Cyklostezky mají tvořit síť jako silnice či železnice. V plánu je dalších 500 kilometrů
V současném programovém období je pro výstavbu cyklostezek vyhrazeno 4,7 miliardy korun z evropských peněz.
Délka cyklostezek v Česku stále roste. Jejich propojení v bezpečnou síť má nově na starosti tým Cyklovize 2030, tvořený zástupci Asociace krajů, ministerstva dopravy a spolku Partnerství pro městskou mobilitu.
„Cyklovize 2030 je soubor opatření k tvorbě bezpečné dopravní sítě pro moderní prostředky individuální dopravy v Česku. Projekt má přispět k tomu, aby se síť budovala a fungovala podobně, jako je tomu u železnic nebo silnic,“ uvádí spolek Partnerství pro městskou mobilitu.
Výstavba cyklostezek je financována ze zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a evropských dotačních programů. „Díky evropským fondům vzniklo u nás více než 330 kilometrů nových cyklostezek a další bezpečné infrastruktury pro bezmotorovou dopravu,“ říká náměstek ministerstva pro místní rozvoj Radim Sršeň. To bere cyklostezky nejen jako zábavu pro volný čas, ale i jako klasickou dopravní cestu pro lidi do zaměstnání.
V rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pro období 2014–2020 bylo z nabízených 2,650 miliardy využito 2,318 miliardy.
V současném programovém období IROP 2021–2027 je pro výstavbu cyklostezek vyhrazeno 4,7 miliardy korun. Podle Partnerství pro městskou mobilitu je v plánu vybudovat 500 kilometrů nových cyklostezek. Ty rozšíří stávající síť, která podle údajů spolku měří celkově přes 4 000 km.
Investice šly nejen z evropských fondů, ale také z národního rozpočtu. „V posledních letech došlo k výraznému navýšení finančních prostředků z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, které byly alokovány pro oblasti výstavby cyklistických stezek a zvyšování bezpečnosti,“ uvádí ředitel SFDI Zbyněk Hořelica.
Na cyklostezky podle něj přispěl fond dvěma miliardami, na zvyšování bezpečnosti zamířily tři miliardy korun. I díky těmto financím je dnes pro cyklisty přístupná celá řada nových míst. Jejich přehled je k dispozici na webu Česko bez bariér, který SFDI spustil v loňském roce.
„Finanční prostředky směřují do výstavby stezek pro cyklisty, cyklopruhů, chodníků, míst pro přecházení, přechodů pro chodce, světelných signalizačních zařízení, podchodů, lávek, autobusových zastávek a podobně,“ doplnil Hořelica.