15 miliard do nových vlaků. Stát vypsal rekordní dotační program, podpoří jen osobní dopravu
BEMU jednotka RegioPanter. Foto: VUZ

Výše dotace může dosáhnout 70 % ceny vlaku, žádat mohou jen kraje a Praha.
Výše dotace může dosáhnout 70 % ceny vlaku, žádat mohou jen kraje a Praha.
Tak Plzeňský kraj za to může aspoň koupit pantery na Domažlice, ale, spíš by se ty peníze hodily na infa teď…
Níže v diskuzi je odhadováno, že by mohlo jít až o 80 dvojzdrojových vozidel (vodík vynechávám, to považuji za zhýralost). S tím by se dalo udělat dost parády… Co mě tak hned napadlo: Slaný + Velvary – Kralupy – Praha Sp Ústí nad Labem – Lovosice – Louny – Žatec Rakovník – Žatec – Jirkov (dost na hraně). Bezdružice – Plzeň – Ejpovice – Radnice / Příkosice / Nezvěstice? Příbram – Praha (ve Zdicích spojení s EMU od Plzně?) Tábor – Písek – Strakonice Praha – Vrané – Čerčany (čas na dobití Čerčany) Sedlčany – Olbramovice – Benešov – Vlašim… Číst vice »
Slaný a Velvary má smysl zmodernizovat + elektrizovat.
Spojování ve Zdicích = zdržující.
Tábor – Písek – Strakonice = sotva tam začnou jezdit nové Foxy.
Čas na dobití Čerčany = neefektivně dlouhý prostoj; pro ostré přípoje od/do Prahy a Benešova tam dává smysl jen cca 10min. obrat (při dnešních polohách spojů).
Přidanou hodnotou pro vlakové spojení do Vlašimi a Sedlčan by byly přímé spoje z/do Prahy (eventuálně rozpojované v Benešově) + zrychlení těch tratí a s tím pokud možno i elektrizace.
Solnici, trať přes Žamberk a do Králíků má smysl elektrizovat.
Totéž Lanškroun.
Za 15mld by taky mohlo mít i 1000 kloubových EV autobusu.
Ovšem s těmi bych stát v silničních zácpách stát nechtěl 🙁
Čerčany s dvojitou úvratí nedávají smysl.
Slaný/ Velvary-Kralupy zasmluvnene Foxy do roku 2033
Ústí-Žatec- smlouva do roku 2031
Rakovník-Jirkov ?
Bezdružice-Plzeň-Radnice – zasmluvnene foxy do roku 2032
Příbram- Beroun zasmluvněné foxy do roku 2033
Tábor- Strakonice zasmluvneěné fofy do 2032
Praha – Čerčany tam by to šlo
Sedlčany- Benešov- Vlašim zasmluvněné RS1 do roku 2033
Pardubice- Náchod neexistující infrastruktura
HK – Solnice zasmluvněné Pantery do roku 2033
HK – Letohrad zasmluvněné foxy do roku 2033
Heřmanova huť je plánovaná elektrizace , dvouzdrojove jednotky jsou zbytečné.
Tohle je přesně ten okamžik, kdy se má ozvat Královéhradecký kraj. Na Sp Náchod – Choceň a Sp Hradec Králové – Letohrad byly zcela zbytečně objednány motorové vlaky, přitom dojezd nejlepších dnešních BEMU jednotek je dostatečný proto aby obě tato ramena mohla být vedena BEMU jednotkami.
