Největší aerolinka světa představila linku do Prahy, nevyloučila celoroční provoz

B767-300, foto: American AirlinesB767-300, foto: American Airlines

Letecká společnost American Airlines spustí od 4. května další dálkovou linku z Prahy do Spojených států amerických. Až do konce

Letecká společnost American Airlines spustí od 4. května další dálkovou linku z Prahy do Spojených států amerických. Až do konce října bude létat každý den do Filadelfie.

Linka bude létat od 4. května do 27. října každý den. Z Prahy odlétá v 11:30, ve Filadelfii je v 15:10. Z USA odlétá linka v 18:30, v Praze je v 9:05 následující den. Týdně nabídnou American Airlines 2800 míst na této trase.

Filadelfie je naším největším uzlovým letištěm na severovýchodě USA a může tak nabídnout široký výběr při přestupu na linky do dalších destinací v Severní Americe či Karibiku,“ uvedl viceprezident AA pro mezinárodní přepravu a přepravu zboží Jim Butler. Ve Filadelfii je možnost přestupu do 120 destinací v Severní Americe a Karibiku.

Pro cestující, které zajímá co nejlevnější cena letenky, nebude přímý let příliš lákavým soustem. Ceny letenek se pohybují kolem 20 tisíc korun v ekonomické třídě. Přímé lety Delty do New Yorku jsou z Prahy levnější: začínají na 15 tisících korunách. V některých dnech je ale Delta už teď dražší, než American Airlines.

Firma zatím nerozhodla, zda i na tuto trasu nasadí své nové tarify Basic, které mají být levnější pro cestující jen s příručním zavazadlem.

Na trasu nasadí letadlo Boeing 767-300 pro 209 cestujících v konfiguraci 28 míst v byznys třídě, 21 ve třídě extra (lepší economy, více místa na nohy) a 160 v ekonomické třídě. Letadlo bude vybavené možností wifi připojení. To je zpoplatněné 19 dolary za let.  Půjde o čtvrté spojení z Prahy do Severní Ameriky. Žádná linka ale nelétá celoročně.

Šéf AA pro Evropu a Blízký východ Tom Lattig na dotaz deníku Zdopravy.cz uvedl, že nevylučují celoroční provoz. „Je u nás zvykem, že začínáme nejprve přes hlavní sezónu a podle poptávky pak prodlužujeme nabídku letů,“ řekl Lattig. Jako příklad uvedl před dvěma lety zahájené lety z Říma, kde hned první rok provozu prodloužily letový řád o dva měsíce.

Výběr Filadelfie jako druhé destinace s přímou linkou z Prahy vyvolal řadu otázek, proč si americký dopravce nevybral jiné, větší město v USA. Podle Lattiga ale Filadelfie nabízí velmi dobré možnosti přestupu. „Očekáváme, že linku využijí lidé z celé země a pro ně máme velmi dobré spojení do Filadelfie,“ vysvětlil Lattig.

American Airlines jsou největší aerolinkou na světě, jak podle počtu cestujících, tak počty letadel či tržní kapitalizací. Za loňský rok přepravily 209 milionů cestujících. Za loňský rok vydělala 1,9 miliardy dolarů čistého.

Podle předsedy představenstva Letiště Praha Václava Řehoře zájem o lety z Prahy do Severní Ameriky loni prudce stoupl. Loni o 53,45 %. Američtí cestující na těchto linkách tvoří zhruba 60 % cestujících. Letiště chce přesvědčit dopravce, aby létali celoročně. Turisté z USA jsou na pátém místě podle počtu přenocování v Česku, patří ale ke klientům s výrazně vyššími útratami.

Záznam z tiskové konference můžete shlédnout na kanálu AirZone.Tv. Tisková konference začíná v 11 hodin.

Tagy american airlines letiště praha
4 komentáře