Efekt moderních vozidel i soutěží. V Plzeňském kraji jezdí veřejnou dopravou o pětinu více lidí
I díky nárůstu počtu cestujících kraj nezdraží jízdné.
Počty cestujících v regionálních autobusech a vlacích v Plzeňském kraji se letos proti předcovidovému roku 2019 zvýšily zhruba o 20 procent. Díky novým nebo modernizovaným vlakům na řadě tratí a všem novým autobusům dopravce Arriva očekává kraj vyšší poptávku po veřejné dopravě také příští rok. Ceny jízdného zůstanou na letošní úrovni, která trvá od roku 2020, kdy kraj zavedl nový koncept dopravy. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN).
„Jsme jedním z mála krajů, který nezdražuje jízdné. Zdražilo pouze město Plzeň, a vzhledem k tomu, že máme integraci, tak je kraj povinen toto zdražení promítnout těm cestujícím, kteří směřují do Plzně, tedy jen ve vnitřní zóně. Ale v ostatních zónách, tedy od první vnější až po nejzazší území Rozvadova, Folmavy a Šumavy, tak tam ke zdražování nedochází,“ řekl šéf krajského odboru dopravy Dušan Pakandl. Podle Čížka ale zdražení Plzně o čtyři koruny na jízdenku kraj promítl jen částečně a zvýšil cenu ve vnitřní zóně o dvě koruny.
Plzeňský kraj je unikátní v Česku i z jiného důvodu: až na provoz vlaků z Plzně do Domažlic prošly všechny výkony v autobusové a železniční dopravě soutěží.
Výhody integrace
Nárůsty počtu cestujících jsou na různých tratích různé. „Z Plzně na Karlovy Vary to je o sto procent více, ale na lokálních tratích na Domažlicku nebo Tachovsku jezdí lidí málo, nárůst je tam výrazně menší. Ale na většině hlavních tratí je jich o 20 až 30 procent víc. A když se to zprůměruje, tak je to kolem 20 procent,“ řekl Čížek. Kraj bude veřejnou dopravu více propagovat, aby příští rok opět posílila.
Podle Pakandla není možné přesně určit, zda je větší zájem o vlaky nebo autobusy. „Díky integraci mohou lidé začít cestu vlakem a dokončit ji autobusem. A ti, kteří směřují do Plzně, si nemusí kupovat MHD, protože mají půlhodinu zadarmo v ceně, za niž jezdí do Plzně,“ řekl.
Na železnici je nejvíce cestujících na tratích Klatovy – Plzeň – Beroun, Plzeň – Horažďovice a Plzeň – Karlovy Vary – Cheb, kde jezdí moderní vlaky RegioPanter. Obsazené jsou hodně také příměstské linky. „Poved (krajská firma organizující dopravu) se je snaží všechny propojovat, nově linky Radnice – Plzeň a Plzeň – Bezdružice, takže všechny vlaky už dnes projíždějí přes Plzeň, každý trochu jinudy, a staví na více zastávkách v Plzni. A lidé se to učí a využívají vlak na cestu po městě,“ řekl Čížek. Podle něj je to velmi dobře vidět na loni otevřené nové zastávce Plzeň-Slovany, kde je mnohonásobně víc lidí, než kolik jich nastupovalo v dřívější a teď zrušené zastávce Plzeň-Koterov.
Provoz na trati Domažlice – Klatovy – Horažďovice od tohoto měsíce nově zajišťují repasované vlaky Stadler RS1. Na Plzeňsku a na Šumavě začnou od poloviny příštího roku jezdit nové motorové vlaky od polské firmy PESA.