35 dolarů za kufr. Průkopník levného létání po víc než půlstoletí končí s érou bezplatných zavazadel
Boeing 737 MAX 8 v barvách Southwest Airlines. Foto: Southwest Airlines

Firma od kroku očekává nárůst tržeb.
Firma od kroku očekává nárůst tržeb.
Nevím jak ostatní, ale pokud potřebuju letět s kufrem, tak posuzuju cenu jako celek. A je mi jedno, jestli je kufr v tarifu, nebo za něj připlatím 70€ důležitý je ten součet. Kufr v ceně v dané situaci znamená plus pro daného dopravce. Letenka bez kufru musí být levnější, aby obstála v konkurenci. A ve výsledku to na tržby možná takový pozitivní dopad mít nebude.
Takže klasika, jako dneska s TAP z LIS. Každý má carry-on, biny plné, aerolinky opakovaně nabízejí kufry do holdu zdarma a na palubě letušky pobíhají a hledají kam by se ještě něco vešlo. A to říkám jako člověk co se zapsaným zavazadlem létá fakt nerad…
„Zákazníci, kteří mají věrnostní kartu dopravce………….., mohou nadále cestovat se zavazadly zcela zdarma.“
Jen pro upřesnění, nejedná se o věrnosti kartu, ale zpoplatněnou cobrandovanou kreditku. Pokud člověk letí několikrát za rok, tak se mu roční poplatek víceméně vrátí na výhodách, pro jednu náhodnou cestu za rok se ale nevyplatí. A je to jen jeden kufr (na rozdíl od současných dvou), ale mají ho všichni cestující na společné letence (max. 8 osob).
A ještě bych k tomu doplnil, že věrnostní kartu obecně obvykle může mít kdokoli. Kreditku ale nedostane každý, např.předlužený člověk (tedy člověk s nízkým kreditním skóre), čerstvý imigrant, turista apod.a také ne nezletilá osoba, což je vzhledem k tomu, že Southwest má dost velkorysé podmínky pro cestování nedoprovázených starších dětí (od 12 let můžou děti cestovat samostatně bez poplatku za nedoprovázené dítě, což u většiny aerolinek nelze), dost blbá kombinace. Southwest má sice stále největší povolené rozměry kabinového kufříku ze všech US aerolinek, ale ne vše se holt může do kabinového zavazadla dát.
Sice to bude magnet na mínusy, ale já v tom nevidím žádný tahák na peníze u našich evropských nízkonákladovek. prostě platím co potřebuji.
Cestuji totiž buď jen s minibatůžkem, kde mám ponožky, tričko, trenýrky a zákl. hyg. potřeby, nebo cestuji s velkým odbaveným kufrem. Takže mě poplatek za kabinové zavazadlo nevadí a raději levnější letenku v základu bez kabiňáku a kufr si skoro vždy doplatím.
Jinak nechápu ty, co nerozumí docela jednoduchým pravidlům Ryan, Easy apod…
Češi totiž musí všechno občůrávat a ještě, když jim někdo poradí na Instagramu, tak to prostě musí vyjít. Ale když pak doplatí 100€ na letišti, může za to ten zlej Ryanair, ne oni, co to chtěli obejít
Co s tím mají společného Češí? Jiné národnosti nedoplácí a celý zisk Ryanu je z ČR? Nebo to jiné národnosti platí rády a s úsměvem. Tak to dovolte abych se zamál, to jste ještě málo viděl. 😀
Tak řekl bych že Češi jsou ještě slušní a vychovaní, na rozdíl od cizinců, protože scény u Ryanair a Easy jsem viděl výhradně v podání anglicky mluvících cestujících. Ti dokážou kvůli platbě teprve šílet.