Mno, máte pravdu, co dodat… Byly to vyhozené peníze? Asi jo, změní se něco? Ne
dá se to nasadit na jiné linky, například vyhodit regionovy na 041, což by jiště ocenil i spoluobjednatel liberecký kraj a regíny tam jsou naprosté zvěrstvo, na os Turnov-Boleslav budou nahrazeny, kde to není tak tragické (lepší stav trati a kratší doba jízdy), ale na 041 náhrada v nedohlednu a nebo by se pro ně jistě našlo uplatnění i mimo kraj jako zánovní vozidla..ale myslím, že další foxy už se přiobjednávat nebudou a byla to asi poslední objednávka dieslů v čr, protože i v tom lbc kraji se bude něco drátovat a zbytek odjezdí BEMU
Tak v MSK půjdou rovnou do vodíkových vlaků, jen to budou muset v té 811 ještě vydržet, než ten pokrok nastane. 😀
Já jen, že Regionovy a spol. by nemusely vydržet do doby, než za ně bude náhrada. Protože trolej všude rozhodně tak rychle nebude, aby se to v Regionových už vydrželo.
Díky panu Unuckovi máme v řadě 811 bohužel závazek, kterého se tak brzy nezbavíme, protože ta vozidla stála nemálo peněz a budou se muset „dojezdit“ až do konce, vyjma 678, o které už bylo rozhodnuto, že se opravovat nebude a poslouží jako zdroj náhradních dílů. Takže až se příští rok rozdělí linka S10, budou strašit na úseku Krnov-Opava, zatímco Krnov-Rýmařov bude jezdit 814.0. A vzhledem k tomu, že tyhle šroty nemohou tahat ani 2×012 bude to velká komplikace v obězích, řazení pak u některých vlaků bude muset být 811,012,811 či 811,2×012,811 což v praxi znamená 2 strojvedoucí, nemluvě o kvalitě… Číst vice »
MSK už HEMU postupně opouští, na zářijové konferenci v Brně říkali, že mají vypracované projekty na 42 BEMU jednotek, a tím chtějí dosáhnout kompletní elektrifikace železnice.
https://content.idsjmk.cz/kestazeni/konference20/prezentace/FrPe.pdf
Pokud vím, KHK má pořád prostor v „propadání“, kam je dát jinam, a tam pak vyházet různé regíny. Jičín, Adršpach atd. Takže nevidím úplně problém zrovna z jejich pohledu. Zvlášť, když se snad chystá elektrizace na Meziměstí, tak možná dokonce ani nebude muset jít o BEMU.
Hůř je na tom skutečně ten Liberec a popř. kraje, které už opravdu nebudou mít „na co žádat“ (tuším Olomoucký?), protože už na všechny linky objednali slušná vozidla bez té dotace.
Zrovna HK – Jičín je už teď zoufalá pomalost a po dokončení D35 to bude ještě větší rozdíl.
Právě tady je potřeba urychleně a masivně modernizovat/zrychlit/přinejmenším částečně zdvoukolejnit.
A ne řešit, jestli vlak tudy jedoucí bude mít nějaké baterky (a jestli na stávající infra pojede o něco svižněji, aby to pak stejně odstál v Hněvčevsi/Ostroměři/Jičíně, protože jinam se při 1h taktu nestrefí do křižování.
Elektrizace na Meziměstí? Tak to se obávám, že je v nedohlednu.
Ale BEMU na Sp Náchod – Choceň, to by se mi líbilo.
Kdyby ty prachy raději šly do elektrizace tratí… Zrovna kvalita vozidel v regionálce stoupla v posledních pár letech (s dokončením cca za rok) dost radikálně i bez toho.
Teď je otázkou kolik vozokilometrů v elektrické trakci by se odjezdilo, kdyby se za 15 mld. Kč elektrizovalo.
A kdy by se elektricky začalo jezdit, jelikož jediný správný trolejář (JST) má kapacity vytížené. Nikdo jiný než JST troleje nedělá, nemožno.
Je potřeba si uvědomit, že tyto peníze je potřeba utratit rychle. Nemohou někde deset let čekat, než se elektrizace zprocesuje a zrealizuje…
Jasně, no. Ale na tom je právě smutných těch 10 let. Ne, opravdu to nemusí trvat tak dlouho.
