Pražské ukazatele navrhne česko-německo-švýcarské sdružení. Výměna potrvá léta
Vítězné sdružení ovlivní podobu tisíců informačních nosičů v Praze na desítky let dopředu.
Pražský dopravní organizátor ROPID završil designérskou soutěž na novou podobu jednotného informačního systému v pražské MHD i v ulicích a na náměstích. Ze čtyř finalistů vybral sdružení pražské společnosti Side2, Studia Gourdin z Hamburku a curyšské společnosti Büro4. Mezinárodní porota původně posunula do finále pět subjektů, jeden ale sám odstoupil.
Soutěž na novou podobu pražského informačního a orientačního systému byla vypsána po čtyřech letech příprav loni v létě. Vítězné sdružení ovlivní podobu tisíců informačních nosičů v Praze na desítky let dopředu.
Úkolem designérů bude navrhnout systém, který usnadní veřejnosti pohyb po metropoli, bude jednotný a srozumitelný. Nepůjde přitom jen o fyzické ukazatele v ulicích, nýbrž i o digitální ikony. Některé orientační prvky budou pro Prahu zcela nové. Jako příklad město uvádí takzvané totemy, které zvýrazňují vstupy do metra.
Magistrát přistoupil k proměně a sjednocení informačního systému s odůvodněním, že současné ukazatele představují směs nejrůznějších stylů a barev, jsou často nevýrazné, nedostatečné či zanikají v okolní reklamě. Vzhled cedulí se často liší i podle jednotlivých čtvrtí.
Podle primátora Zdeňka Hřiba bude výměna orientačního systému procesem na desetiletí. Jen v metru je zhruba 15 000 informačních nosičů. Nový systém má mimo jiné ulehčit orientaci ve složitých přestupních uzlech, které město chystá. Jde například o výstavbu metra D, terminálu na Smíchovském nádraží, lanovky na Podbabě nebo trati na letiště. Na dosavadní infrastruktuře se mají cedule měnit postupně.
Novou podobu ukazatelů a dalších prvků chce ROPID představit začátkem dubna.