Letectví

111 miliard korun. Boeing poprvé vyčíslil ztrátu z problémů MAXů

Výroba 737 MAX v závodě Boeingu v Rentonu. Foto: Boeing
Výroba 737 MAX v závodě Boeingu v Rentonu. Foto: Boeing

Výrobce letadel Boeing poprvé oznámil, jak vysoké škody způsobuje uzemnění letadel 737 MAX. Ve zprávě pro burzu uvedl, že do svých výsledků za druhé čtvrtletí započítá ztrátu 4,9 miliardy dolarů (111 miliard korun) způsobenou uzemněním těchto letadel.

V přepočtu na jednu akcii jde o ztrátu ve výši 8,74 dolarů. Od pádu etiopského letadla v březnu akcie na burze ztratily již zhruba 15 %, v absolutním vyjádření šedesát dolarů. Podle Boeingu jsou do ztráty zahrnuty především platby zákazníkům za pozdní dodávky a škody, které uzemnění letadel způsobilo.

Boeing současně v oznámení uvedl, že očekává opětovné schválení provozu na začátku čtvrtého čtvrtletí, tedy nejdříve v říjnu. Současně ale upozornil, že k němu může dojít později. „Plně se soustředíme na bezpečný návrat 737 MAX do provozu,“ uvedl šéf Boeingu Dennis Muilenburg.

Výroba letadel 737 MAX se Boeingu současně prodražuje: výrobní náklady za čtvrtletí stouply o 1,9 miliardy dolarů. V přepočtu na vyrobená letadla to znamená zhruba deset milionů dolarů navíc u každého letadla.

Podle finančního ředitele Grega Smitha by problémy s letadly 737 MAX neměly nijak existenčně firmu ohrozit. „Provádíme vhodné kroky k tomu, abychom uřídili našli likviditu a současně zvýšili flexibilitu rozvahy. Pomáhá nám naše dlouholetá finanční disciplína i široké portfolio našich výrobků,“ uvedl Smith.

Boeing oznámí finanční výsledky za druhé čtvrtletí 24. července.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Nicky

Tohle by mohla být šance pro návrat A380 zpět do výroby.
Místo 3 Maxů pošlou na trasu jednu A380.

Nicky

Aerolinky jim ty létající rakve nakoupí tak jako tak, stejně není nikdo jiný kdo by je vyrobil a Airbus už tak nestíhá.

Apex

Copak o to, Boeing to ustojí (navíc už není nikdo, kdo by mu mohl nabídnout „záchrannou“ fúzi), ale mám obavu, kolik dopravců na to může doplatit a ostatně i pro letiště, zejména regionální, to může znamenat velké problémy, protože v případě redukce provozu kvůli nedostatku techniky jsou těmi, kde se bude redukovat nejdříve….

Poudy

A dobře jim tak!

Pampara

No spíše dobře NÁM tak – provar zaplatí členské státy NATO za povinný nákup zbraní od Spojence. A Bouing má zbrojní výrobu jako nosný pilíř viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/Boeing. Takže si pomůžou jinak, vyčíslování, nevyčíslování.

Jen tak

to, ze jste paranoik, jeste neznamena, ze po vas nejdou 🙂

Destičkové vázání

Boeing sice v poslední době vyhrál několik velkých vojenských tendrů, ale většinou za dumpingové ceny. Například v dodávce tankovacích letadel KC-46 hradí všechny prostoje výrobce a už nyní, díky problémům s náběhem výroby, sčítá velké ztráty.
Pokud podobně nezvládne vývoj a výrobu cvičných letadel nové generace, objednávka na nové F-15EX jej nespasí.
A to ještě nutně Boeing potřebuje zafinancovat vývoj NMA aby zaplnil díru po 757 a 767 a dnes už vlastně i po 737…

Poudy

Nechápu, za co ty mínusy. To jako že firma, která takto hazardovala s lidskými životy jen v zájmu vyšších zisků, si nezaslouží nižší zisky a veliké ponaučení? Jestli je to jinak, prosím poučze mne.

Pampara

Spojenec brání celý svět, nebuďme tedy k němu malicherní. Neporušujme tradici starou desítky let zpět.