Ale je holt blbý, že půlka MD by nejradši nic neelektrizovala a když už tomu nezabrání, tak to aspoň brzdí různými zbytečnými před-dokumentacemi s opakovaným schvalováním… :-/
Probíralo se to tady x krát, tak ještě jednou, SŽ prostě v blízké budoucnosti nedokopete jako kraj k žádné takové akci, takže to narvat do baterek a po dekádě tu baterku jen “vyndat” dává prostě větší smysl než dotovat neperspektivní diesel nebo nedej bože tlačit na Kopr prostou elektrizaci, která ve výsledku zakonzervuje stav na na dalších 30 let…
Co je na dieselech neperspektivního? To je pouze politické rozhodnutí. Neperspektivní jsou akorát ty vodíkové nesmysly kvůli absurdním provozním nákladům (a nezapomínejme že vodík se průmyslově vyrábí z ropy nebo zemního plynu).
Stačí se podívat jak těžké je ve střední Evropě sehnat pouze výrobce a kolik taková sranda proti elektrikám stojí, dále jsou provozně dražší a méně efektivní, vždyť to je tolikrát omývaná otázka.
Neperspektivní, protože politický tlak. Mechanicky ty motory stále fungují.
Prostá elektrizace nic nezakonzervuje, to je jen stav mysli.
Aha? Jakože SŽ pouze zadrátuje za stovky milionů a pak si za 2 roky řekne, že by bylo fajn to i narovnat, překopat stanice, … a tak to dělat znova? Tomu říkám řádný hospodář. Vůbec nechápete princip prostých elektrizací.
U kterých tratí, předběžně vybraných k prosté elektrizaci, něco takového reálně hrozí?
U mnoha z nich (namátkou kroutící se t-227 pod Sedlejovem nebo pod Dačicemi, též např. t-194 nevhodně trasovaná mezi Hořicemi a Černou atd. atd.). Protože (vypůjčím si Zárubova slova) nebudování přeložek je „jen stav mysli“.
Třeba Klatovy-Železná Ruda, Bludov-Jeseník, Beroun-Písek
Tak ty přeložky mezi Bludovem a Jeseníkem bych rád viděl…
Zmiňoval jsem tratě vybrané pro prostou elektrizaci, kde se žádné přeložky dělat nebudou
Spíš vy vůbec nechápete, že úprava trasy neznamená to zahodit. Jedině snad patky sloupů v místě přeložky. Vše ostatní, bude-li to dostatečně nové, se dá přesunout (znovu použít).
Ani tak nedává logiku to kouskovat a neudělat to komplexně.
Zejména proto, že nezrychlená trať = nadále nízké % přepravní podílu železnice = mj. ty „bezemisní“ vozy nijak moc nevytrhnou to, že i tak o kus dál (nebo hned vedle) pojedou fůry aut.
Opět říkám, podívejte se proč prostou elektrizaci prosazuje SŽ a zjistíte, že to je u tratí, které jsou moc drahé na přeložkování a kde se v budoucnu počítá jenom s cyklickou údržbou. Je to zase myšlenka jak ušetřit pár miliard, to je celé. Kontext v jakém to navrhují je zcela jasný.
Potom kde je tedy problém?
V tom, že se souběžně nemá dělat komplexní modernizace koleje + nástupišť, a to byť ve stávající stopě.
Na železnici se staví tak překotným tempem, že je to reálná hrozba? Není to spíš tak, že odmítáme prosté elektrifikace kvůli vidině větších modernizací, které se ale ve skutečnosti nedějí?
Která prostá elektrizace se neuskutečnila, protože se rozhodlo o její kompletní modernizaci? Apropo, jak psal xyz, k tomu, aby byla železnice konkurenceschopná nestačí ji zadrátovat, je potřeba ji zrychlit a to prostě jinak než přeložkama a kompletní optimalizací neuděláte.
Snad právě podle toho jsou ty prosté elektrifikace / kompletní modernizace vybírány. Nebo by alespoň měly být.
Prostá elektrifikace by se měla dělat na místech, která vím, že nepůjde zrychlit nebo tam, kde je malý přepravní potenciál, v opačném případě, tedy v případě t-325, ze které se dá vyždímat mnohem víc, se má přistoupit k celé modernizaci (vyšší rychlost, odhlučnění, zefektivnění dopravní technologie,…)
Blbost. Kam tohle vede jsme viděli posledních cca 30 let = na elektrizaci se raději úplně rezignuje.
