Kauza Raeder & Falge: Soud ustanovil firmě předběžného správce, má zabezpečit majetek
Soud považuje za lichý argument firmy, že je vedena odborným týmem manažerů společnosti s dlouholetou praxí.
Krajský soud v Ústí na Labem dnes vyhověl věřitelům stavební firmy RAF Stavby (dříve Raeder & Falge), která je od předminulého týdne v insolvenčním řízení, a ustanovil firmě předběžného insolvenčního správce. Stala se jím společnost Institut pro řešení úpadku, vyplývá z dokumentu v insolvenčním rejstříku.
Prvořadým úkolem předběžného správce má být podle soudu zjištění rozsahu a složení majetku dlužníka a jeho zabezpečení. „Dlužník má povinnost poskytnout insolvenčnímu správci při zjišťování majetkové podstaty všestrannou součinnost a dbát jeho pokynů,“ píše se v rozhodnutí soudu. Předběžný správce také přezkoumá účetnictví firmy a přesun podílů původních vlastníků Lubomíra Červinského a Martiny Červinské a také bude zjišťovat „rozsah a složení majetku dlužníka převedeného na RAFA BAU GROUP“.
Insolvenční řízení bylo zahájeno 1. srpna na návrh společnosti Ondřej – Meissner, další věřitelé se postupně přidávali. K dnešku soud eviduje 36 přihlášených pohledávek po splatnosti.
S návrhem na ustanovení předběžného insolvenčního správce přišla 8. srpna Česká spořitelna, podle které docházelo před podáním insolvenčního návrhu a zahájení insolvenčního řízení „ve společnosti dlužníka ke značně nestandartním okolnostem, netransparentním změnám vlastnických struktur dlužníka a rozdělení společnosti.“ Podle spořitelny není „transparentní ani rozsah a složení majetku dlužníka převedeného na RAFA BAU GROUP“. K tomu došlo ještě před převodem podílů původních majitelů na strukturu POMBAL GROUP Ltd. se sídlem na Marshallových ostrovech, za kterou vystupuje pětasedmdesátiletý Josef Kunart se třemi exekucemi.
„Soud se neztotožnil s argumenty dlužníka, že Josef Kunart, proti němuž jsou vedena od roku 2010 exekuční řízení, je zárukou profesionality a kvalitní správy majetku a financí dlužníka. Soud považuje za lichý i argument, že společnost dlužníka je vedena odborným týmem manažerů společnosti s dlouholetou praxí, kteří zajišťují kontinuitu vedení společnosti dlužníka a stávajícího provozu. (…) Věřitelé opakovaně argumentují i tím, že dlužník s nimi nekomunikuje a nevědí, jak dále postupovat. Soud má za to, že takový stav neodpovídá dlužníkem předestřenému argumentu kontinuity vedení společnosti dlužníka a stávajícího provozu,“ píše se v dnešním rozhodnutí soudu.
Firma se ke své ekonomické situaci, nesplácení závazků či zastavení staveb dosud nevyjádřila. Obvinila Českou spořitelnu z ageismu, tedy diskriminace podle věku. Spořitelna totiž upozornila i na věk Kunarta. RAF Stavby s „lehkou nadsázkou“ použila předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, kterému je 79 let. Stavební firma tvrdí, že optikou pohledu banky na osobu Kunarta by nebyl ani Rycheetský schopen výkonu své funkce.