Polský obr poprvé pronikl na českou železnici. Opraví kořenovskou dopravnu

Nádraží v Kořenově. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czNádraží v Kořenově. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

První reference z Česka mohou firmě otevřít cestu k dalším zakázkám na tuzemské železnici.

Největší polská stavební firma se poprvé bude podílet na zakázce pro Správu železnic. Společnost Budimex má provést většinu prací při úpravách dopravny Kořenov na trati z Tanvaldu do Harrachova. Vstup polského obra a získání referencí by mohl výrazně zvýšit konkurenci v zakázkách Správy železnic.

Budimex nezískal zakázku na opravu přímo, ale jako poddavatel české společnosti Pirell, která ji za 63,7 milionu korun vysoutěžila. Podle kontraktu zveřejněného v registru smluv má Budimex provést 75 % všech prací. Do soutěže se hlásily čtyři firmy, Pirell s Budimexem byly nejlevnější.

Polská firma se španělskými majiteli se dlouhodobě netají plány výrazně vstoupit na český trh infrastrukturních staveb. Zatím staví část dálnice D35 a získala zakázku pro Povodí Labe na suchý poldr. První reference z české železnice může firmě zvýšit šance hlásit se do dalších velkých zakázek. Budimex je největší stavební firmou ve střední Evropě, zaměstnává 7 500 lidí, loni vykázal tržby přes 9 miliard zlotých.

Nechceme v Česku jít pod cenu, říká šéf polského Budimexu pro Česko

V Kořenově dojde ke kompletní výměně železničního spodku a svršku, opravě přejezdů, nástupišť a další část infrastruktury. První soutěž Správa železnic zrušila kvůli sporům o výšku nástupišť, nakonec budou v Kořenově tři různé výšky.

Budimex může navíc při stavbě velmi dobře využít svého polského zázemí. Až do podzimu bude Kořenov po kolejích přístupný jen z Polska, ozubnicová trať z Tanvaldu prochází rozsáhlou opravou s vyloučením provozu.

Spor o nástupiště na zubačce. Správa železnic soutěží opravu kořenovského nádraží znovu

Tagy Budimex Kořenov Pirell trať 036 Liberec - Tanvald - Harrachov
20 komentářů