Tajné služby viní z odpovědnosti za zničení největšího letadla světa vedení Antonovu

Rusové zničili letadlo během prvních dnů invaze na Ukrajinu.

Ukrajinská tajná služba SBU viní ze zodpovědnosti za zničení letadla Antonov An-225 známého jako Mrija během bitvy o Hostomel na začátku ruské invaze do země bývalého generálního ředitele ukrajinského podniku Antonov Serhije Byčkova a dalšího člena vedení. Podle SBU nevpustili na území letiště před ruskou invazí národní gardu, aby strategicky důležité místo mohla připravit na obranu. Oba muži jsou ve vazbě a hrozí jim až 15 let vězení, napsal  server Ukrajinska pravda.

Dvojice čelí obvinění z maření činnosti ukrajinských ozbrojených sil a dalších vojenských útvarů, uvedla SBU na telegramovém účtu, kde oznámila dokončení vyšetřování zničení někdejšího největšího nákladního letounu světa. U obviněných funkcionářů neuvádí jména. Podle Ukrajinské pravdy jde o Byčkova a šéfa oddělení letecké bezpečnosti podniku Oleksandra Netosova.

„Zločinné jednání bývalých činitelů vedlo k dočasnému obsazení strategicky důležitého letiště během bojů o Kyjev a zničení letounu An-225 Mrija,“ uvedla SBU s poznámkou, že případ zaslala nyní k soudu. Dvojice podle ní nařídila zablokovat vstup ukrajinským ozbrojeným silám na letiště Antonov v Hostomelu během ledna a února 2022. Rusko na zemi zaútočilo 24. února téhož roku.

Rusové zničili Mriju v jejím hangáru na letišti během prvních dnů invaze na Ukrajinu, poznamenala Ukrajinska pravda. Boje o letiště v Hostomelu nedaleko Kyjeva bývají označovány za jednu z klíčových bitev ruské vojenské agrese vůči sousední zemi. Ukrajinští vojáci tam před dvěma roky odrazili výsadek invazních vojáků.

Stroj An-225 zvaný Mrija (v ukrajinštině Sen) byl s délkou 84 metrů a rozpětím křídel 88,4 metru největším nákladním letounem v provozu na světě.  Ukrajinská společnost Mriju pronajímala k přepravě nadměrných nákladů. Několikrát letadlo přiletělo i do Česka. Pomáhalo například s přepravou techniky české armády do zahraničních misí.

Tagy An-225 Antonov Antonov Airlines Antonov An-225
Žádné komentáře