Velká proměna jablonecké MHD. Město spustilo poptávkovou dopravu, třetinu mají zajistit elektrobusy

Elektrobus E-WAY v Jablonci nad Nisou. Foto: Město Jablonec nad NisouElektrobus E-WAY v Jablonci nad Nisou. Foto: Město Jablonec nad Nisou

Výkony MHD projdou rozdělením na několik souborů.

Jablonec nad Nisou chce od roku 2028 výrazně proměnit systém městské hromadné dopravy. Část provozu plánuje zajišťovat vozidly městské firmy Jablonecká dopravní, která zajistí výkony třetiny MHD osmi elektrobusy. Novinkou, která odstartovala včera, je poptávková doprava.

O změnách v koncepci veřejné dopravy rozhodli zastupitelé. Dosud provoz od února 2023 zajišťuje ČSAD Slaný ze skupiny ICOM transport, smlouva skončí v lednu 2028.

„Hledali jsme model, který bude ekonomicky udržitelný, technologicky pokročilý a zároveň environmentálně šetrný,“ říká Petr Roubíček, náměstek primátora pro správu majetku.

Město s Jabloneckou dopravní již podepsalo smlouvu. „Schválením této smlouvy nejenže nastavujeme stabilní rámec pro provoz městské dopravy, ale zároveň otevíráme cestu k možnému získání dotace na pořízení moderních elektrických autobusů, které jsou zásadní součástí nové koncepce,“ dodal Roubíček.

Koncepce počítá s několika modely provozu:

Poptávková doprava: tři elektrická vozidla s kapacitou až sedmi cestujících (dopravní výkon 82 800 km/rok), provozovatelem bude Jablonecká dopravní.

Páteřní linka č. 101 Rychnov – Jablonec – Janov – Bedřichov – (Liberec): zajištěná dvěma dopravci dle schváleného memoranda s Libereckým krajem z února 2025.

Externí dopravce: 15 vozidel (z toho šest plug-in hybridů), předpokládaný roční výkon 690 000 km. Výběr provozovatele proběhne na základě veřejné zakázky.

In-house zakázka: 8 elektrobusů v režii Jablonecké dopravní, provozovaných na základě smlouvy platné od 1. 2. 2028 do 31. 1. 2038. Roční výkon 340 000 km.

Elektrobusy budou nasazené na linky č. 101 (pouze školní spoj), 102, 103, 104, 105, 107, 108, 109, 113, 114, 116 a 126, a to v kombinaci běžného i víkendového provozu. Každý z osmi autobusů bude maximálně desetimetrový s kapacitou 50 cestujících. Infrastrukturu pro nabíjení vozidel bude provozovat Jablonecká energetická.

Poptávková doprava začala ve městě včera, Jablonecká dopravní pořídila elektromobil Toyota Proace Verso Electric se zeleným svítícím nápisem LINKA. Vůz má sedm míst k sezení, elektricky ovládané boční dveře pro snadný nástup a nabízí také prostor pro převoz kočárků. Obsluhuje vybrané části města.

Plně nebo částečně nahradí spoje na lince 117 do Lesní ulice, přes Dolinu na Hutě a také linku 118, která zajíždí přes Jablonecké Paseky do Jindřichova. Nově bude elektrobusem zajištěna doprava v oblasti ohraničené Dlouhou ulicí, Pražskou a Novou Pražskou, kde zatím MHD nejezdila. Zamířila také do Novoveské ulice. Detailně je popsána zde.

Tagy Jablonec nad Nisou Jablonecká dopravní MHD Jablonec nad Nisou poptávková doprava
12 komentářů