egoe-plus
Autobusy Dopravci Železnice

Změna plánu. Deutsche Bahn pošle Arrivu na burzu

Elektrický minibus First FCLEI od společnosti Rošero - P. Foto: Arriva
Elektrický minibus First FCLEI od společnosti Rošero - P. Foto: Arriva

Deutsche Bahn ve věci dalšího osudu dceřiné Arrivy aktivuje plán B. Tím je uvedení společnosti, která sídlí v anglickém Sunderlandu a ve 14 zemích zaměstnává přes 50 tisíc zaměstnanců, na burzu. Přímý prodej jedinému zájemci padl, informují německá média.

Uvedení na burzu v Amsterdamu se neočekává dříve než v květnu příštího roku, uvedl šéf Deutsche Bahn Richard Lutz. Zpočátku by měl být dán k dispozici menšinový podíl, během tří let by se měl objem veřejně obchodovaných akcií navyšovat.

Zadlužená Deutsche Bahn chce prodejem získat peníze na další rozvoj, především chce investovat do vozového parku. Uvedení akcií Arrivy na burzu by mělo přinést až čtyři miliardy eur. V roce 2010 koupila Deutsche Bahn Arrivu za zhruba 2,8 miliardy eur.

Arriva slouží německé státní železnici Deustche Bahn hlavně k podnikání na zahraničních trzích. Celkem v Evropě provozuje 17 tisíc autobusů a 1100 vlaků. Skupina Arriva je aktivní i v České republice, na železnici získala od ministerstva dopravy počínaje 15. prosincem několik rychlíkových linek.

Německý železniční dopravce chtěl původně Arrivu prodat v letošním roce a měsíce sháněl kupce. Současně už delší dobu připravoval jako záložní variantu právě nabídku akcií Arrivy na burze. Od té ale upustil poté, co si Britové v referendu v roce 2016 odhlasovali odchod z Evropské unie.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel

Fotograf Arrivy neumí fotit LED displeje. 🙂

Karel

Radši bych jí koupil já

Nekdo

pokud to bude mozne koupit pres nektereho z tuzemskych brokeru, tak bych tam na zkousku par tisic zaparkoval… 😉

Adam H

Přes Patrii to určitě půjde.

Josef Petrák

Tak záleží, na kterou burzu to zalistují.
Třeba Fio e-Broker umí BCPP, NYSE, Německo, Polsko, Maďarsko…