Mýtný systém v únoru napočítal na novém obchvatu Budějovic přes 40 tisíc nákladních aut

Celkově v únoru dopravci uhradili na mýtném 1,5 miliardy korun, meziročně o 17 % více.
Nové úseky dálnic D3 a D4, které propojují Prahu a jižní Čechy, využily v únoru desítky tisíc nákladních aut. Čísla zveřejnila společnost CzechToll, která pro stát na dálnicích provozuje mýtný systém. Nové úseku se otevřely provozu v prosinci.
Více nákladních aut napočítal mýtný systém na dálničních obchvatu Českých Budějovic (D3). Mezi křižovatkami Úsilné a Pohůrka projelo v únoru v obou směrech 41 124 nákladních aut nad 3,5 tuny. „Před zprovozněním dálničního obchvatu všechna tato vozidla směřovala na průtahy Českých Budějovic,“ uvedl CzechToll.
Po nově otevřené části dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem projelo v únoru v každém směru přibližně 17 tisíc nákladních vozidel. Zde se tranzitu zbavily především Čimelice.
„Na dálničních tazích je provoz těžkých vozidel bezpečnější, má menší dopady na životní prostředí a v konečném důsledku je ekonomičtější také pro dopravce,“ uvedl šéf CzechTollu Petr Chvátal.
Celkově v únoru dopravci uhradili na mýtném 1,5 miliardy korun, meziročně o 17 % více. Za růst stát vděčí především novému poplatku za emise CO2, který byl zaveden v březnu loňského roku. Letos v březnu by se tak růst měl vrátit do jednociferných čísel.
Únorová čísla k obchvatu Budějovic nedávno v novém díle svého podcastu zveřejnil i šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Podle něj po obchvatu projelo denně v průměru 13 000 aut (osobních i nákladních).
Mátl je přitom přesvědčen, že čísla budou po skončení zimy stoupat. „Řada řidičů si na dálnici zvykne. Změní trasování cest, pochopí, že už se nejede přes město České Budějovice, ale okolo a že je to daleko rychlejší,“ řekl.