Dobíječky každých 60 km. Státy EU se shodly na infrastruktuře pro elektromobily

Dobíjecí stanice pro elektromobily v Brně. Pramen: Teplárny BrnoDobíjecí stanice pro elektromobily v Brně. Pramen: Teplárny Brno

Některé země včetně Česka úspěšně usilovaly o prodloužení původní lhůty pro zavedení stanic pro nákladní vozy.

Všechny velké silnice v Evropě by měly být do konce roku 2025 vybaveny na každých 60 kilometrech dobíjecí stanicí pro osobní elektromobily, o pět let později i pro nákladní auta. Rovněž do konce roku 2030 by na každých 200 kilometrech těchto silnic mělo jít doplnit palivo v autech na vodík.

Shodli se na tom dnes ministři dopravy zemí Evropské unie, kteří schválili také kritéria pro přechod k ekologickým palivům v letecké a lodní dopravě. Státy nyní budou o konečném znění norem vyjednávat s Evropským parlamentem, což bude podle českého ministra Martina Kupky úkolem nadcházejícího českého předsednictví EU.

Doprava produkuje čtvrtinu všech skleníkových plynů v evropských zemích a proto jsou s ní spojeny zásadní částí klimatických závazků EU. Evropská komise s cílem omezit emise do roku 2030 nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990 před rokem navrhla bezprecedentní balíček norem zaměřených mimo jiné na postupné ukončení výroby aut na fosilní paliva či omezení emisí u dalších druhů dopravy.

Zástupci členských zemí původní návrhy v některých bodech upravili a dnes se shodli na společné pozici k vyjednávání s europoslanci. „Podařilo se prosadit variantu, která je pro Českou republiku přijatelná, je realistická a znamená další rozvoj dobíjecí infrastruktury,“ řekl po jednání Kupka, který již příští zasedání unijních ministrů dopravy povede. Narážel na fakt, že některé země včetně Česka úspěšně usilovaly o prodloužení původní lhůty pro zavedení stanic pro nákladní vozy.

Ministři se dnes shodli i na časovém plánu zavádění alternativní dobíjecí infrastruktury na letištích a v přístavech.

Vyjednávání o konečné podobě s europoslanci povede české předsednictví, které potrvá od července do konce roku. Podle Kupky budou vedle dotažení klimatických norem jeho prioritami zlepšení evropského dopravního spojení včetně revize páteřní transevropské dopravní sítě TEN-T.

„Pro Českou republiku to bude znamenat příležitost pro budování i vysokorychlostních železničních tratí a pro další modernizaci celé dopravní sítě,“ doplnil ministr.

ČTK

Tagy dobíjecí stanice elektromobilita Evropská unie
37 komentářů