Cestovní ruch Dopravci Železnice Zprávy

Zmrtvýchvstání lokálky: Na trať do Mochova se vrací pravidelná doprava po 11 letech

Mochov, stav v roce 2005. Autor: Wikimedia Commons, Hubitel
Mochov, stav v roce 2005. Autor: Wikimedia Commons, Hubitel

Středočeská trať Čelákovice – Mochov po více než 11 letech od projetí posledního pravidelného vlaku znovu
ožije osobní dopravou. Od 3. dubna zde bude zavedena nová regionální linka S24, kterou bude zajišťovat společnost KŽC Doprava. Vlaky budou jezdit ve všedních dnech v každém směru šestkrát.

Díky rychlé přestupní vazbě v Čelákovicích by měla cesta z Mochova na pražské Masarykovo nádraží trvat 38 minut. Nové spojení podle šéfa krajské organizace IDSK Pavla Procházky dlouhodobě prosazuje především obec Mochov.

K obnovení provozu nicméně chybí ještě jedna formalita. V pondělí jej musí schválit Rada Středočeského kraje. Vzhledem k tomu, že linka byla – sice v podmiňovacím způsobu – prezentována v pátek na tiskové konferenci za účasti krajského radního pro dopravu Františka Petrtýla, dá se očekávat, že radou projde.

V materiálu pro radu je v jednom balíku s víkendovými nostalgickými vlaky KŽC Doprava, kterými jsou Pražský motoráček, Podlipanský motoráček, Rakovnický rychlík, Pošumavský rychlík a Podtrosecký rychlík. „Od letoška na nich budou cestující moci využívat jízdenky pražské integrované dopravy,“ doplnil šéf KŽC Bohumil Augusta. Firma by měla letos za provoz vlaků dostat od města Prahy 1,5 milionu a od Středočeského kraje šest milionů korun.

Čtyřkilometrová mochovská lokálka byla mezi prvními, které byly počátkem desetiletí určeny k likvidaci. Po zrušení pravidelné osobní dopravy už se rozběhl i proces zrušení dráhy. Byl ale zastaven a trať nabídnuta k prodeji za více než 30 milionů, zájemce se nenašel. O její záchranu se mimo jiné zasloužila právě KŽC Doprava, která sem občas vysílá své retrovlaky.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr CDC

Výborná zpráva….nicméně můj názor na pana Langustu a jeho podivné praktiky se tím nezmění………

železničář v důchodu

Inu, když mu kamarádi z ROPIDu a i ti na IDSK přešedší už léta sami iniciativně nabízejí pražské a nově i krajské finanční prostředky, proč by po nich nesáhl …

Štěpán

Paráda 🙂 Tak teď ještě ostatní opuštěné lokálky v ČR a bude to super.

petr.r

někde už vytrhali koleje a postavili cyklostezku. Ještě bych rád četl o obnovení nějakých vleček.

Milan

Tak parráda to bude, až tímto spojem začnou jezdit cestující, čemuž moc nevěřím. Bude to pomalé s nutným přestupem a hlavně poloha zastávky je prakticky mimo obec. Význam to ale může mít pro zaměstnance rozvodny Čechy-střed.

Chachar Budvar

Jikordští přikrádači z Jižních Čech by se měli do Středočeského kraje rozjet na zkušenou. Zatím jsou výborně placeni z peněz, které krajské veřejné dopravě sebrali….

Romanero

👍