regio-vlak

Zničená Mrija je zpět. Největší letadlo ožilo v leteckém simulátoru

An-225 v Microsoft FlightSimulator. Foto: MSFSAn-225 v Microsoft FlightSimulator. Foto: MSFS

Veškeré výnosy z prodeje virtuálního typu půjdou na obnovu letadla.

Rok po zničení největšího letadla na světě Antonov An-225 Mrija je unikátní letoun zpět alespoň virtuálně. K ročnímu výročí ho do jednoho z nejrozšířenějších leteckých simulátorů zařadila společnost Microsoft.

Microsoft oznámil rozšíření programu Microsoft FlightSimulator o Mriju v den ročního výročí jejího zničení na základně v Hostomelu. Letadlo bylo zásadně poškozeno při bojích na letišti. Virtuálně si lze stroj pořídit za 19,90 dolarů, veškeré výnosy z prodeje půjdou na výrobu nového letadla. I proto novinku oficiálně oznámila také společnost Antonov Airlines, která letadlo provozovala. Letadlo si mohou uživatelé simulátoru pořídit v šesti různých barevných verzích.

Na vývoji se podíleli i členové posádky.  Velitel posádky An-225, firemní šéfpilot Dmytro Antonov a piloti Kyrylo Volegov, Jevhen Bašynskyj a palubní inženýr Serhij Nečajev si mohli vyzkoušet virtuální stroj, aby let s ním co nejvíce odpovídal skutečnosti. Tým vyvíjející novou hru například studoval i zvukové záznamy, aby hluk motorů obřího letounu byl i ve hře co nejrealističtější.

Loni v listopadu se objevila zpráva, že Antonov největší letadlo staví znovu. Firma ale později uvedla, že začaly jen konstruktérské práce.

Mriju vyvinuli konstruktéři v bývalém Sovětském svazu pro přepravu raketoplánu Buran a stroj poprvé vzlétl v roce 1988. Obří letoun se vzletovou hmotností 640 tun, délkou 84 metrů a rozpětím křídel 88,4 metru byl jediným exemplářem. Letadlo bylo stále v provozu, přičemž naložené uletělo přibližně 4000 kilometrů. Ukrajinská společnost ho pronajímala k přepravě nadměrných nákladů. Mrija několikrát přiletěla i do Česka, pomáhala například s přepravou techniky české armády na zahraniční mise.

Tagy An-225 Antonov Airlines Antonov An-225 Microsoft FlightSimulator
21 komentářů