Hanoj, Tokio nebo Bangkok. Ruzyně míří hlavně na asijské destinace
O 31% procent stoupl za první pololetí počet asijských cestujících na pražském Letišti Václava Havla. Vedení Letiště Praha se chce
O 31% procent stoupl za první pololetí počet asijských cestujících na pražském Letišti Václava Havla. Vedení Letiště Praha se chce proto zaměřit ještě více na otvírání nových spojení Prahy s Asií.
„S tím, jak roste počet cestujících z Asie, chceme se zaměřit na otvírání nových dálkových linek z Bangkoku, Hanoje, Tokia, Dillí a Tchaj-peje,“ řekl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř v rozhovoru pro server Routes Online během konference World Routes v Barceloně.
Detaily o tom, jak jsou jednání daleko, letiště zásadně neuvádí. Zejména o Hanoji se mluví mnoho let vzhledem k početné vietnamské komunitě. O Bangkoku se začalo mluvit nedávno, když Thai Air Asia X uvedl Prahu na seznamu evropských destinací, kam chtějí létat.
Počty asijských návštěvníků rostou v Praze dvakrát rychleji, než objem všech cestujících. V říjnu začne čtvrtá přímá linka s Čínou, 29. října spojí China Eastern Airlines Prahu s Letecká společnost China Eastern Airlines zahájila prodej letenek na svou novou linku, která spojí Prahu s městem Si-an ležícím ve střední Číně. Spojení bude součástí linky mezi Šanghají a Prahou. V úterý a sobotu poletí mezi oběma městy přímo, ve čtvrtek a v neděli s mezipřistáním v Si-anu.
Podle Řehoře je zatím nejvíce podhodnocené spojení Prahy se Severní Amerikou. Před několika týdny sice oznámily start sezónní linky do Filadelfie American Airlines, celoroční spojení do USA ale chybí. Podle Řehoře by největší potenciál měla přímá linka do Chicaga.
Za poslední rok oznámilo letiště celkem 18 nových linek. V Evropě chce letiště přilákat dopravce na přímé spojení do Belfastu, Florenci a Vilniusu. Do všech tří měst už v minulosti někteří dopravci létali, ale pak skončili.