Protože změna trakce je tzv. „systémová změna“, kterou na rozdíl od narovnání dalších parametrů nelze dělat postupně po úsecích. Takže jediný reálný model je prostě to zadrátovat, začít jezdit elektricky a tedy s velkým zrychlením, rekuperací, levněji a tedy častěji, bez Sv, se zrušením lokálních dep atd. atd., a pak to postupně překopávat třeba včetně přeložek. Dělat to rovnou celé by znamenalo ročně max. 1 trať v půlce republiky, a to prostě nikdy neprojde.
Asi těžko, od revoluce se elektrizovala třeba Opava-Ostrava, Brno-Přerov, Plzeň-Klatovy, dělaly se koridory a další. Dále co mají společného Sv jízdy a depa s trakcí mj. ty už jsou dneska dost centralizovány.
Nikoliv, prostou elektrizaci za posledních 30 let máte na t-199 (a pak se to postupně flikovalo za dalších výluk).
„Rušení lokálních dep“ = zaujatý předpoklad, jako by nadále měly všechno jezdit ČD, a.s. (protože jiní dopravci ta depa buď daném místě nemají, anebo by ho naopak měli právě tam, byť „nelokálně“, ale pro celou jeho síť).
Elektricky nerovná se automaticky levněji (zejména když po elektrizaci jede větší souprava než předtím).
A taktéž elektricky nerovná se častěji (viz mnohé tratě nejen u nás, obzvláště viz Jihočeský kraj před cca 10 lety).
** A ještě k tomu „levněji“ – právě univerzálnost motorových (naftových vozů) umožnila, že se ze zahraničí koupila ojetá Desira nebo RS1 – tedy levněji než kdyby se pořizovala nová, přesto však jde o vozidla moderního typu.
Zato elektrické jednotky není, coby starší, odkud koupit (nekompatibilní voltáž atd.), tzn. musejí se pořídit nové jednotky. Levněji?
Samozřejmě že kompletní modernizace je lepší, takže pokud se v nějaké blízké době uvažuje, tak pak samozřejmě počkat. Ale co když to znamená čekat desítky let?
Prosté elektrifikace jsou lepší než nic, což je převládající stav na našich železnicích.
Souhlasím, ale už máme od SŽ koncepční dokument, kde jsou ty etapy rozvrženy a z kterého podle mě kraj vychází také. Jasně, že to není zavázné, ale lepší než každý rok posouvat interaktivní mapu. Když je v ČR veřejná doprava rozpitvána mezi jednotlivé subjekty tak jak je, tak transparentnost by měla být normou.
Navíc opětovná výluka (kvůli modernizaci pár let poté, co byly výluky kvůli prosté elektrizaci) = jednak nepříjemnosti pro cestující + taky nucený prostoj těch nových vozidel při druhé z těch výluk.
A kolik že se toho dá za ty peníze tak teoreticky nakoupit?
V soutěži stály Akupantery 233 milionů za jednotku, pokud se cena trochu zvýší na dejme tomu 250 milionů. Dotace může platit max 70 % nákladů, což by bylo dejme tomu 175 mil. V celkovém objemu 15 mld tedy může být 85 jednotek. Je to samozřejmě hrozně zjednodušené, existuje více výrobců, třeba nějaký kraj koupí i EMU, kde bude kryto pouze 40 %. Některý kraj se může třeba rozhodnout pro kratší jednotky, dejme tomu od Stadleru a těžko říct, které ty budou stát. Ale čistě rámcově zhruba 80 jednotek by to mohlo být, což není zrovna moc, když pouze JMK počítá… Číst vice »
Tak na jeden rok je to podle mne celkem slušné. 🙂
Je to vlastně na tři roky dopředu, ale asi máte pravdu. O moc víc jednotek asi zatím stejně není zájem. Budeme muset počkat na další posunutí elektrifikací
A co KŽC? Nebude chtít repliku modrého šípu na vodík s ETCS?
