Lanovka jako přistávající UFO. Zastupitelé vybrali podobu kabiny na Ještěd
Soutěž na zhotovitele plánuje město vypsat příští rok.
Liberečtí zastupitelé rozhodli o podobě kabiny nové lanovky na Ještěd. Vybrali jeden ze dvou finálních návrhů Anny Marešové. Zvítězila verze 2, která má mírně oblejší tvary.
Jde o další krok k obnově lanové dráhy od tragické nehody v říjnu 2021. Designový návrh bude součástí zadání pro veřejnou soutěž. I když je ve městě shoda nad tím, že lanovka se má obnovit a prodloužit až ke konečné tramvaje v Horním Hanychově, zastupitelé se neshodují na financování. Opozice například kritizuje, že se na akci oproti podepsanému memorandu nijak nebude podílet Liberecký kraj. Někteří zastupitelé nevěří finančnímu modelu celé investice, který předpokládá, že lanovka bude velmi zisková. Město si na stavbu bude muset půjčit.
Anna Marešová při prezentaci návrhů minulý týden uvedla, že design splňuje normy na výrobu a provoz. Důležitý podle ní byl kontext a historie lanovky včetně ikonické stavby vysílače a horského hotelu na Ještědu.
„Je to takové propojení mezi reálným světem a Ještědem,“ uvedla Marešová. Dílo architekta Karla Hubáčka je považováno za velmi nadčasovou stavbu, z nové lanovky bude podle Marešové lepší výhled i na samotný vysílač. V původní verzi horní stanice bránila rozhledu na vysílač. Horní i dolní stanice budou úplně nové. Součástí bude i jedna mezistanice. Podle svých slov nechtěla navrhnout nic extravagantního.
Stejně jako u návrhu lanovky na Petřín, jejíž autorkou je rovněž Marešová, nechybí hravý detail. Půjde o otvor v podlaze, kterým se lze dívat dolů. Když dojede do horní stanice, otvor se rozsvítí a světelný kužel bude připomínat přistání UFO.
Lanovka s proskleným otvorem. V Liberci ukázali první návrhy „tramvaje na lanech“ na Ještěd
Liberec se už dříve rozhodl pro systém Funifor, označovaný někdy jako tramvaj na lanech. Kabina bude zavěšena na dvou lanech.
Radnice chce lanovku stavět metodou design and build, tedy vyprojektuj a postav. Zakázku chce vypsat v únoru příštího roku a součástí podkladů bude i návrh podoby kabiny vytvořený Marešovou. Město již za 38 milionů korun získalo veškeré pozemky lanovky od Českých drah.
Podle ekonomické analýzy, kterou si nechalo město zpracovat, si vybudování lanovky vyžádá 360 až 440 milionů korun.
Autoři analýzy předpokládají, že v prvních letech po zprovoznění by lanovka měla přepravit půl milionu cestujících ročně. Před tragickou nehodou to bylo ročně čtvrt milionu.