Na železnici se loni přepravilo pětkrát méně nákladu než na silnicích

Laminátka ČD Cargo. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářLaminátka ČD Cargo. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

„Neexistuje trh železniční, trh kamionů nebo trh ponorek. Existuje pouze jeden jediný trh, dopravní, a tam na celé čáře prohráváme,“ říká ředitel ŽESNAD.CZ Sládek.

Na železnici se loni přepravilo pětkrát méně nákladu než na silnicích. Oba druhy dopravy zaznamenaly meziroční propad. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad. U železniční i silniční nákladní dopravy vzrostla průměrná přepravní vzdálenost.

Silniční nákladní doprava za loňský rok podle dat ministerstva dopravy, které zpracoval Český statistický úřad, přepravila náklad o hmotnosti 473 milionů tun, což je meziroční propad o zhruba 27 milionů tun. Železniční doprava přepravila přes 93 milionů tun nákladu, meziročně o čtyři miliony tun méně.

U obou druhů dopravy vzrostla průměrná přepravní vzdálenost, u silniční stoupla o 11 kilometrů na 139, na železnici pak jel náklad průměrně 180 kilometrů, meziročně o 14 více.

Výrazná převaha silniční nákladní dopravy je v České republice dlouhodobá, a to i přesto, že se hovoří o nutnosti část silniční dopravy přesunout na železnici kvůli snižování emisí. Podle výkonného ředitele Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ Oldřicha Sládka je tento stav způsoben několika faktory. Zmínil například větší dohled nad dodržováním technických specifikací železničních vozů, větší investice či méně dostupnou infrastrukturu. U řady států v Evropě je podle Sládka také stále větší podpora silniční dopravy.

„Velké množství drahých povinností, co nám ukládá Evropa, jako jsou například tiché kompozitní brzdové špalky, evropský zabezpečovač ETCS či digitální automatické spřáhlo DAC, nemáme jak přenést na zákazníka. Protože víme, že neexistuje trh železniční, trh kamionů nebo trh ponorek. Existuje pouze jeden jediný trh, dopravní, a tam na celé čáře prohráváme,“ řekl Sládek. Dodal, že kamiony tak ve velkém jezdí přetížené, zatímco vlaky kvůli důkladnějšímu zabezpečení musí dodržovat všechny limity a opatření.

Kvůli těmto faktorům je podle Sládka těžké konkurovat kamionové dopravě, která je i na dlouhé vzdálenosti často spolehlivější než vlak. „Jsme cestou odstavováni kvůli rozšířeným výlukám, hluku a přednosti osobní dopravy, ačkoliv potřebujeme jezdit 24 hodin denně, stejně jako kamiony,“ uvedl Sládek s tím, že ani cenou často nelze kamionům konkurovat, a to kvůli zpoplatnění železniční dopravní cesty. „My máme zpoplatněný každý metr kolejí, což na silnici není ani zdaleka,“ dodal.

Tagy nákladní doprava přesun zboží na železnici
118 komentářů