se odhlásil a platba by se mu automaticky zaúčtovala,“ dodává Doležel.
Od července aplikace umožňuje také pořídit jízdenku pro jízdní kolo. Jízdenku si uživatel zaklikne podobně, jako si už nyní může na cestu „přibrat“ až čtyři další spolucestující. Jízdenka pro kolo bude platná 4 hodiny od zakoupení, takže cestující s ní bude moct přestupovat mezi různými cyklobusy.
„V loňském roce jsme zaznamenali vysoký počet jízd na FAIRTIQ v období letních kulturních akcí typu Masters of Rock nebo Vizovické Trnkobraní. Aplikace je tedy vhodnou alternativou placení jízdného i pro cestující, kteří do našeho kraje přijíždějí jako turisté,“ uzavírá Štětkář.
Bez papíru či plastu
Aktuálně pravděpodobně nejpokročilejší systém prodeje jízdenek Mobile Pay-As-You-Go (MPAYG) se rychle rozšiřuje do řady sítí veřejné dopravy po celé Evropě.
Aplikace funguje na principu „check-in/check-out“ ovšem bez nutnosti používat jakoukoliv fyzickou kartu. Uživatelé si před cestou spustí aplikaci a „odemknou“ ji (check-in), a po ukončení cesty „uzamknou“ (check-out). Aplikace automaticky detekuje polohu a vybere nejvýhodnější jízdenku na základě ujeté trasy, včetně přestupů.
Jednoduchý systém tak zcela obchází nutnost nákupu papírových jízdenek nebo nutnost zadávat dopředu cíl cesty. Nevyžaduje tak „štípače“ jízdenek ani validátory, které jsou nutné u alternativního čipového systému tap-in/tap-out používajícího platební karty například v Londýně nebo v tuzemsku v Ostravě.
Má však samozřejmě i některé nevýhody. Přirozeně vyžaduje použití mobilního telefonu a datového připojení, protože cestujícího během cesty sleduje a z lokalizačních dat vybírá nejvhodnější tarif.
To se nemusí líbit například seniorům, kteří nejsou zvyklí aplikace využívat, nebo těm, co zkrátka nechtějí sdílet s kýmkoliv data o své poloze.
Oblíbená jízdenková aplikace ustoupí seniorům a strážcům soukromí: vznikne i v plastu
FAIRTIQ nyní funguje v řadě regionů v Německu, Rakousku, Francii, Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Firma se netají snahou proniknout kromě Zlínského kraje i do dalších českých regionů, zatím ale naráží u řady krajských organizátorů veřejné dopravy v Česku na názor, že nejlepší řešení je jejich.