posily_do_teamu

Rakouský železniční boom. ÖBB hlásí i přes loňské povodně rekord, výrazně překonaly české dopravce

Cityjet aneb jednotka Siemens Desiro ML pro Tyrolsko. Pramen: ÖBBCityjet aneb jednotka Siemens Desiro ML pro Tyrolsko. Pramen: ÖBB

Největší nárůst hlásí regionální doprava.

Rakouské spolkové dráhy ÖBB dosáhly loni nového rekordu v počtu přepravených cestujících. Za jediný rok jejich vlaky a autobusy využilo 511 milionů pasažérů. Meziročně jde o nárůst o 3,4 %.

Data za celý rok zveřejnil dopravce v tiskové zprávě. K nárůstu došlo i přes to, že provoz na rakouské železnici byl kvůli zářijovým povodním výrazně omezen zejména na hlavní trase z Vídně do Lince. V celkovém počtu cestujících jsou zahrnuti i cestující v autobusech ÖBB Postbus státního dopravce

Rekordní počet cestujících ukazuje zřetelně čím dál větší oblibu veřejné dopravy. I proto budeme dál investovat do dalšího rozvoje infrastruktury i vozidel,“ uvedl šéf ÖBB Andreas Matthä. Do roku 2030 ÖBB investují do infrastruktury 6,1 miliard eur a pořídí 330 nových vlaků.

Větší nárůst hlásí dopravce v regionální železniční dopravě, ve které cestovalo za rok 254 milionů lidí. Meziroční nárůst je o desetinu. Nárůst vidí v návratu lidí do kanceláří z home office a větší poptávce po cestování ve volném čase. Dálková doprava loni stagnovala s 46 miliony cestujícími. Oproti roku 2019 stoupl počet cestujících v dálkových vlacích o pětinu. Počet cestujících v autobusech loni naopak nepatrně klesl na 209 milionů.

O 100 milionů více cestujících než v Česku

ÖBB za loňský rok přepravily dalších 1,5 milionu cestujících v nočních vlacích. Dopravce neuvedl, o kolik počet cestujících v nočních spojích stoupl, mluví ale o zvýšené poptávce díky novým soupravám NightJet.

Rakouský boom cestování vlaky vyniká lépe v dlouhodobějším srovnání: loni vlaky ÖBB přepravily 301,5 milionu cestujících, v roce 2019 to bylo 266,6 milionu. Do celkových čísel za Rakousko ještě přibudou zejména data za společnost Westbahn.

Pro srovnání s Českem, které má o téměř dva miliony obyvatel více, ještě nejsou kompletní data od všech dopravců v obou zemích. Za první tři čtvrtletí však v Česku vlakem cestovalo 141 milionů lidí, nelze tak očekávat překonání hranice 200 milionů cestujících. To ukazuje, jak výrazně více využívají lidé v Rakousku vlaky, země dlouhodobě v počtu jízd na obyvatele za rok obsazuje druhé místo v evropském žebříčku po Švýcarsku.

Poptávku po cestování veřejnou dopravou v Rakousku výrazně stimulovalo zavedení jízdenky Klimaticket, která umožňuje neomezené cestování vlaky, autobusy i městskou hromadnou dopravou. Nová vláda slíbila její další podporu a rozvoj.

Tagy ÖBB Rakousko
50 komentářů