Poslední výjimka padla. Mobily už půjde v celém metru používat bez omezení
Smlouvu s operátory schválil DPP už v roce 2018. Pokrytí signálem 5G se dokončilo loni v dubnu, chyběla poslední stanice.
Když konsorcium operátorů oznamovalo koncem roku 2021 kompletní pokrytí pražského metra rychlým signálem LTE, uvedlo jedinou výjimku. Tou byla stanice Jiřího z Poděbrad, kde se již tehdy plánovala kompletní rekonstrukce.
Ta po 10 měsících prací za uzavření stanice skončila ve čtvrtek a její součástí bylo právě doplnění vysílacích zařízení.
Kromě LTE přibyl ve stanici i nejrychlejší systém 5G, jehož doplňování do tunelových vyzařovacích kabelů a stanic skončilo ve zbytku sítě metra už loni v dubnu.
Ve stanici Jiřího z Poděbrad se během oprav vyměnila kabeláž, rozvody s vyzařovacími kabely se propojily v celém tunelovém úseku a počet antén se navýšil na 16.
Všichni mobilní operátoři tak v podzemí metra nabízejí i sledování videí či streamů bez přerušení.
Obrazem: Metro Jiřího z Poděbrad otevřeno. Podívejte se na čistý design i novinky
Pokrytí pražského metra vysokorychlostním internetem ve všech 61 stanicích má na starosti konsorcium operátorů T-Mobile, O2, Vodafone a společnosti CETIN. Celá investice je přišla na více než půl miliardy korun.
Smlouvu s konsorciem na 20 let schválila dozorčí rada DPP v roce 2018. Za prvních deset let operátoři vyplatí dopravnímu podniku 120 milionů korun.
Dříve než Londýn
Konsorcium uvádí, že pražské metro je první podzemní dráhou v Evropě pokrývanou signálem 5G. Zatímco ještě před několika lety byla Praha jednou z posledních metropolí, kde během jízdy nešlo mobilní telefony plně používat, nyní se náskok podařilo „dohnat a předehnat.“
Londýnská podzemní dráha bude kompletně LTE a 5G signálem pokryta na konci roku 2024, ta je však nepoměrně rozsáhlejší.
Pokrytí metra signálem bylo jedním z nejvýznamnějších společných investičních projektů zmíněných největších českých mobilních operátorů.
„Naše práce zdaleka nekončí. Spolu s ostatními operátory pokračujeme ve spolupráci s DPP, kde jsme v rámci projektování dokumentace výstavby nového úseku metra D již zapracovali technologie a anténní systémy,“ uvedl Vladan Pekovič, ředitel technologií a IT operátora T-Mobile.
Výstavba pokrytí nových úseků metra D tak bude probíhat současně s výstavbou stanic.
Podle Jana Žbánka z Vodafonu bylo během pokrývání signálem třeba překonat řadu technických výzev během fáze projektování i výstavby. „Získané zkušenosti v budoucnu aplikujeme právě při pokrývání nové trasy metra D,“ uvedl Žbánek.
Fakta z pokrývání metra signálem LTE a 5G:
- Technici v traťových tunelech naistalovali téměř 114 km vyzařovacího kabelu a dalších více než 120 km kabeláže pro antény a propojky do tunelů.
- Vyzařovací kabely v tunelech drží více než 114 tisíc úchytek.
- Signál na nástupištích a ve vestibulech stanic šíří přes 1200 antén.
- Součástí sítě je dalších více než 2500 pasivních prvků jako DC bloky, splittery, tappery, couplery, MBC1 konvertory apod.
- Stanice s nejmenším počtem antén: Pražského povstání – 9 antén
- Stanice s největším počtem antén: Můstek – 36 antén
- Nejjednodušší tunel na pokrytí: obecně ty nejkratší, tj. Muzeum – Hlavní nádraží (425 metrů)
- Nejsložitější tunel na pokrytí: Nádraží Holešovice – Kobylisy (2748 metrů)
- Nejjednodušší stanice na pokrytí: I. P. Pavlova
- Nejsložitější stanice na pokrytí: Hlavní nádraží z důvodu vysokých stropů a rozděleného nástupiště