Dotace dostanou buď kraje nebo Praha. Jak toto bude fungovat v reálu ? Kraj nakoupí vlaky a pronajme je dopravci, který s nimi bude jezdit ? A když skončí jednomu dopravci kontrakt, tak vlaky budou předány jinému dopravci ? Péči o údržbu bude zajišťovat dopravce a kraj jej bude kontrolovat ? Takže kraj najme techniky, kteří budou kontrolovat vlaky a bude je platit dle tabulek, platných ve státní sféře ?
Mě se takové dotace a přerozdělování nelíbí.
Přesně takhle to fungovat nebude. Kraj pouze podává žádost o dotaci a musí zajistit odkupní právo pro následujícího provozovatele po dobu 30 let. Jednotky klidně může vlastnit i soutěžit dopravce
Nicméně kraj může být i majitel vozidel. Pak by to fungovalo jako s pantery v JMK.
Tohle by mi dávalo smysl mnohem víc. Pak ale platí teze o tom, že kraj jako řádný hospodář buď zajistí přímo údržbu a opravy anebo tyto věci zajistí dopravce s tím, že kraj by jej měl kontrolovat.
A proč kraj rovnou už nepřevezme i strojvedoucí a neprovozuje si ty vlaky kompletně sám ? Co tomu brání ?
Kraj si může založit svého krajského dopravce, ale zatím si zjevně žádný z krajů v ČR nevyhodnotil, že by to pro něj mělo nějaký smysl. Třeba k tomu jednou dojde, ale každopádně by to byla složitá a nákladná akce, v porovnání s nákupem služby u nějakého zavedeného dopravce.
Ještě by si pak mohl rozmyslet stát, že vlastně chce svého dopravce… oh wait.
ještě by mu pak chtěli zakládat odbory nebo stávkovat 🙂
… za zákaz komerčních sopjů v mezinárodní dopravě (Brno-Schwechat)
Může, ale otázka byla spíš, jestli musí
Tak jsem to nepochopil, ale budiž. V tom případě odpověď: nemusí 🙂
Takže dopravce bude vlastnit vlaky a bude smluvně zajištěno s kraji, že je musí používat na krajské výkony a po ukončení kontraktu, že je musí prodat za nějakou cenu (znalecký posudek , či přesně stanovená cena na začátku kontraktu? ) někomu jinému ?
Ano.
Všechno toto už jsou dávno vyřešené problémy.
Vlaky buďto nakoupí vysoutěžený dopravce a kraj mu postoupí získanou dotaci formou příspěvku (MSK), nebo kraj vozidla nakoupí přímo i s údržbou a vysoutěží pouze provozovatele (JMK). Nic z toho není v ničem unikátní.
A přerozdělování veřejných peněz na stavby silnic nebo na univerzitní kampusy jsou v pohodě? Já jen ať tady náhodou není dvojitý metr.
To, že je to vyřešeno, nevím… Profesně se nepohybuji v osobní železniční dopravě. A přerozdělování veřejných peněz na stavbu infrastruktury (lhostejno, zda silniční či železniční) mi dávají mnohem větší smysl, než dotace do vozidel.
U té závazkové dopravy se stejně ta vozidla nakonec zaplatí z veřejných peněz, liší se „jen“ ta cesta, kudy peníze potečou. Za mě je OK, když se peníze vybrané za emisní povolenky vrátí ve viditelné podpoře něčeho „emisně šetrnějšího“, místo aby se rozpustily v mandatorních výdajích státního rozpočtu a na předmětných vlacích sloužily nadále 814/842 atd.
Takže Liberecký kraj je předem diskvalifikován. Tedy nic nového. Ach jo. Fantasmagorie s vodíkem nelze brát vážně.
Je určitě v nevýhodnější pozici, ale zase asi nic nebráni vybudování nějaké nabíjecí infrastruktury na koncových stanicích linky, aby BEMU mohly jezdit. To chce jen trochu fantazie.
Logicky by se samozřejmě mělo začínat tam, kde je do budoucna perspektiva elektrizace, např. pro uvažované spojení Praha-Liberec.
Kdyby se třeba ASPOŇ povedlo udělat jeden úsek z České Lípy do Mimoně rovnou s dráty (nebo rychle prostou cca Střužnice – Zákupy mimo, aby se zas to rovnání kolem Božíkova neodložilo). Nebo (popř k tomu) elektrizovat pár kolejí v žst. Liberec, a taky úseky severojižně skrz Lípu (řekněme Jestřebí – Nový Bor). Pak by se něco vymyslet třeba i dalo.
Jak by se to pak řešilo ve chvíli, kdy by byla „dobře mířená“ výluka nějakého úseku (např. když by se pak dodatečně překládal), takže by se v něm nedalo nabíjet a v „zavýlukovém“ úseku by pro nabíjení nebylo dost času/dostatečně dlouhá trasa?
bude podmínkou, že to musí být od Škoda Ignačák?
To už jsem četl u výběrka EX6/R16 a stále mě to baví
Přál bych vítězství ve VŘ někomu, třeba i Vám, s něčím, co tady ještě nejezdí, od Siemens, Stadler, potažmo Alstom. Taky mě vadí monopol Šáde.
Muže treba zažádat i RJ s vlaky pro Ústí, nebo už je pozdě?
Na to už je pozdě, viz výzva:
Realizace projektových záměrů potrvá v rámci 1. kola Výzvy do 31. prosince 2026, přičemž:
Pokud bude pořizovat Nová vozidla dopravce, realizací se rozumí sjednání smlouvy o veřejných službách, obsahující závazek dopravce pořídit a provozovat Nová vozidla pořízená s dotací, když bude dotace poskytnuta.
V tomto bych až takový problém neviděl.
Tam bude jiný jednoduchý problém: RJ nahrazuje vozidla elektrické trakce, což je přípustné maximálně ze 30 %. Viz výzva.
Nemůže, žádat může pouze kraj (vlastníkem nových jednotek může být i dopravce), vozidla ale musí projít veřejnou soutěží podle zákona č. 134/2016 SB. Navíc musí být minimálně 30 let provozovány v závazku veřejné služby. V praxi to znamená, buď je vlastní kraj, nebo je dopravce musí po konci smlouvy prodat příštímu dopravci.
Když vidím obrázek Bantera, jak se jim daří? Jsou ještě na okruhu? Nebo už s nimi v Bohumíně trénují technologii dojezdu s vyšťavenou baterkou?
prý pořád na okruhu
Dík, no třeba to ještě bude komedie.
Bude, od nového GVD vyjedou místo nich kvatra, prý snad s 954 nebo ve dvojici.
Není tolik kvater s ETCS, aby jezdily ve dvojici….
Moc se prozatím nedaří, na okruhu už jeden z BEMU propálil při nabíjení trolej a baterie vydrží sotva 30km. Navíc už teď je jasné, že dodávka těch dalších 15ks bude nejdříve v roce ’27, takže MS kraj bude v budoucnu popelnice ČR, kam se budou stahovat všechny krámy co už nikde nechtějí. Krom parádních 811 hlavně 814.0 a 814.2 jako náhrada za Push-pully, a to sni nemluvím o tom co se bude dít po nástupu ETCS. Lidi už si zvykli na Elfy a Pantery a teď tady budou lítat Honeckery se Sysly jako náhrada než se povede zástavba do všech… Číst vice »
jake všechny linky v MSK potřebijí ETCS? S2 a R61?
nezvládly by to pokrýt pantery a na S9 nasadit elefanty?
panterů máme celkem 13, daly by se pospojovat
Tak hlavně aby to nedopadlo tak, že vše shrábne jeden a ostatní utřou nos.
Proto je to dvoukolové. Napřed shromáždí všechny žádosti, které budou posouzeny, a pak se teprve bude rozdělovat